Parere montura combi

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
tudor1995
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Oct 21, 2017 21:09

Parere montura combi

Mesaj de tudor1995 »

Salutare,
Pescuiesc la crap de aproximativ 3 ani si nu am folosit pana acum o montura combi, urmarind ce se discuta pe forum despre ea m-am decis sa o incerc si eu datorita nenumaratelor dati in care forfacul s-a incalcit in aruncare.
Intrebarea mea este: Ce materiale sunt mai bune din punctul vostru de vedere (referitor la rezistenta, mecania sau pesti pusi pe saltea), un fir textil cu camasa sau un textil si un monfilament gen Amnesia legate prin nodul Albright?
Ce fire, in ce grosimi si de la ce firme utilizati pentru aceasta montura? Multumesc anticipat!!

Avatar utilizator
George Stoica
Mesaje: 278
Membru din: Mar Mai 10, 2011 13:06
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Parere montura combi

Mesaj de George Stoica »

http://www.totalfishing.ro/fir-textil-p ... 28416.html

Eu il folosesc si nu am probleme cu incurcarile in lanseu.
Nu l-am bagat in apa fierbinte cum zic ei, este deja destul de rigid asa cum vine el. Decojesc cam 2 cm de la carlig si lucreaza foarte bine.
Sper sa ajute!
PB 18.1Kg
Looking for a bigger one.

sollo
Mesaje: 108
Membru din: Lun Sep 24, 2012 17:39
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Parere montura combi

Mesaj de sollo »

salutare .....
eu mi am facut cateva monturi combi rig pentru rau .
Mai exact pentru Prut , din ce le am facut ? un fir monofilament trecut de 0.35 si un fir textil ce il foloseam de obicei pe Stanca Costesti unde era multa scoica ,ciorchini de scoici ,care imi taiau firul monofilament.

Nu am mai avut probleme cu incalcirea forfacului,

Aceeasi montura am folosit o si pe balta unde am si prins crap cu ea . Pe Prut am folosit o doar o data intr o partida de 3 zile ,fara rezultat .

tudor1995
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Oct 21, 2017 21:09

Re: Parere montura combi

Mesaj de tudor1995 »

As fi curios daca a incercat cineva atat montura legata cu 2 materiale (textil si in special amnesia) cat si cea cu un singur fir cu camasa, si ce diferente a observat intre cele doua...

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Parere montura combi

Mesaj de mircead »

Eu folosesc numai Amnesia si textil pentru combi rig, deh metehne vechi, cand foloseam acest tip de montura nu erau inca pe piata fire textile camasuite.
Am folosit insa din curiozitate fir camasuit de la Sufix, nu mai stiu modelul, era intradevar mai comod de legat insa nu am observat diferente semnificative in comportamentul monturilor, am ramas totusi cu clasicul Amnesia care parca sta mai drept fara sa-l dau la aburi sau sa umblu cu bricheta sa il incalzesc.
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Parere montura combi

Mesaj de shahjaban »

Eu am folosit vreo doi ani fluorocarbon cu un textil soft....... apoi am inlocuit fluorocarbonul cu Amnesia si sunt foarte multumit..Fara aburi , fara bricheta ....nu tin minte sa se fi incurcat vreo data din lanseu..
Am folosit si fir camasuit ....este mult mai comod si rapid de legat, dar mi se pare mult mai bine cu Amnesia si pe malul baltii este timp destul ( desi eu leg destule monturi si acasa ) ...
Dragos C. - Brasov

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Parere montura combi

Mesaj de pescarusull »

Puteti pune aici ceva poze cu monturile facute de voi ?
Si ceva explicatii, dimensiuni, materiale folosite... etc.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Smooth
Mesaje: 15
Membru din: Mar Noi 14, 2017 0:05
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Parere montura combi

Mesaj de Smooth »

Eu folosesc atat montura combi ce presupune legarea a 2 materiale diferite: monofilament gros/fluorocarbon cu textil (prin definitie aceasta e montura combi) cat si fir camasuit pe care il decamasuiesc 1 cm de la ochetul carligului.
In cazul primeia dintre eu folosesc un fluorocarbon de 25lb si o. 45 mm de la rig marole sau un fir carp spirit - riga mortis de 20 lb, combinate cu un fir textil mai gros sau mai rigid. E bine sa nu combini firele groase (ca cele enumerate mai sus) cu fire textile moi, pt se pot incurca mai usor. Nodul este albright. Mai poti folosi firul IQ de la korda, e special facut pt asta (ceea ce folosesc eu sunt mai indicate pt montua chod).
In cazul celei de-a doua, eu folosesc fire camasuite pe care le prefer mai rigide (20 - 25lb). Rigiditatea difera de la producator la producator. Nu vreau sa fie moi, pt ca e mai mare riscul sa se incurce, insa sunt situații in care doar un fir mai moale poate da rezultate(namol mult, iarba, etc) Fox si prologic de 25 lb am eu momentan.
Pt modul de legare, te sfatuiesc sa te uiti pe youtube la băieții de la Korda, in special danny fairbrass le foloseste si acolo iti explica tot ce trebuie.

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Parere montura combi

Mesaj de shahjaban »

IMG_0360.jpg
IMG_0360.jpg (125.15 KiB) Vizualizat de 4788 ori
Folosesc materialele din fotografie . Nu recomand la firul rigid ( fluorocarbon sau Amnesia ) sa folosesti mai subtire de 0.40 m, iar la textil eu nu folosesc mai putin de 20 lbs. Carligele sunt marimea 6 , unul din ele este marimea 7 , dar marimea carligelor depinde de balta, de marimea pestilor, de conditiile de pescuit si de "pofta" lor de mancare :D . In doua dintre monturi am folosit ca sa leg firul rigid de cel textil un microvartej cu anou ... Folosesc acest sistem de doi ani si mi-a dat rezultate , in special pe baltile dificile . se pare ca acel grad de libertate in plus este benefic , mai ales ca firul rigid il leg cu o bucla si nu strans ca de obicei. Obisnuiesc sa pun putina pasta de tungsten pe nod pentru protectie si pentru o mecanica mai buna , precum si pe forfac sa fiu sigur ca sta lipit de fundul apei. Folosesc si un line-aligner dar la carligele curbate ( curved ) parerea mea este ca nu trebuie obligatoriu, poate lipsi, dar nu lipseste niciodata (la mine) de la carligele tip long-shank
Orice alte intrebari sunt binevenite si iti raspund cu placere...

p.s. imi pare rau dar nu reusesc sa pun poza cu materialele cum trebuie ...indiferent cum o sucesc mi se incarca in pozitia asta...
Fişiere ataşate
IMG_0357.jpg
IMG_0357.jpg (66.55 KiB) Vizualizat de 4788 ori
IMG_0356.jpg
IMG_0356.jpg (66.13 KiB) Vizualizat de 4788 ori
IMG_0354.jpg
IMG_0354.jpg (65.43 KiB) Vizualizat de 4788 ori
Dragos C. - Brasov

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Parere montura combi

Mesaj de pescarusull »

Din cate observ distanta dintre ochetul carligului si nod e de aproximativ 1 cm.
Infuenteaza mult mecanica monturii aceasta distanta ?
In loc de anoul de pe carlig se poate opta si pt un varnis siliconic ? Sau tub termo?
Sau e mai buna mecanica cu anou?
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”