Bila mamaliga

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

carp_fisher
Mesaje: 246
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 23:12
Puncte: 0
Localitate: Mitoc - Botosani

Bila mamaliga

Mesaj de carp_fisher »

Salutare!
De ceva timp vreau sa incerc pescuitul la bila de mamaliga pe ape curgatoare. Sunt interesat de sfaturi, opinii, orice legat pe aceasta tema... Ultima experienta a fost chiar astazi cand am dat cu bila preparata in felul urmator: faina de malai amestecata cu ou, apoi rulat bile si in final 2 minute de fierbere pana se ridica la suprafata. Au rezultat niste bile tari care au stat 6 ore fara problema pe firul de par.
Nelamurirea mea este legata de compozitia folosita. Daca e buna... Daca nu... Treaba e ca interiorul bilei nu era patruns la fierberea de 2 minute. Dar ma intreb daca afecteaza cu ceva???!!!
Ar mai trebui pus ceva in compozitie?
Astept sa dati din casa :lol: si totodata va multumesc anticipat!
Cu stima,
Un virusat de crap :shock:

robi.robi88
Mesaje: 506
Membru din: Lun Feb 01, 2016 11:01
Puncte: 0
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Bila mamaliga

Mesaj de robi.robi88 »

hai ca si eu sunt curios daca stie careva. Asa le fac si eu, am pus si arome, condimente, etc si n am avut trasaturi pe Dunare dar nici n am insistat cu ele cand am vazut ca nu misca

Razvan Chirita
Mesaje: 64
Membru din: Lun Dec 01, 2014 23:24

Re: Bila mamaliga

Mesaj de Razvan Chirita »

Amesteci in parti egale faina de grau cu malai, apoi cu apa sau cu oua, pana iti rezulta o coca din care faci bile la diametrul dorit, si pe urma le fierbi vreo 5 minute.
Sau...faci niste turtite din malai amestecat cu faina de grau si apa, turtitele avand grosimea de 1-3 cm, dupa preferinta, vreo 10 cm latime si vreo 20 cm lungime. Aceste turtite le fierbi 10 minute, apoi pe balta tai din ele cubulete la dimensiunea dorita.

robi.robi88
Mesaje: 506
Membru din: Lun Feb 01, 2016 11:01
Puncte: 0
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Bila mamaliga

Mesaj de robi.robi88 »

Si ai prins asa?

Razvan Chirita
Mesaje: 64
Membru din: Lun Dec 01, 2014 23:24

Re: Bila mamaliga

Mesaj de Razvan Chirita »

Da

carp_fisher
Mesaje: 246
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 23:12
Puncte: 0
Localitate: Mitoc - Botosani

Re: Bila mamaliga

Mesaj de carp_fisher »

robi.robi88 scrie:hai ca si eu sunt curios daca stie careva. Asa le fac si eu, am pus si arome, condimente, etc si n am avut trasaturi pe Dunare dar nici n am insistat cu ele cand am vazut ca nu misca
Pai asta e problema. Dupa cum spuneam, am amestecat doar faina de malai cu ou si a iesit o coca tare care nu se mai lipea. Am rulat bile pe care le-am fiert pana s-au ridicat la suprafata. Am dat cu ele pe rau (Prut), unde crapul este devorator de mamaliga (atunci cand mananca :D ) si au stat ca noi pana le-am scos. Aproximativ 6 ore. Nu am prins nimic, dar nici in zona nu s-a prins nici la porumb, nici la mamaliga.
Urmeaza sa fac o partida de 2-3 zile la inceputul lui septembrie si sunt nehotarat. Nici nu as vrea sa stau 2 zile cu ele in apa fara sa am sanse sa prind ceva. De asta am cerut sa-mi impartasiti din experienta voastra. Daca ati prins la asa ceva.
Cat despre arome, atractanti etc. , majoritatea crapilor prinsi au fost la mamaliga simpla. Doar malai cu faina alba. Fara zahar, indulcitori, usturoi...
Ideea e ca nu e rau sa folosesti din astea!
Multumesc totodata pentru promptitudine!

carp_fisher
Mesaje: 246
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 23:12
Puncte: 0
Localitate: Mitoc - Botosani

Re: Bila mamaliga

Mesaj de carp_fisher »

Razvan Chirita scrie:Da
Razvane, dar pe rau?

Razvan Chirita
Mesaje: 64
Membru din: Lun Dec 01, 2014 23:24

Re: Bila mamaliga

Mesaj de Razvan Chirita »

In delta am prins, si sigur merg oriunde.

carp_fisher
Mesaje: 246
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 23:12
Puncte: 0
Localitate: Mitoc - Botosani

Re: Bila mamaliga

Mesaj de carp_fisher »

Razvan Chirita scrie:In delta am prins, si sigur merg oriunde.
Tu ma nebunesti sa stau 2 zile pe Prut la bile de mamaliga :lol:

carp_fisher
Mesaje: 246
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 23:12
Puncte: 0
Localitate: Mitoc - Botosani

Re: Bila mamaliga

Mesaj de carp_fisher »

Si cand fierbeai coca se fierbea tot interiorul? La mine nu!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”