diametru con pistol

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

lucifier1986
Mesaje: 272
Membru din: Dum Mar 14, 2010 17:30
Puncte: 0
Localitate: arad

Re: diametru con pistol

Mesaj de lucifier1986 »

multumesc baieti,am un pistol mare,gen carnatar.manual, full inox si as face si cateva conuri pt, el,deaia am renuntat la plastic,dar dupa sfaturile voastre cred ca o fac o adaptare pt, conuri din plastic,e mai usoara treaba.

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: diametru con pistol

Mesaj de atb333atb »

Daca faci o gaura mai mare in conul original si introduci conul de plastic in interior, prin presiunea generata de mix conul de plastic se va aplica etans de cel de metal si nu scapa material. Asta urmeaza sa fac si eu saptamana viitoare :P
Succes si spor la rulat!
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: diametru con pistol

Mesaj de atb333atb »

Cateodata cand rulezi mult mix acesta se mai usuca si ar mai trebui ajustat diametru conului. Dar daca mai taiem data urmatoare cand facem mix proaspat si care se umfla mai tare nu o sa putem sa fol conul.
Daca nu vrem sa taiem conul si carnatul este totusi prea subtire (cu 0,2-0,5mm) se poate amplasa usor oblic pe masa de rulat, mai pe diagonala. In felul acesta cantitatea de pasta care intra intr-un sant este ceva mai mare si bilele vor iesi perfect rotunde fara sa mai trebuiasca inmuiat mixul sau taiat din con.
Chestia asta am descoperit-o intamplator dar mi-ar fi prins bine daca o stiam de la inceput :P
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”