Montura Withy Pool.

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
R0bert
Mesaje: 21
Membru din: Lun Ian 25, 2016 9:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Montura Withy Pool.

Mesaj de R0bert »

Salut ! As vrea sa aflu niste pareri despre montura withy pool. Eu am incercat sa fac una deoarece unde pescuiesc ,pe substrat este mal destul de gros , iar aceasta montura am inteles ca este una pentru asa ceva , fiind cu pop-up. Ce pareri aveti despre montura facuta de mine , este facuta corect sau trebuie sa modific/schimb ceva? Eu o folosesc cu pop-up-uri de la Senzor de 14mm de ananas. Multumesc anticipat.


http://imgur.com/a/BSpHC

iulius 2010
Mesaje: 125
Membru din: Mie Oct 13, 2010 14:47
Puncte: 0
Contact:

Re: Montura Withy Pool.

Mesaj de iulius 2010 »

[quote="R0bert"]Salut ! As vrea sa aflu niste pareri despre montura withy pool. Ce pareri aveti despre montura facuta de mine , este facuta corect sau trebuie sa modific/schimb ceva?

Parerea mea e f.proasta :oops: Montura din poza atasata nu are prea multe-n comun cu pescuitul sportiv.Daca nu-ti permiti sa cumperi clisuri pt. plumb pierdut si conectori W.P. elimina macar agrafa de la forfac(poti atasa plumbul direct pe firul principal in linie) si scurteaza cu o treime partea dinspre alica de plumb.

R0bert
Mesaje: 21
Membru din: Lun Ian 25, 2016 9:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura Withy Pool.

Mesaj de R0bert »

Atat timp cat pe balta unde pescuiesc , nu imi interzice nimeni aceasta montura ... Montura mea e inca sportiva fata de acei pescari care folosesc 4-5 carlige la un lanseu. Cand ajung acasa o sa pun niste poze cu monturile "pescuite" de acolo. Si acum sincer , eu nu am vazut pesti cu monturi rupte in gura. Dar multumesc de sfaturi. Mai astept pareri.

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de pharaoh »

Imi place ca cereti sfaturi si cand vi le da cineva... tot voi sunteti mai destepti. Da-i asa, ca merge.
Marius Sârbu

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura Withy Pool.

Mesaj de Albert »

R0bert scrie:Atat timp cat pe balta unde pescuiesc , nu imi interzice nimeni aceasta montura....
Pai de ce s-o interzica? Tu nu gandesti inainte de-a merge la pescuit? Tre' musai sa te certe cineva pentru a face un lucru cu responsabilitate?
Spune-ne si noua de ce folosesti o asemenea montura?
R0bert scrie:eu nu am vazut pesti cu monturi rupte in gura
Pai nici n-ai sa vezi..ca aia care rup trag dupa ei fir si plumb pana crapa.Ca nah, nu-i interzis.
On-topic:
"Withy Pool"-ul facut de tine e gresit, o copie si atat. Ca sfat, decat sa dai bani pe conectorul "Withy Pool"(fara ala e migalos sigreu sa faci montura) mai bine cumperi niste conectori pt plumb pierdut sau plumbi in-line cu tija antitangle iar pop-up-ul il folosesti pe montura cu fir de par "banala".

iulius 2010
Mesaje: 125
Membru din: Mie Oct 13, 2010 14:47
Puncte: 0
Contact:

Re: Montura Withy Pool.

Mesaj de iulius 2010 »

Albert scrie:
R0bert scrie:Atat timp cat pe balta unde pescuiesc , nu imi interzice nimeni aceasta montura....
Inteleg ca montura e permisa dar nu ti-a spus nimeni ca se inbarliga componentele :D

"Withy Pool"-ul facut de tine e gresit, o copie si atat. Ca sfat, decat sa dai bani pe conectorul "Withy Pool"(fara ala e migalos sigreu sa faci montura) mai bine cumperi niste conectori pt plumb pierdut sau plumbi in-line cu tija antitangle iar pop-up-ul il folosesti pe montura cu fir de par "banala".
Subscriu-eficienta w.p. consta mai degraba in mecanica de agatare a pestelui (,superioara altor variante)decat In faptul ca am folosi momeli flotante si e la fel de eficienta pe orice substrat :D

R0bert
Mesaje: 21
Membru din: Lun Ian 25, 2016 9:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura Withy Pool.

Mesaj de R0bert »

O sa incep sa folosesc montura cu plumb pierdut. Dar sa stiti ca in judetul unde pescuiesc , Botosani , pescuitul sportiv nu este dezvoltat mai deloc , nu stie mai nimeni de C&R . Apai de saltea de primire , antiseptic .. Si acum sa revenim la subiect , montura withy pool fara acel tub special nu este eficienta, sa inteleg.

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Montura Withy Pool.

Mesaj de Andrei91 »

Fara tub nu mai e whity pool ..

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Montura Withy Pool.

Mesaj de petre iulian »

eu zic sa faci asa :

legi un carlig cu fir de 0,35 (flurocarbon -adica "guta") cu vartej in capat ...
faci montura de 8 cm
mai trebuie un plumb cu tija in-line
un vartej
doua bilute de cauciuc .

bagi pe inaintas prima oara o bila de cauciuc cu o croseta , apoi bagi vartejul cu forfacul , apoi inca o bila , pe urma bagi prin tija plumbului si in capat pui inca un vartej ca sa stea plumbul ...
Tija o tai la 6-8 cm ... Vezi sa se miste `libere bilele de cauciuc pe fir ... o/le `freci pe inaintas pana se misca liber :lol:

si uite asa ai terminat cu namolul :D

simplu ,ieftin si eficient :D ..acum nu stiu daca m-am facut inteles :? ... este o montura elicopter `romaneasca :lol: ..
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Ai uitat sa spui ca mai trebuie un saculet cat de mic la carlig sa functioneze si mai bine montura

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”