Mix seminte

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
razvism
Mesaje: 126
Membru din: Mie Oct 19, 2011 19:50
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Mix seminte

Mesaj de razvism »

pai la o partida de 72 de ore cat am stat noi am avut cam 35l de mix si near cam fi trebuit chiar mai mult si sa cumperi o cantitate atat de mare cred ca e cam scump. Nu stiu la ce pret este acel mix dar ma gandesc ca minim 15 lei/ 1kg si trebuie undeva la 10kg care ar costa un iminim de 150 de lei+bile si am iesi cam scump si avand in vedere ca pe porumb/grau/ovaz nu am dat nimic avandule deja GRATIS am iesit destul de ok....... daca imi puteti spune si alte detalii cam la ce pret este acel mix si cam cat folositi dvs la o partida as fii recunoscator dar si alte informatii despre cum abordati dvs o partida de pescuit bazata pe o nadire cu seminte.....
Respecta si vei fi respectat!

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Mix seminte

Mesaj de Lao »

Mixul ala de la CCMoore e destul de scump pt o partida de 3 zile in 2-3 persoane. El este gandit pt balti englezesti, mici, populate si partida de cateva ore nu cateva zile.
Intotdeauna iesi mai ieftin cu mixul de seminte facut acasa cu boabe cumparate din targuri si piete. Probabul nenea de mai sus care a spus ca nu e scump, se duce la pescuit o data pe luna si are salariul in lire sterline comparativ cu un britanic. Dar daca te duci de doua ori pe saptamana si nadesti minim 3 kile/12 ore sa vedem unde ajungi..? Asta daca nu esti vreun bogat sa dai minim 10 lei pe kilu de mix de seminte, cand cu 3 lei maxim, il faci personal.
Si ca s-o spunem p-aia dreapta in afara de 2-3 mixuri de seminte gata ambalate si produse de firme din afara, restul sunt niste gunoaie ambalate la pungi cu preturi nesimtite. :lol:

Avatar utilizator
popescugeorge
Mesaje: 83
Membru din: Mar Iul 31, 2012 14:46
Puncte: 0
Contact:

Re: Mix seminte

Mesaj de popescugeorge »

Eu nu cred in produse pentru baltile englezesti si altele pentru alea romanesti :):):) Crapi sunt aceiasi porci peste tot, daca le dai mancare vor manca. Ce spuneam eu este ca nu poti obtine un mix de seminte la fel de bun ca cel de la CCMoore pentru ca nu ai de unde sa iei toate semintele care se gasesc in original. Daca mergem pe varianta ieftina, porumbul amestecat cu canepa si grau cred ca e cat se poate de suficient. Nu cred ca 15 lei e chiar mult pentru un kg de seminte, tinand cont de faptul ca obti aproape 2.5 kg dupa preparare.

Avatar utilizator
kepsa
Mesaje: 75
Membru din: Joi Dec 16, 2010 14:44
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mix seminte

Mesaj de kepsa »

Un mix ieftin: porumb, grau, mazare, orz si doua soiuri de fasole.
Fişiere ataşate
P7185444.JPG
P7185444.JPG (146.06 KiB) Vizualizat de 3705 ori

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Mix seminte

Mesaj de nit_matias »

popescugeorge scrie:Eu nu cred in produse pentru baltile englezesti si altele pentru alea romanesti :):):) Crapi sunt aceiasi porci peste tot, daca le dai mancare vor manca. Ce spuneam eu este ca nu poti obtine un mix de seminte la fel de bun ca cel de la CCMoore pentru ca nu ai de unde sa iei toate semintele care se gasesc in original. Daca mergem pe varianta ieftina, porumbul amestecat cu canepa si grau cred ca e cat se poate de suficient. Nu cred ca 15 lei e chiar mult pentru un kg de seminte, tinand cont de faptul ca obti aproape 2.5 kg dupa preparare.

Si daca faci 10 kg 150 ron cum sunt tot putin?

Nu vreau sa fac pe desteptul, dar daca dai 0.8 ron pe kg de porum/grau si mai cumperi cu 9 ron 1,5 kg de seminte de pasarele, faci 3,5 kg cu 10.6 adica o economie de 100 ron fara prea mare chinuiala si din banii aia poti sa iti iei 2 kg de bile. Zic si eu, acum daca ai 4 mi de euro sa cheltui pe luna si nu ai ce face cu ei, cumperi de la CC Moore.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
popescugeorge
Mesaje: 83
Membru din: Mar Iul 31, 2012 14:46
Puncte: 0
Contact:

Re: Mix seminte

Mesaj de popescugeorge »

Kepsa, cat fierbi mixul prezentat de tine ca sa fie bine preparat?

Avatar utilizator
kepsa
Mesaje: 75
Membru din: Joi Dec 16, 2010 14:44
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mix seminte

Mesaj de kepsa »

Dupa inmuiere cam 30 - 45 minute.

Avatar utilizator
popescugeorge
Mesaje: 83
Membru din: Mar Iul 31, 2012 14:46
Puncte: 0
Contact:

Re: Mix seminte

Mesaj de popescugeorge »

Pai si reusesti sa fierbi cat trebuie porumbul in 45 de minute fara sa faci terci semintele mai mici?

Avatar utilizator
Lucian Manea
Mesaje: 695
Membru din: Lun Ian 31, 2011 15:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Mix seminte

Mesaj de Lucian Manea »

Timp separat de fierbere. Le fierbi separat.
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food

Avatar utilizator
popescugeorge
Mesaje: 83
Membru din: Mar Iul 31, 2012 14:46
Puncte: 0
Contact:

Re: Mix seminte

Mesaj de popescugeorge »

Asa mai merge..

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”