Boilies calitativ?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Florinxpx
Mesaje: 3
Membru din: Dum Mar 11, 2018 21:31

Boilies calitativ?

Mesaj de Florinxpx »

As dori si eu o reteta de boilies buna pt competitii sportive
Nu sunt un sportiv de performanta, dar am descoperit o pasiune a chalenge urilor .
Am mentionat “ buna “ in ideea ca, marea majoritate a persoanelor vizeaza pretul/calitate.
Eu merg pe premiza ( bagi bun , iese bun) asa ca, va rog sa imi recomandati produsele in care voi credeti. Probabil o sa-mi recomandati diferiti furnizori de boiliesuri si va rog sa nu va suparati cand o sa imi sustin ideea de a-mi produce singur bila,( am motive personale - am fost dezamagit de un producator de bile intr o competitie si m-a determinat sa “pierd pe barba mea daca voi pierde “) va rog sa nu ma puneti la citit istoria boiliesurilor ,am inteles proportia corecta , dar care sunt cele mai eficiente materii prime? incerc sa culeg informatii de la persoanele mai obiective. Nu sunt o persoana care se inscrie in competitie doar pt simplul fapt ca “ e premiul sanatos”, nici nu urmaresc sa imi acopar cumva cheltuiala , pur si simplu e doar o pasiune ,
Multumesc

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boilies calitativ?

Mesaj de ionut72 »

Cele mai eficiente materii prime si proportiile lor exacte, variaza de la caz la caz. Daca s-ar cunoaste boiliesul minune, care sa prinda oricand si oricum peste, toate celelalte nade si momeli ar disparea, pur si simplu. :)

Exista astazi (spre deosebire de acum o decada si mai bine) numeroase retete de boiliesuri publicate peste tot. Sunt numerosi utilizatori sau producatori care au investit (si pierdut!) cantitati serioase de timp, bani, studiu, pentru a ajunge la o reteta care sa-i satisfaca. Si multi dintre ei le-au facut publice. Aici si pe alte forumuri. Fa macar efortul minim de a le cauta!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Florinxpx
Mesaje: 3
Membru din: Dum Mar 11, 2018 21:31

Re: Boilies calitativ?

Mesaj de Florinxpx »

Imi pare rău dacă ai inteles ca nu le caut, cred ca fiecare pagina a fost “ luată la lins”, tutoriale video etc , la orice rețeta sunt persoane care modifica proporțiile , adauga alte produse etc , cei necunoscători (ca mine) pleacă de la un principiu și termina cu altul.
Ma gândeam ca voi găsi o persoana care crede in rețeta lui și o recomanda.
Mulțumesc pt răspuns

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Boilies calitativ?

Mesaj de Cucu Ionel »

Florin, pe youtube sant date doua retete bune, una de Bogdan Dragan si cealalta de George Alexandru, puse de Florentin Iuga, adica Infopescar. Ca si furnizori principali de ingrediente de calitate ar fi Doctor Fishing sau BaitShop
In alta ordine de idei, esti sigur ca producatorul de nada a fost de vina ptr. esecul in competitie? Au fost si-or sa mai fie cazuri in care, pescari buni sau f. buni, ca si producatori de nada, au dat chix in unele concursuri, motivele au fost diverse, de la locul tras la sorti, strategia aplicata ptr. locul respectiv, vremea (vantul in primul rand), etc. In mod sigur n-a fost vb. de nada, ca doar ei si-au facut-o si sigur au bagat ingrediente de calitate.
Fir intins

danutlupu
Mesaje: 287
Membru din: Mar Aug 23, 2005 14:11
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Boilies calitativ?

Mesaj de danutlupu »

Tu vrei reteta fericirii omule, sunt unii care toata viata o cauta si tu o vrei de-a gata. Am dat in apa tone de bile de vreo 20 de ani de cand dau dupa crap, am acum in beci vreo 400 sute de kg de ingrediente si bile pe stoc pt uzul personal, dar daca ar fi sa ies peste o saptamana la o partida nu-s pregatit.
Lansez precis la buza stufului si deodata...........

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Boilies calitativ?

Mesaj de Dan Mitranescu »

Din experienta, atunci cand cauti "nada minune" , nu o gasesti niciodata ( treci pe langa ea, dar nu-ti dai seama ... :) ).

In momentul in care ajungi la concluzia ca nu exista, ca prin minune , te gaseste ea pe tine. :wink:

Sigi
Mesaje: 109
Membru din: Mar Ian 05, 2016 17:33
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Boilies calitativ?

Mesaj de Sigi »

Asta suna fix ca si cantecul de leagan pe care i-l canta Spanu lui Fat Frumos...

Avatar utilizator
kelu84
Mesaje: 371
Membru din: Dum Apr 08, 2012 9:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilies calitativ?

Mesaj de kelu84 »

Mi-au trebuit vreo 10 ani si roabe de prafuri aruncate in Siret ca sa l "dichisesc" pe dl crap pana la urma. In afara de dan mitranescu care are mare dreptate cu postarea lui de mai sus, si Cucu Ionel are MARE dreptate in ce spune. Degeaba ai o bila din ingrediente de calitate si proportionate corect daca nu ai deprins cum sa o intrebuintezi.

DAN BERHECI
Mesaje: 218
Membru din: Joi Mai 05, 2011 15:43
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Re: Boilies calitativ?

Mesaj de DAN BERHECI »

KELU84 si cu ce l-ai dibuit la Siret ,daca nu este secret?
Si eu pescuiesc tot sezonul pe Siret si sint curios daca ii dai ceva noutati sau tot pe momelile clasice il pacalesti?

DAN BERHECI
Mesaje: 218
Membru din: Joi Mai 05, 2011 15:43
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Re: Boilies calitativ?

Mesaj de DAN BERHECI »

KELU84 prin care zone pescuiesti la Siret?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”