Recomandari montura cu plumb

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
OvidiuBV
Mesaje: 17
Membru din: Vin Mar 07, 2014 15:58
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Recomandari montura cu plumb

Mesaj de OvidiuBV »

Salutare,
Se apropie prima iesire pe anul acesta si am o nedumerire. Pana acum am pescuit la crap cu momitor, montura veche cu un ac,etc. Ideea este ca vreau sa imi schimb monturile si sa imi fac monturi cu plumb dar nu stiu ce montura sa fac. Am vazut ca sunt o gramada de posibilitati. Ce imi puteti recomanda?

Cu alte idei as mai avea nevoie de cateva sfaturi. Am 23 ani si m-am reapucat anul trecut de pescuit. Scule: 3 bete jrc defender 3.90 / 3.5lb / 2seg,mulinete okuma lb80 cu fir carpexpert fluo si plus restul accesoriilor care nu cred ca are rost sa le enumar.
Ca sa pot pescuit cu plumb ma gandesc ca trebuie sa imi aleg si o metoda de nadire.Ce imi recomandati? V-as fi recunoscator daca m-ati ajuta cu aceste informati.

Cu stima,
Ovidiu

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Montura

Mesaj de ionut72 »

@Ovidiu

Ca sa intelegem mai bine: tu vrei ca cineva sa-ti ofere, in cateva randuri, o lectie condensata despre monturi? E imposibil!

Ai citit forumul? Tot (sau macar rubricile "tehnici si tactici de pescuit la crap", "comentarii echipament crap" si "pescuitul la boilies")? Cele 3 rubrici contin peste 30000 de mesaje. Dupa ce o faci revin-o si stam de vorba!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Montura

Mesaj de Madalin Dirla »

Momitorul este baza,eu folosesc plumb doar unde nu-mi permite regulamentul momitorul :wink:......in concluzie nu renunta la momitor......forfacul scurt :wink: asta este garantia rezultatelor pozitive :D

OvidiuBV
Mesaje: 17
Membru din: Vin Mar 07, 2014 15:58
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Montura

Mesaj de OvidiuBV »

Multumesc frumos pentru raspunsuri. Eu oricum citesc de pe forum.

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Re: Montura

Mesaj de viorel doloc »

Servus Ovidiu....localizarea este primordiala, in aceasta perioada!!!
1. Alege o balta/loc de pescuit pe care stii ca s-a prins crap anul acesta sau in anii trecuti, in aceasta perioada...informatiile le poti afla de la pescari sau de pe site-uri;
2. Pescuieste pe zona lacului cu cea mai adanca apa sau...pe ape medii ca adancime dar care tin hrana naturala(borduri de stuf etc.);
3. Lanseta 1 :nadirea o poti face din momitor...incarci momitorul cu un groundbait nu foarte grosier, preparat cu csl si stropit inainte de aruncare cu un spray...capsuna, etc. care sa nu se desfaca la contactul cu apa, alegi locul, iti iei un reper, arunci, lasi momitorul sa ajunga pe fundul apei,intinzi putin firul,pui pe clips, smucesti din lanseta(sa cada nada de pe momitor) ...recuperezi si mai faci 4-8 aruncari in acelasi loc....forfac din textil moale, lung de 6-8 mm, la carlig, pop -up mic - fluo, de ananas,capsuna, de 8-10mm, "plastice", maggot rig(viermusi)...alternezi toate aceste momeli la 1/2 ora - o ora.
Lanseta 2: montura cu plumb pierdut sau culisanta, forfac combi/ stiff de 12-16 cm, pop-up pe firul de par, solubila mica, de 12-14mm etc. sau maggot rig, alternandu-le(shimband des) + saculet solubil cu ceva pelete csl, groundbait imbibat in csl, etc.)atasat carligului;
5. Lanseta 3: pasta de boiles pe plumb iar la carlig, pop-up mic simplu sau invelit in pasta, plastice ,...pescuit aproape(de-a lungul malului) pe langa stuf(daca este) si nadit pe linia malului cu cobra cateva bile solubile mici, de 12 - 16 mm etc.
In aceasta perioada, trebuie sa cauti tu pestele...la 1/2 ora - o ora, schimba distanta de aruncare, adancimea apei, momeala...pana dai de el.
Asa am pescuit eu, anul trecut, la cateva zile dupa dezghet, pe o balta din Brasov si am prins ceva crapceni.
Fir intins.
Carp Passion

Dumitrache
Mesaje: 378
Membru din: Lun Sep 12, 2011 11:12

Re: Montura

Mesaj de Dumitrache »

Madalin Dirla scrie:Momitorul este baza,eu folosesc plumb doar unde nu-mi permite regulamentul momitorul :wink:......in concluzie nu renunta la momitor......forfacul scurt :wink: asta este garantia rezultatelor pozitive :D
Si daca e mal, ce facem cu forfacul scurt ? Daca forfacul e mai lung, cum facem sa nu se incurce dupa momitor sau sa se incalceasca ? Inca ceva, ai siguranta ca, carligul daca il infigem in nada dupa momitor nu ajunge in mal?

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Montura

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

Dumitrache scrie:
Madalin Dirla scrie:Momitorul este baza,eu folosesc plumb doar unde nu-mi permite regulamentul momitorul :wink:......in concluzie nu renunta la momitor......forfacul scurt :wink: asta este garantia rezultatelor pozitive :D
Si daca e mal, ce facem cu forfacul scurt ? Daca forfacul e mai lung, cum facem sa nu se incurce dupa momitor sau sa se incalceasca ? Inca ceva, ai siguranta ca, carligul daca il infigem in nada dupa momitor nu ajunge in mal?
Daca faci nada corect, forfacul se desprinde de momitor la impactul cu apa.
Sunt anumite tehnici de a infige carligul in momitor, cat, unde, stopul cu mana pe tambur aproape de impactul cu apa...si mai multe :wink:
Ai grija ce informatii culegi ca te pot duce pe piste gresite.
Pescuitul cu momitor, pt cine nu intelege fenomenul in sine, este mai mult decat complicat.
catch&release

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Montura

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

Intr adevar, prinzi la momitor in toate situatiile, dar DOAR daca stii sa iti faci perfect nada sa lucreze.altfel il tii degeaba in apa.mai degraba sperii pestele cu zgomotul facut la impactul cu apa.
Am dreptate Madaline? :wink:
catch&release

Dumitrache
Mesaje: 378
Membru din: Lun Sep 12, 2011 11:12

Re: Montura

Mesaj de Dumitrache »

Ce parere aveti de nada de pe momitor? Am vazut ca dan mitranescu spune ca nada trebuie sa fie cat mai tare pe momitor.

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Montura

Mesaj de Madalin Dirla »

Nada o faci in functie de cum iti cere locul/balta :wink:
P.S.Dumitrache,ce balti frecventezi?

Dumitrache scrie:Ce parere aveti de nada de pe momitor? Am vazut ca dan mitranescu spune ca nada trebuie sa fie cat mai tare pe momitor.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”