Montura paradox - cu plumb pierdut in-line

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Avatar utilizator
robert_anisoiu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 592
Membru din: Dum Iun 17, 2007 12:02
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Montura paradox - cu plumb pierdut in-line

Mesaj de robert_anisoiu »

ragosh scrie:Salut !

Mai jos ne explica dl. Fairbrass cum functioneaza principiul monturii tale adaptate pe plum de la Dan Mitranescu.
Personal:
-Mi se pare o idee buna, asta in conditiile in care ai timpul necesar pe balta sa "bibilesti" monturile
-Cum este explicat si in videoclip, crapul se inteapa tragand de montura ta conectata la partea cea mai grea a plumbului ( spre deosebire de plumbii inline lunguieti sau plumbii pirduti, unde la intepare crapul trage de un capat al plumbului)
-Ramane o parere personala,dar consider ca o montura simpla este mult mai eficienta
Salut,

multumesc pentru videoclip, nu-l vazusem. Montura o vazusem pe un alt site, insa cea prezentata de Danny Fairbrass este si mai interesanta.

In ceea ce priveste plumbul, acesta nu are nici o legatura cu Dan Mitranescu, nu stiu de unde ai facut o asemenea conexiune. Plumbul este facut de mine personal, ca si toata montura de altfel.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Montura paradox - cu plumb pierdut in-line

Mesaj de Dan Mitranescu »

... daca tot sunt in discutie :D
Montura asta in practica se incurca foarte des.
La "plumb pierdut" vartejul de la plumb ofera posibilitatea ca montura sa se rasuceasca liber in aruncare .
La helicopter acul se invarteste liber in jurul firului principal .
Aici o singura rasucire si gata .
La sac solubil inutila deoarece la impactul cu apa jumatatea de vartej oricum iese din locas , poate si la o bila mai mare ...
Prea scurta in caz de namol .

Cel putin eu asa vad lucrurile.

Avatar utilizator
robert_anisoiu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 592
Membru din: Dum Iun 17, 2007 12:02
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Montura paradox - cu plumb pierdut in-line

Mesaj de robert_anisoiu »

Dan Mitranescu scrie:... daca tot sunt in discutie :D
Montura asta in practica se incurca foarte des.
La "plumb pierdut" vartejul de la plumb ofera posibilitatea ca montura sa se rasuceasca liber in aruncare .
La helicopter acul se invarteste liber in jurul firului principal .
Aici o singura rasucire si gata .
La sac solubil inutila deoarece la impactul cu apa jumatatea de vartej oricum iese din locas , poate si la o bila mai mare ...
Prea scurta in caz de namol .

Cel putin eu asa vad lucrurile.
Asemenea raspunsuri asteptam. :)

Totusi nu cred ca o rasucire face sa iasa jumatatea de vartej deoarece firul este liber prin acea jumatate de vartej si poate culisa inainte-inapoi, dupa caz. In ceea ce priveste namolul, rig-ul se poate ajusta ca lungime, eu am pus acolo un rig pe care l-am avut la indemana, nu un standard.

Ati testat o asemenea montura, d-le Mitranescu?

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Montura paradox - cu plumb pierdut in-line

Mesaj de marin laurentiu »

o montura cu plumb pierdut se aseaza altfel pe un substrat moale...plumbul coboara in substrat dar montura ramane deasupra...in cazul acestei monturi ,plumbul va functiona ca un plumb in -line..adica va trage dupa el si montura in cazul unui substrat moale...automat va trebui sa lungesti rigul...dar in acest caz ai sanse mari sa se incurce in aruncare...asa cum zicea si dan,miscarea de rotatie a monturii in aer ,nu mai este preluata de vartej din cauza acelui "punct fix" de pe plumb(jumatatea de vartej),iar rigul se va invarti in jurul acelui punct fix :wink: ...daca ii atasezi saculet,sant 99% sanse sa sara din locas la impactul cu apa,acel vartej(jumatate) sa se deplaseze pe rig si sa coboare pana la curbura carligului,ceea ce poate duce la modificarea mecanici monturii si chiar la ratarea la intepare :wink: ...
parerea mea este ca singura utilitate practica a acestei monturi ar fi in cazul unui pescuit plantat in agatatura mare.. :wink: ...plumb pierdut fara clips,autointepare data de acea jumate de vartej iar apoi plumbul sa se piarda instantaneu :wink:
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
robert_anisoiu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 592
Membru din: Dum Iun 17, 2007 12:02
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Montura paradox - cu plumb pierdut in-line

Mesaj de robert_anisoiu »

Mersi Laurentiu. Mi se paruse o montura interesanta si de-asta am adus-o in discutie. Bine, si acum mi se pare interesanta insa se pare ca are mai multe minusuri decat plusuri.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Montura paradox - cu plumb pierdut in-line

Mesaj de Dan Mitranescu »

robert_anisoiu scrie: Asemenea raspunsuri asteptam. :)

Totusi nu cred ca o rasucire face sa iasa jumatatea de vartej deoarece firul este liber prin acea jumatate de vartej si poate culisa inainte-inapoi, dupa caz. In ceea ce priveste namolul, rig-ul se poate ajusta ca lungime, eu am pus acolo un rig pe care l-am avut la indemana, nu un standard.

Ati testat o asemenea montura, d-le Mitranescu?
Nu rasucirea face sa iasa jumatatea de vartej. Asta se intampla la contactul cu apa datorita efectului de parasuta produs de momeala sau sacul solubil atasat acului.
"O simpla rasucire" se referea la faptul ca se incurca foarte usor .
Am dat de inteles ca nu am testat montura . Din experienta stiu ca monturile care nu au grad de libertate axial ( in jurul firului principal ) sau cele care "bat" in aer, au mari sanse sa se incurce la aruncare .
Incearca inainte sa faci montura "de serie" :) , sa arunci cu una de 10 ori in conditii de pescuit .
La aruncari de peste 100m cu plumbi de peste 100 g si cu sac solubil la ac , montura o sa se recupereze de fiecare data cu vartejul scos si incurcata in cateva situatii . La fel se intampla si la "plumb pierdut" , iese vartejul , dar nu se incurca . La helicopter impactul desface piesele componente necesare rotatiei sau muta deranjant opritorii de cauciuc , dar tot nu se incurca. Un stop pe final de aruncare poate sa diminueze scosul vartejului , dar in timp prin slabirea fortei de frecare dintre vartej si conector , o sa se intample tot mai des.
La plumbii cu tija se poate rupe tija la impactul cu apa daca nu se pune stop pe aruncare , atunci cand folosim sac solubil ceva mai mare . Vartejul nu iese niciodata din locas , iar montura nu se incurca .

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”