Opinii montura incepator :))

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Avatar utilizator
Ovidiu Bunea
Mesaje: 347
Membru din: Mie Iul 16, 2014 11:34
Puncte: 0
Localitate: Titu, Dambovita
Contact:

Re: Opinii montura incepator :))

Mesaj de Ovidiu Bunea »

La asta chiar nu m-am gandit :)) Dar ce sa faci, asa inveti de la cei experimentati.Urmeaza operatiunea 'clestele' :))
We are Anonymous. We are Legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us.

Avatar utilizator
tai_pan28
Mesaje: 238
Membru din: Dum Iul 08, 2012 13:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Opinii montura incepator :))

Mesaj de tai_pan28 »

Si eu folosesc line aligner din acelasi motiv care l-a spus Alin. 8)
Adrian
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Digital
Pescar de competitie
Mesaje: 1102
Membru din: Lun Iun 09, 2008 9:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Opinii montura incepator :))

Mesaj de Digital »

Nu taia inelul respectiv :wink:
Stima
Victor Conta
ROMANIA
Tara in care ingerii nu calca

Avatar utilizator
Ovidiu Bunea
Mesaje: 347
Membru din: Mie Iul 16, 2014 11:34
Puncte: 0
Localitate: Titu, Dambovita
Contact:

Re: Opinii montura incepator :))

Mesaj de Ovidiu Bunea »

Sa leg direct de el si sa-l las neprotejat? Cred ca am vazut chestia asta intr-un videoclip englezesc pe youtube. Sincer, nu stiu cum sa procedez :)
We are Anonymous. We are Legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us.

Avatar utilizator
romanraul
Mesaje: 541
Membru din: Mar Sep 10, 2013 23:41
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Re: Opinii montura incepator :))

Mesaj de romanraul »

Fiecare agrafa are rolul ei... Pe asta o poti folosi asa si rolul ei este de a da o flexibilitate monturii, poti opta pentru agrafa rapida si cu antitangle...
Membru Fondator - Enjoy Fishing Team
Web : www.enjoyfishing.ro
Facebook : Enjoyfishingclub

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Opinii montura incepator :))

Mesaj de bogdan5 »

ethicalhack scrie:Sa leg direct de el si sa-l las neprotejat?
Da.
Daca substratul este abraziv pariez ca nu acel nod cedeaza primul.
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
carpxpert
Mesaje: 200
Membru din: Lun Mai 27, 2013 16:01
Puncte: 0
Localitate: Carei, SM

Re: Opinii montura incepator :))

Mesaj de carpxpert »

Salut. In primul rand bun venit in randul craprilor!!!
Desi multi cred ca ajunge o rama sau o bucata de paine, datorita pescuitului intensiv crapii au devenit destul de precauti. In principiu ideile tale sunt bune, dar vei avea nevoie de cativa ani pentru a ti perfectiona tactica si a afla care functioneaza pentru tine cel mai bine. Eu sunt adeptul monturilor de fund sau snowman (bila normala puls pop-up). Tot sistemul trebuie sa fie conceput sa iti usureze treaba si nu sa o complice. Iti alegi un fir pricipal dupa nevoi - pescuit la distanta fara agataturi - 0.20 -0.28 mm, pescuit in margini cu agataturi 0.30-0.43 mm. Urmeaza un asa numit shockleader daca doresti sa pescuiesti la distanta (acesta poate fi un fir textil mai gros sau un monofilament conic (tapered)). daca pescuiesti la distanta mica nu ai nevoie de asa ceva. Daca in regulamentul lacului este permis, folosesc un leadcore (fir cu nucleu de plumb), aprox 60-100 cm pentru a fixa ultimii metrii de fir de fundul apei. daca nu este permis, se poate folosi tub siliconic. apoi urmeaza montura propriu zisa. cea mai versatila varianta este cea din poza de mai sus cu plumb pierdut. singura diferenta ca eu folosesc o agrafa rapida quick-change si o manseta anti-tangle. inaintasul folosit de tine este bun, il folosesc si eu, dar as alege o culoare mai inchisa. pentru a finaliza montura de obicei folosesc shrink tube.. adica un tub termocontractil petru a imbunatati intoarcere carligului in buza. distanta dintre carlig si momeala se alege in funtie de sezon si pestele vanat. primavara cand pestii sunt mai precauti trebe lasata o distanta mica, pana in 3-4 mm, iar in toamna se poate creste pana la 1-1,5 cm. Eu prefer carligele tip wide-gape sau curve-shank
Perfect...just like me!

Avatar utilizator
Ovidiu Bunea
Mesaje: 347
Membru din: Mie Iul 16, 2014 11:34
Puncte: 0
Localitate: Titu, Dambovita
Contact:

Re: Opinii montura incepator :))

Mesaj de Ovidiu Bunea »

Multumesc pentru sfaturi @carpexpert :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
We are Anonymous. We are Legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”