Boiliesuri penru peste mare ?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1844
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de robyvan »

ionut72 scrie:Singura metoda sigura de selectie a pestelui mare (cu conditia ca acesta sa nu fie doar o himera) e lungimea firului de par! Punct.
fals.....si iti spun si de ce....pescuind pe o balta foarte populata, cu ciortani de la 1 kg pana la crapi de 10-11 kg, unde nu prea se pescuieste si nici nu primesc de mancare, nu mai stiam ce sa fac pt selecta putin pestii, am incercat bile tari ca piatra, cate 2 de 20 pe firul de par, fir de par de 4-5 cm lungime chiar.....ma crezi ca prindeam ci pitici la 1 kg???.....singura treaba ce a functionat, in sensul ca nu am mai prins ciortani la 1-2 kile, ci de 4-5 kg si unul mai mare de 7,8 kg a fost cand am pus pe firul de par niste bile mai vechi de la nutra, Tecnispice, care fusesera dipuite intr-un ulei de masline in care am macerat chili uscat....bilele supsera tot dipul in interior si erau destul de tari deja.... :wink: ...nu stiu daca-i relevant, insa in cazul meu lungimea firului de par nu a facut selectie, chiar deloc.....PUNCT! :wink:
slowly we rot- by Obituary

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de atb333atb »

O nadire cu bile cu diametru mai mare nu trebuie neaparat sa evite pestele mic ci sa-l atraga pe cel mare. Sunt situatii in care am facut 2 paturi de nada unul numai cu 16 si unul numai cu 24-30 la distanta de vreo 50m una de alta pe acelasi substrat cu aceleasi stucturi. Am constatat ca pe patul cu bile mai mari am avut pesti cu 2-3 kg mai mari 7-8 kg in loc de 5-6 kg cum veneau dincolo (ma refer la media pestilor ca nu erau toti trasi la indigo). Crapii mai mari sunt ceva mai lenesi si au nevoie de mai multa hrana motiv pentru care daca au de ales 2 paturi in apropiere il vor alege pe cel pe care se satura mai repede... Singura problema a fost diferenta semnnificativa intre cantitatile de nada de pe pat, adica 200 bile de 16 canteresc cam un kg pe cand 200 de bile de 24+ probabil sunt pe la 2,5kg. Acum bineinteles ca nu pot trage cine stie ce concluzie din asta dar in partida respectiva ecuatia bila > rezulta peste > a fost corecta.
La carlig am folosit bile de 20 dipuite usurate cu pop up.
Deasemenea crapii din alte tari nu au gura asa de mare... englezii cand au venit la noi la mondiale au folosit initial carlige de 6,8 la care au renuntat repede pentru ca s-au speriat de dimensiunile gurii unui ciortan nepunctabil.... Deasemenea exista diferente mari si de la un lac la altul.
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de Dan Serban »

atb333atb scrie:O nadire cu bile cu diametru mai mare nu trebuie neaparat sa evite pestele mic ci sa-l atraga pe cel mare. Sunt situatii in care am facut 2 paturi de nada unul numai cu 16 si unul numai cu 24-30 la distanta de vreo 50m una de alta pe acelasi substrat cu aceleasi stucturi. Am constatat ca pe patul cu bile mai mari am avut pesti cu 2-3 kg mai mari 7-8 kg in loc de 5-6 kg cum veneau dincolo (ma refer la media pestilor ca nu erau toti trasi la indigo). Crapii mai mari sunt ceva mai lenesi si au nevoie de mai multa hrana motiv pentru care daca au de ales 2 paturi in apropiere il vor alege pe cel pe care se satura mai repede... Singura problema a fost diferenta semnnificativa intre cantitatile de nada de pe pat, adica 200 bile de 16 canteresc cam un kg pe cand 200 de bile de 24+ probabil sunt pe la 2,5kg. Acum bineinteles ca nu pot trage cine stie ce concluzie din asta dar in partida respectiva ecuatia bila > rezulta peste > a fost corecta.
La carlig am folosit bile de 20 dipuite usurate cu pop up.
Deasemenea crapii din alte tari nu au gura asa de mare... englezii cand au venit la noi la mondiale au folosit initial carlige de 6,8 la care au renuntat repede pentru ca s-au speriat de dimensiunile gurii unui ciortan nepunctabil.... Deasemenea exista diferente mari si de la un lac la altul.
Ok, atunci explica-mi urmatoarea treaba.. anul trecut am facut o partida scurta pe magura 9, am nadit numai cu bile tari de 3 dimensiuni: 14, 16 si 20. La carlig am pescuit cu 2 bile de 16, rezultatul a fost 5 pesti 8-11 kg.
Care a fost principiul prin care s-a facut selectia?
Pescar de rând

