Recomandari montura cu plumb

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montura

Mesaj de Claudiu Garlea »

Depinde de perioada. Dan Mitranescu e un pescar foarte bun, de la care avem de invatat foarte multe, dar el pescuieste foarte mult cu mamaliga si stapaneste stilul asta mai bine ca oricine, dar el isi face mamaliga pe balta si o face cum vrea din ceaun: mai tare, sa lucreze, etc.

Pentru noi e simplu sa folosim groundbait-ul (nada), solubile sau mici bile fierte.

Mie in perioada asta, mi-au dat foarte bune rezultate nada cu aroma de capsuna:

http://www.totalfishing.ro/nada-senzor- ... 29316.html + http://www.totalfishing.ro/senzor-whisk ... 14963.html + http://www.totalfishing.ro/senzor-sirop ... 10142.html (diluat cu apa) si http://www.totalfishing.ro/pelete-dynam ... 29631.html (fructe de mare cu betaina).


Dupa caz, il inebunesti. Sa cauzi locurile cu apa adanca si namoloasa se incalzeste in namol si cand iese soarele, apa mica, unde ar trebui sa se incalzeasca mai repde. Sa nu nadesti mult, ca n-are rost.


Carlig mic si eficient ->

http://www.totalfishing.ro/carlig-gardn ... 20343.html

http://www.totalfishing.ro/porumb-artif ... 31626.html



E important si pe ce balta mergi.

Dumitrache
Mesaje: 378
Membru din: Lun Sep 12, 2011 11:12

Re: Montura

Mesaj de Dumitrache »

Madalin Dirla scrie:Nada o faci in functie de cum iti cere locul/balta :wink:
P.S.Dumitrache,ce balti frecventezi?

Dumitrache scrie:Ce parere aveti de nada de pe momitor? Am vazut ca dan mitranescu spune ca nada trebuie sa fie cat mai tare pe momitor.
De ce depinde de balta?
Pe balti nu asa cunoscute, dar au peste, majoritatea intre 2-6kg,foste cariere,pestele mananca la boilies...eu pescuiesc cu momitor de 4 ani.Am incercat anul trecut la cateva iesirri si plumbul,dar nu prea aveam incredere in ele si nici nu au dat rezultate..

Dumitrache
Mesaje: 378
Membru din: Lun Sep 12, 2011 11:12

Re: Montura

Mesaj de Dumitrache »

Dumitrache scrie:
Madalin Dirla scrie:Nada o faci in functie de cum iti cere locul/balta :wink:
P.S.Dumitrache,ce balti frecventezi?

Dumitrache scrie:Ce parere aveti de nada de pe momitor? Am vazut ca dan mitranescu spune ca nada trebuie sa fie cat mai tare pe momitor.
De ce depinde de balta?
Pe balti nu asa cunoscute, dar au peste, majoritatea intre 2-6kg,foste cariere,pestele mananca la boilies...eu pescuiesc cu momitor de 4 ani.Am incercat anul trecut la cateva iesirri si plumbul,dar nu prea aveam incredere in el si nici nu a dat rezultate..

speedo
Mesaje: 42
Membru din: Dum Oct 28, 2012 13:13
Puncte: 0
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Montura

Mesaj de speedo »

Claudiu,zi-mi si mie daca stii ce marime din gama de carlige "covert continental mugga"se potriveste cu bila de 20mm ?

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montura

Mesaj de Claudiu Garlea »

Salut,

Orice carlig pana in nr. 8, hai maxim nr.10 se potriveste cu bila de 20mm, dar conteaza sa jonglezi putin si cu lungimea firului de par (l-as lasa mai lung). Eu unul nu sunt adeptul carligelor mici si nici foarte mari, carlig maxim nr.2 si minim nr.6. Gama de carlige Gardner, cel putin cele Mugga, curenteaza foarte bine, majoritatea monturilor mele sunt facute cu Gardner Mugga Covert nr.6, gama Mugga Continental e putin mai grea decat Covertul dar mai rezistenta. Daca iti e frica ca, domnul crap e anemic, poti scobi boilies-ul deasupra si sa-i adaugi un mic pop-up de 8 sau de 10. Nu tai pop-ul, doar il bagi in scobitura (am exemplificat eu cat de cat). Aici gasesti o gama destul de ok de pop-uri cele de la CPK de 8mm, 10mm sau Dynamite Baits de 10mm. Aici poti sa jonglezi cu aroma si culoarea pop-up-ului, cateodata e importanta culoarea, cateodata e importanta aroma: albe, roz fluo, mov, negru / ananas, cocos, mulbery florentine, stinky fish sau black buzzer de la Dynamites

Unde mergi la crap?

Avatar utilizator
George-Alexandru
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1705
Membru din: Mie Dec 06, 2006 14:44
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Re: Montura

Mesaj de George-Alexandru »

OvidiuBV scrie:Salutare,
Se apropie prima iesire pe anul acesta si am o nedumerire. Pana acum am pescuit la crap cu momitor, montura veche cu un ac,etc. Ideea este ca vreau sa imi schimb monturile si sa imi fac monturi cu plumb dar nu stiu ce montura sa fac. Am vazut ca sunt o gramada de posibilitati. Ce imi puteti recomanda?

Cu alte idei as mai avea nevoie de cateva sfaturi. Am 23 ani si m-am reapucat anul trecut de pescuit. Scule: 3 bete jrc defender 3.90 / 3.5lb / 2seg,mulinete okuma lb80 cu fir carpexpert fluo si plus restul accesoriilor care nu cred ca are rost sa le enumar.
Ca sa pot pescuit cu plumb ma gandesc ca trebuie sa imi aleg si o metoda de nadire.Ce imi recomandati? V-as fi recunoscator daca m-ati ajuta cu aceste informati.

Cu stima,
Ovidiu
Plumb cu striatii,pasta,boiliesuri solubile sau pop-up uri invelite in pasta,este ceea mai buna varianta pentru pescuitul de primavara,acolo unde pestele accepta bilele.Carligul legat cu un fir fara camasa si un forfac mai scurt.
George Alexandru
General Manager 4Carp
Presedinte C.S. Green Lake
ViceCampion National 2014

speedo
Mesaje: 42
Membru din: Dum Oct 28, 2012 13:13
Puncte: 0
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Montura

Mesaj de speedo »

Claudiu Garlea scrie:

Unde mergi la crap?
Pe o balta salbatica unde:
s-a prins crap doar la porumb
substratul e malos
densitate mica de crap (sau nu stim noi sa-l prindem)
stiucile au fost mancate de carasei asa sunt de multi

De anul asta vreau sa tin permanent 2 lansete pe boilies sa vad ce iese.La una voi avea bila pe substrat la cealalta cu pop-up care sa ridice doar boiliesul.

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montura

Mesaj de Claudiu Garlea »

Montura cu plumb pierdut, rig destul de lung, 30-35cm, boilies 18-16 si pop-up 10.

speedo
Mesaje: 42
Membru din: Dum Oct 28, 2012 13:13
Puncte: 0
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Montura

Mesaj de speedo »

Cam asa ma gandeam si eu.Trebuie sa-mi mai iau o masa de rulat de 16.
Cu astea de 20 e cam devreme cred.
Multumesc de idee.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”