alterare solubile ?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
jb29
Mesaje: 7
Membru din: Mie Iun 02, 2010 15:42

alterare solubile ?

Mesaj de jb29 »

Salutare in primul rand, pentru ca sunt nou aici !
In urma cu 3 saptamani am "mesterit" niste solubile, pot spune ca partea lichida respecta cat de cat retetele cele mai raspandite si incercate de majoritatea incepatorilor ca mine. Am folosit o balanta de 60%-40% SPD-apa fierbinte, aroma de rigoare, aditiv, atract, ulei de canepa ca parte lichida la care s-au adaugat spre dizolvare betaina si GLM plus un mix format din amx senzor bine cernut, benzar big fish cernut, robin red, canepa pisata, birdfood, micropelete,aditiv solid. bilele rezultate le-am tinut la uscat in curent, bine venitlate, rasucite temporar,in ladite de plastic cu foarte multe orificii, timp de 9 zile. Apoi dupa o partida de pescuit au ramas cantonate intr-o galeata fara capac in acelasi loc in care le-am pastrat inainte. PROBLEMA a aparut de 2-3 zile : pe unele bile ( culmea ,cele de la suprafata pentru ca cele din profunzime nu prezentau asa ceva )au aparut firisoare de mucegai...nu m-am mai confruntat cu aceasta probleme la solubile si sunt cam la a 5 transa de bile solubile produse; pe bilele fierte si care nu le-am pastrat la congelator, si care deci s-au alterat am avut asa ceva insa acolo a intervenit faptul ca pur si simplu au expirat dupa cateva zile si ca in compozitie au avut ou, lapte praf asadar oarecum normal sa fie asa. Revenind la solubilele care au inceput sa faca mucegai, imi pot imputa faptul ca am gresit tinandu-le la uscat in doar 2 ladite avand in vedere ca am avut aproximativ 5 kg de bile sau ca nu le-am depozitat dupa partida de pescuit intr-un sac specializat sau ca nu am adaugat in compozitie un conservant? Ciudat e faptul, pentru mine care nu am experienta, ca in partea lichida nu am avut aminoacizi, ficat lichid sau alte traznai de genul care dupa parerea mea ar fi fost un motiv sa determine alterarea lor asa de rapida.
Daca imi puteti spune cu ce anume am gresit as fi foarte incantat pentru ca nu vreau sa renunt la a imi fabrica propriile bile pe langa cele deja consacrate din comert, este o satisfactie enorma sa prind cu nada facuta de mine si vreau sa imi imbunatatesc propriile retete, insa cand apar asemenea situatii gustul amar este inevitabil la propriu si la figurat :); si daca este posibil si se adauga asa ceva la bilele solubile (desi dupa atatea zeci de pagini citite nu am intalnit in nici o reteta sau recomandare adaugarea de conservant si la solubile) sa imi recomandati un asemenea conservant si dozajul acestuia pentru 2,5 kg de mix plus partea solubila aferenta. Multumesc anticipat pentru pareri, corectari si indicatii pretioase sau nepretioase :)) !
Et in Arcadia ego

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: alterare solubile ?

Mesaj de cornelserbu »

foloseste un mix consacrat si nu cred ca vei mai avea probleme, iar bilele nu le mai tine in galeata, ci in laditele de care aminteai :wink:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Alex Matea
Mesaje: 507
Membru din: Sâm Ian 30, 2010 17:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: alterare solubile ?

Mesaj de Alex Matea »

Ai spus ca esti la a 5 a transa de solibile. Daca esti la a 5 a transa de solubile de acest gen imi permiti sa te intreb daca ai prins ceva cu acest tip de mix? sunt foarte curios pentru ca nu am mai auzit pe nimeni facand bile din groundbait macinat.
Si ca un raspuns la intrebarea ta, ma gandesc ca poate nada benzar si amix avand in preponderenta fainuri cerealiere sa fi fost un pic mai veche si sa fi avut niste musculite sau ceva care sa fi provocat mucegaiul.

Avatar utilizator
jb29
Mesaje: 7
Membru din: Mie Iun 02, 2010 15:42

Re: alterare solubile ?

Mesaj de jb29 »