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de razvan u. »

ionut72 scrie:Singura metoda sigura de selectie a pestelui mare (cu conditia ca acesta sa nu fie doar o himera) e lungimea firului de par! Punct.
Mai studiaza!
C. S. PELICANUL

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de Dan Serban »

atb333atb scrie:O nadire cu bile cu diametru mai mare nu trebuie neaparat sa evite pestele mic ci sa-l atraga pe cel mare. Sunt situatii in care am facut 2 paturi de nada unul numai cu 16 si unul numai cu 24-30 la distanta de vreo 50m una de alta pe acelasi substrat cu aceleasi stucturi. Am constatat ca pe patul cu bile mai mari am avut pesti cu 2-3 kg mai mari 7-8 kg in loc de 5-6 kg cum veneau dincolo (ma refer la media pestilor ca nu erau toti trasi la indigo). Crapii mai mari sunt ceva mai lenesi si au nevoie de mai multa hrana motiv pentru care daca au de ales 2 paturi in apropiere il vor alege pe cel pe care se satura mai repede... Singura problema a fost diferenta semnnificativa intre cantitatile de nada de pe pat, adica 200 bile de 16 canteresc cam un kg pe cand 200 de bile de 24+ probabil sunt pe la 2,5kg. Acum bineinteles ca nu pot trage cine stie ce concluzie din asta dar in partida respectiva ecuatia bila > rezulta peste > a fost corecta.
La carlig am folosit bile de 20 dipuite usurate cu pop up.
Deasemenea crapii din alte tari nu au gura asa de mare... englezii cand au venit la noi la mondiale au folosit initial carlige de 6,8 la care au renuntat repede pentru ca s-au speriat de dimensiunile gurii unui ciortan nepunctabil.... Deasemenea exista diferente mari si de la un lac la altul.
Mi se pare cel putin bizara afirmatia ta, vrei sa spui ca un boilies de 14mm e mai putin atractiv pentru un crap mare, fata de unul de 24mm(considerand ca boilies-urile sunt de acelasi fel, singura diferenta fiind dimensiunea)? :lol: :lol:
Pescar de rând

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de atb333atb »

Afirmatia nu imi apartine nu am nascocit eu chestia asta dar cand am auzit-o am judecat-o si mi s-a parut plauzibila in anumite conjuncturi!! nu in orice situatie. De exemplu un crap mare pe o balta nu foarte populata, unde nu este competitie pentru hrana ar putea prefera tocmai bilele mai mici pentru ca este prudent si asociaza bilele mari cu pericolul. In ceea ce priveste magura 9 nu cunosc balta, media pestilor, cantitatea de hrana naturala de care dispun, comportamentul lor, competitia, cum raspund la seminte, pelete, groundbait si cat se pescuieste cu aceste momeli pe acea locatie, dar nici nu prea sunt curios.
Pe de alta parte vara, toamna pe un lac cu o densitate mare de pesti un crap mare prefera sa culeaga momeli mai mari in loc sa fuga de colo-colo dupa 2-3 grame cat cantareste o bile de 16 mai ales daca nu a fost prins de 100 de ori si nu este stressat.
Incearca acelasi experiment pe care l-am facut eu, dar introdu pe patul de nada cu bile de 16 si o cantitate mare de solubile si mentine paturile muult! o sa constati ca odata cu trecerea timpului media pestilor pe ambele paturi de nada creste dar pe cel cu diametru mai mare creste exponential !!! sau se poate pe patul de nada cu solubile sa ramana doar ciortanii pentru ca si ei prefera nada pentru care sa nu depuna efort la rontait, mai moale si mai micuta si sa fie parasit de exemplarele mai mari iar astfel sa scada media.
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de ionut72 »

@robyvan
fir de par de 4-5 cm lungime chiar.....ma crezi ca prindeam ci pitici la 1 kg???
NU! La 5 cm lungime a firului de par nu, nu te cred ca prindeai ciortan de 1 kg (sau, daca-i prindeai, ii prindeai "la japca", se intepau accidental in carlig). Iar daca prindeai ciortani de 4-5 kg, solutia era sa lungesti si mai mult firul de par.

