Boilies readymade ieftin și bun

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilies readymade ieftin și bun

Mesaj de cornelserbu »

adica, cu cat sunt mai vechi, cu atat sunt mai proaspete...tare de tot :D
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Mircea.Jakab
Mesaje: 41
Membru din: Lun Oct 07, 2013 18:54
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Boilies readymade ieftin și bun

Mesaj de Mircea.Jakab »

nea Cornele...avand in vedere contextul cred ca ai vrut sa spui "tari de tot" :lol: ..in alta oridne de idei decat sa incerci sa cumperi bile de la raft la 25 lei kg mai bine iti faci o reteta acasa care sa se invarte in jurul la 15 lei mai pui 5 lei rulatu si cu 20 lei ai 1 kg bile "la gata"..daca ai ceva imaginatie si pricepere poti scoate o bila acceptabila la pretul asta.problema e ca trebuie sa faci un minim de 10-15 kg de bile odata ca sa iti ruleze cineva.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilies readymade ieftin și bun

Mesaj de osc1or »

Mircea.Jakab scrie:nea Cornele...avand in vedere contextul cred ca ai vrut sa spui "tari de tot" :lol: ..in alta oridne de idei decat sa incerci sa cumperi bile de la raft la 25 lei kg mai bine iti faci o reteta acasa care sa se invarte in jurul la 15 lei mai pui 5 lei rulatu si cu 20 lei ai 1 kg bile "la gata"..daca ai ceva imaginatie si pricepere poti scoate o bila acceptabila la pretul asta.problema e ca trebuie sa faci un minim de 10-15 kg de bile odata ca sa iti ruleze cineva.

In mare ai dreptate, dar nu cred totusi ca scoti o bila decenta in 15 lei cu tot cu parte lichida + oua/sirop de porumb...

O bila buna/prinzatoare (dupa parerea mea) home made iese undeva la 25-30 lei/kg.
Spun asta dupa o experienta de cateva sute de kg de bile productie proprie.

In cazul in care ai posibilitate sa aduci ingrediente de afara la cantitati mari, sau acces la preturi mai bune decat sunt in magazinele din tara, da, poate iesi bila si la 15 lei...
Critic echilibrat

Mircea.Jakab
Mesaje: 41
Membru din: Lun Oct 07, 2013 18:54
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Boilies readymade ieftin și bun

Mesaj de Mircea.Jakab »

tati,tocmai ce spuneam...cu pricepere si imaginatie se poate,crede-ma. :) ... :) poti scoate o bila medie pt partide scurte unde se vizeaza cantitatea si una buna pt partide unde timpul nu e o problema si urmaresti sa prinzi si altceva decat ciortanei la banii aia.repet bile medii sau chiar spre bune..deja la ce zici tu la 30 lei fara rulat se pot face bile foarte bune,intelegandu-se bile care rivalizeaza cu absolut orice bila care o gasesti la raft la noi in magazine,indiferent de pret si asta cu incrediente cumparate din romanica si la pret intreg.

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Boilies readymade ieftin și bun

Mesaj de Andrei91 »

Birdfood de atractie partide scurte, partide lungi un fishmeal unde renunti la partea lichide (aroma,lichide nutritive) la nadire folosesti si peleti halibut si te incadrezi in pret.

Avatar utilizator
sandu marian
Mesaje: 570
Membru din: Joi Apr 02, 2009 0:12
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Boilies readymade ieftin și bun

Mesaj de sandu marian »

[quote="vasea"]Îmi poate recomanda și mie cineva un boilies readymade ieftin și bun în jur de 20 -25 lei kg sau nu exista așa ceva?[/quo

Poti sa incerci bile de la Dechatlon ... sa le dipuiesti inainte cu un lichid nutritiv...sau sa le lasi in apa cu ceva vreme inainte sa pescuiesti pentru hidratare...

GNicolae
CS SENZOR
Mesaje: 228
Membru din: Mie Ian 14, 2015 20:41
Puncte: 0
Localitate: Targoviste

Re: Boilies readymade ieftin și bun

Mesaj de GNicolae »

O bila buna costa destul de mult , eu mi le fac singur si am saci de la 20kg is sus la faina soia , faina peste, etc , si tot ies peste 40 ron / kg ca sa o fac calitativa :)
CS SENZOR

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Boilies readymade ieftin și bun

Mesaj de osc1or »

GNicolae scrie:O bila buna costa destul de mult , eu mi le fac singur si am saci de la 20kg is sus la faina soia , faina peste, etc , si tot ies peste 40 ron / kg ca sa o fac calitativa :)
Depinde ce consideri tu ca e calitativ :)

Sunt multi care folosesc ingrediente de volum de 25lei/kg, sunt altii care folosesc tot felul de proteine lactice de 130lei kg.. depinde de fiecare unde isi regaseste comfortul psihic ca a facut ce trebuie pt a scoate o bila buna

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

mihai stancu
Mesaje: 50
Membru din: Sâm Feb 09, 2013 16:33
Puncte: 0
Localitate: Titu

Re: Boilies readymade ieftin și bun

Mesaj de mihai stancu »

GNicolae scrie:O bila buna costa destul de mult , eu mi le fac singur si am saci de la 20kg is sus la faina soia , faina peste, etc , si tot ies peste 40 ron / kg ca sa o fac calitativa :)
Din pura curiozitate... cam ce ingrediente folosești de-ți iese o bila la peste 40 ron/ kg?
Simplitatea este sofisticarea extrema.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Boilies readymade ieftin și bun

Mesaj de osc1or »

mihai stancu scrie:
GNicolae scrie:O bila buna costa destul de mult , eu mi le fac singur si am saci de la 20kg is sus la faina soia , faina peste, etc , si tot ies peste 40 ron / kg ca sa o fac calitativa :)
Din pura curiozitate... cam ce ingrediente folosești de-ți iese o bila la peste 40 ron/ kg?
E f simplu sa faci o bila de 40 lei... poti sa o faci si de 100 lei/kg...

Eu cred ca cheia este sa reusesti sa faci o bila prinzatoare, competitiva, cat mai ieftin.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”