@ Alex
acesta a fost un artificiu (folosirea de groundbait) pentru a avea cam aceeasi compozitie atat pe bulgarii de nada cat si pe bile. eu unul am avut rezultate mai mult decat multumitoare in aceasta combinatie, asta raportat la numarul de prezentari pe sesiuni scurte de pescuit la crap: 12-24 de ore. Cu bilele rezultate in acest fel si sustinute de acelasi "mix" in compozitia bulgarilor pot spune ca am dublat numarul prezentarilor insa cum era de asteptat, nu au fost rezultate notabile la capitolul "exemplare sarite de 5-6 kg". sunt multumit de ele pentru ca reprezinta pentru mine o solutie buna in a-mi asigura satisfactia unor trasaturi constante si de ce nu, pt. ca repet ceea ce am zis mai sus sunt facute de mine si sentimentul de a prinde la una din "retetele proprii" este fantastic. acum ma gandesc si la cantitatea acestora, pentru ca pana acum am facut transe mici, adica strict necesare petru bile de carlig si cateva care sa insoteasca montura in saculet solubil; la aceasta ultima transa am facut mai multe pentru a imi asigura cantitatea suficienta pentru 2-3 partide insa iata ca mi-a dat cu virgula :). dpdv al granulatiei benzarul dupa cernut a fost mai slabut insa ca prospetime excelent; amix-ul dupa cernut avut o granulatie excelenta adica a iesit foarte fin( pastrand doar semintele de canepa) dar ca prospetime ai ghicit-o :plin de viermisori si musculite( dar totusi proteina e proteina :D ). foarte posibil deci sa fie din cauza aceasta. multe retete dupa care m-am ghidat contineau evident fainuri cerealiere de aici si faptul ca am acceptat ideea initiala de a construi o majoritate a unui asemenea "mix" din groundbait promovat de doua firme de succes de la noi senzor si benzar; sa renunt la acest lucru pentru a-mi asigura un groundbait si un "mix" oarecum similar realizat de mine si a castiga la capitolul prospetime sau sa incetez cu ideea asta si sa ma duc si sa imi achizitionez un mix pt. bile gata facut si...gata cu "experimentele" ?
Et in Arcadia ego

Avatar utilizator
Alex Matea
Mesaje: 507
Membru din: Sâm Ian 30, 2010 17:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: alterare solubile ?

Mesaj de Alex Matea »

Sincer , experimente faci si daca iti cumperi un mix, modelandul cu partea lichida dupa bunul tau plac, astfel ai o baza , mixul in sine si tu experimentezi partea lichida cu diferite arome , diferite uleiuri esentiale , lichide nutritive , diferiti aditivi sub forma de pudra sau lichizi , seminte , micropelete si asa mai departe. Dar daca esti la inceput eu unul zic sa mergi pe un mix consacrat si cu reteta pe care ti.o dau eii acolo si apoi sa incepi sa faci pe chimistul aditivand si testand :D
Eu unul asa am facut am mers pe un mix daca imi aduc aminte de la sbs cu reteta lor si apoi am inceput sa folosesc si alte mixuri mai consacrate de la solar sau chiar senzor si apoi am inceput sa fac eu dupa capul meu , dupa imaginatia mea, am avut si rateuri in sensul de adaos prea mult de uleiuri sau aroma sau alte lichide , insa apoi am reparat greselile.Eu unul spun ca asa e cel mai bine, dupa parerea mea .

Avatar utilizator
Alex Matea
Mesaje: 507
Membru din: Sâm Ian 30, 2010 17:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: alterare solubile ?

Mesaj de Alex Matea »

Acum mi-a venit in cap dupa o partida de pescuit si mie mi sa intamplat la fel , punand bilele la repezeala in galeata pentru a pleca , galeata era un pic umeda in interior ( de la soare si stand in iarba)si neavand aerisire si fiind umezeala au mucegait intr-o zi bilele dupa partida de pescuit , insa bilele erau tari nu solubile , mai mult ca sigur ca daca era umezeala in galeata orice era in ea mucegaia , fi sigur de asta.:D

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: alterare solubile ?

Mesaj de cipica »

salutare!
in primul rand te felicit ca pescuiesti la boilies!
boilesurile nu mucegaiesc de la aminoacizi sau lichid de ficat
boilesurile nu mucegaiesc de la musculite si viermisori, nici de la lapte praf. mucegaiesc din cauza apei din interior. foarte probabil bilele au fost depozitate incorect.

Avatar utilizator
Martin
Mesaje: 371
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 8:53
Puncte: 0
Localitate: Bucureşti

Re: alterare solubile ?

Mesaj de Martin »

Da, aşa e !! Surplusul de umezeală în aer, duce la mucegăirea lor.
Două exemple: Am păstrat boilesuri peste iarnă în găletă care se închide etanş, temperatura şi umiditatea în momentul în care am pus capacul erau normale, n-am avut probleme în primăvară. Altă dată, când am pus capacul găleţii era după o partidă de pescuit pe ploaie şi multă umezeală, după trei zile apăruse mucegaiul.

Avatar utilizator
jb29
Mesaje: 7
Membru din: Mie Iun 02, 2010 15:42

Re: alterare solubile ?

Mesaj de jb29 »

Va multumesc pentru raspunsuri! :idea:
Et in Arcadia ego

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: alterare solubile ?

Mesaj de Vladut Mateianu »

la solubile, incearca sa nu mai folosesti apa, foloseste SPD-ul ca atare, doar ca trebuie incalzit...... o sa se lege mai greu, dar nu vor mai mucegai ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”