@razvan u.
mai studiaza
Pai, spune-ti si tu parerea ca sa ma ajuti in eforturile de studiu! :)

Sigur, ar mai putea exista, teoretic, o metoda: un boilies tare cu diametrul iesit din comun ... de ... 50 de mm sa zicem. Doar ca, in acest caz, probabilitatea mult mai mare e ca acel crap mare (singurul care ar fi in stare sa inghita asemenea momeala) sa n-o faca, fiind suspicios tocmai din cauza dimensiunii ei! Istoricul partidelor mele mi-a aratat ca, statistic, in peste 90% dintre cazuri, cei mai mari crapi i-am prins la momeli mici si foarte mici (nu stiu cum o fi pe Cassien sau pe Rainbow de exemplu ca n-am pescuit acolo).
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de Dan Serban »

atb333atb scrie:Afirmatia nu imi apartine nu am nascocit eu chestia asta dar cand am auzit-o am judecat-o si mi s-a parut plauzibila in anumite conjuncturi!! nu in orice situatie. De exemplu un crap mare pe o balta nu foarte populata, unde nu este competitie pentru hrana ar putea prefera tocmai bilele mai mici pentru ca este prudent si asociaza bilele mari cu pericolul. In ceea ce priveste magura 9 nu cunosc balta, media pestilor, cantitatea de hrana naturala de care dispun, comportamentul lor, competitia, cum raspund la seminte, pelete, groundbait si cat se pescuieste cu aceste momeli pe acea locatie, dar nici nu prea sunt curios.
Pe de alta parte vara, toamna pe un lac cu o densitate mare de pesti un crap mare prefera sa culeaga momeli mai mari in loc sa fuga de colo-colo dupa 2-3 grame cat cantareste o bile de 16 mai ales daca nu a fost prins de 100 de ori si nu este stressat.
Incearca acelasi experiment pe care l-am facut eu, dar introdu pe patul de nada cu bile de 16 si o cantitate mare de solubile si mentine paturile muult! o sa constati ca odata cu trecerea timpului media pestilor pe ambele paturi de nada creste dar pe cel cu diametru mai mare creste exponential !!! sau se poate pe patul de nada cu solubile sa ramana doar ciortanii pentru ca si ei prefera nada pentru care sa nu depuna efort la rontait, mai moale si mai micuta si sa fie parasit de exemplarele mai mari iar astfel sa scada media.
Tot ce ai spus aici, ramane la nivel de teorie.. la pescuit 2+2=5.
Sunt prea multe necunoscute la mijloc, crapul se duce buluc dupa bilele mari stiind ca sunt mai consistente fata de cele mici?
Pescar de rând

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de atb333atb »

Firul de par foarte lung are si dezavantaje in sensul ca se pot pierde pesti mari. De exemplu daca bila este aspirata si scuipata de un ciortan aceasta se va aseza aiura pe subtrat in raport cu pozitia carligului, sau se poate incalcii firul de par iar in momentul in care vine unpeste mare se poate ca mecanica sa fie incomodata si pestele sa se intepe in exterior sau superficial si sa scape. Intradevar sunt mari sanse sa ramana carligul in afara gurii unui ciortan dar se vor rari si numarul trasaturilor din partea celor mari. O montura blowback (cu anou metalic nu varnis) cu snowman are sanse totusi dupa ce a fost scuipata sa se reseteze si sa se aseze mai frumos pe substrat...
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de RazvanG »

ionut72 scrie:@robyvan
fir de par de 4-5 cm lungime chiar.....ma crezi ca prindeam ci pitici la 1 kg???
NU! La 5 cm lungime a firului de par nu, nu te cred ca prindeai ciortan de 1 kg (sau, daca-i prindeai, ii prindeai "la japca", se intepau accidental in carlig). Iar daca prindeai ciortani de 4-5 kg, solutia era sa lungesti si mai mult firul de par.

@razvan u.
mai studiaza
Pai, spune-ti si tu parerea ca sa ma ajuti in eforturile de studiu! :)

Sigur, ar mai putea exista, teoretic, o metoda: un boilies tare cu diametrul iesit din comun ... de ... 50 de mm sa zicem. Doar ca, in acest caz, probabilitatea mult mai mare e ca acel crap mare (singurul care ar fi in stare sa inghita asemenea momeala) sa n-o faca, fiind suspicios tocmai din cauza dimensiunii ei! Istoricul partidelor mele mi-a aratat ca, statistic, in peste 90% dintre cazuri, cei mai mari crapi i-am prins la momeli mici si foarte mici (nu stiu cum o fi pe Cassien sau pe Rainbow de exemplu ca n-am pescuit acolo).

La Rainbow in primavara,s-au luat toti pestii la bile de 18 si 20 ,iar cel mai mare peste s-a luat la snowman de 16 cu 12.Foarte interesant este faptul ca un Slovac sau Sloven ,nu stiu ce dracu era ca oricum aveam boala pe el :lol: pescuia numai la ace de 8 ,ace cu care in urma cu un an prindea si un over 30 :roll:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”