Reteta Boilies

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

George...
Mesaje: 6
Membru din: Vin Feb 26, 2016 11:30

Reteta Boilies

Mesaj de George... »

Buna ziua,

Desi pescuiesc in proportie de 80% doar cu boilies-uri/pelete (indiferent de balta pe care merg), pana in prezent, nu am rulat niciodata un mix si datorita timpului si probabil a nesigurantei unui rezultat asteptat.
Cu scuzele de rigoare pentru timpul rapit in citirea acestui topic deschis, va rog a-mi oferii cateva pareri despre o reteta de boilies-uri, pe care am facut-o in ideea in care doream cat mai multa proteina animala iar partea lichida este copiata 100% dupa o reteta foarte cunoscuta (CC More - Meteor).
Asadar, apelez la experienta voastra pentru a-mi oferii cateva pareri asupra acestei retete - Rulare / Calitate

Faina de peste LT 94 - 230gr
Lactalbumina - 200gr
Robin Red - 120gr
Faina de soia - 100gr
Pudra de sange (Blood Powder) - 100gr
Pudra Ficat (Pure Liver Powder) - 100gr
Chilli Powder - 50gr
Feed Stim Powder - 20gr
Faina de drojdie - 20gr
Betaina - 10gr
Albumina - 50gr

30 ml Liquid Chilli extract
10ml Feedstim XP
2ml Black Peper Oil
3ml Ultra Frankfurter Essence
2 ml Plum Essence

Va multumesc anticipat
Pacea eternă nu va dăinui pe pământ decât atunci când ultimul om îl va ucide pe penultimul.
"Adolf Hitler în Mein Kampf"

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Reteta Boilies

Mesaj de Andrei91 »

Mixul asta nu o sa se ruleze niciodata, trebe respectate anumite procente, sunt multe retete bune pe forum ..

George...
Mesaje: 6
Membru din: Vin Feb 26, 2016 11:30

Re: Reteta Boilies

Mesaj de George... »

Multumesc mult pentru raspuns si apreciez cele mentionate.
Intr-adevar sunt foarte multe retete pe care le pot lua ca atare cum de altfel sunt si mixuri gata facute, insa vreau sa "incerc" sa fac un boilies pe baza de carne. Boiliesurile sunt clasate in proportie de 90% in Bird / Fish sau mix intre cele doua iar ceea ce vreau eu este "carne" si de aceea am apelat la sfatul si experienta voastra.
Personal as fi inlocuit inclusiv faina de peste dar am citit mai multe discutii atat pe forum cat si in reportajele de specialitate si inca nu am reusit sa stapanesc acest subiect "rulare boilies-uri"
Pacea eternă nu va dăinui pe pământ decât atunci când ultimul om îl va ucide pe penultimul.
"Adolf Hitler în Mein Kampf"

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Reteta Boilies

Mesaj de pharaoh »

Nu exista mix intre cele doua. Daca ai pus faina de peste, se numeste fishmeal.
Iti trebuie un procent de 40-50% fainuri de legatura.
Si lactalbumina aia, tine cont ca e foarte solubila.
Marius Sârbu

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Reteta Boilies

Mesaj de Andrei91 »

Ca idee de inceput ai putea folosi 50% fainuri de legatura gen clo,nectarblend,gris,soia, apoi un 30% faina de peate, Lt94 cu putina predigerata,5% lactalbumina,5% wpc,10% robin Red. Deja ai un kilogram de mix care se va rula cu siguranta si este un fishmeal bun. La care optional mai poti adauga Betaina,GLM, Ficat. Partea lichida o poti pastra cea mentionata de tine, la care sa mai adaugi un 50 ml de proteina de peste de genul L030 sau un extract marin cum ar fi Marine17.
Ai putea chiar renunta la predigerata daca foloseste 300 gr lt94 care in procent de 25% este solubila.Pentru inceput nu trebui depasit pragul de 20% elemente solubile.Esti cam la limita cu mixul acesta. Pentru textura merg 30-40 de grame seminte pasarele , jumatate macinate.
Ultima oară modificat Mie Apr 13, 2016 11:08 de către Andrei91, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Mixul e prea solubil. Nu se va lega ever. O sa faci o clisa super lipicioasa si moale...
Fara cereale 30-40% nu ai nici o sansa. La cereale ma refer la gris, pesmet, faiana de orez, de alune tigrate, etc... chiar si ttx, biscuiti, napolitane, etc... sau ingrediente uzuale pt pescari: clo, megablend, supergold sau cine mai stie ce ...

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

George...
Mesaje: 6
Membru din: Vin Feb 26, 2016 11:30

Re: Reteta Boilies

Mesaj de George... »

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Ceea ce vreau sa utilizez (fara nici un fel de reclama deoarece nu am nici contract si nici relatii, etc) sunt produsele de la CCMore in proportie de 100%.

Ideea mea a plecat strict de la (pur si simplu nu pot scapa de acest gand) a incerca sa ma aproprii cat se poate de mult de boilies-ul Meteor iar ulterior am derapat catre 100% carne.

Apreciez fiecare raspuns al vostru deoarece experienta isi spune cuvantul :)
Pacea eternă nu va dăinui pe pământ decât atunci când ultimul om îl va ucide pe penultimul.
"Adolf Hitler în Mein Kampf"

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Reteta Boilies

Mesaj de Andrei91 »

Te asigur ca si meteorul contine un minim 40% ingrediente delegatura precum cele mentionate mai sus, iar ideea de boilies cu carne, nu stiu reteta meteor, dar probabil contine si o sursa de faina de carne procesata la rece.

Alex_Sebastian
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Sep 27, 2014 10:11
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Reteta Boilies

Mesaj de Alex_Sebastian »

raspunsul oficial al celor de la CC Moore pentru incetarea producerii mixului Meteor a fost "interzicerea producerii si comercializarii fainii de carne " pe piata europeana. si eu am fost un mare fan al acestui mix si imi pare rau ca nu se mai produce. daca vrei neaparat cu ingrediente CC Moore, de ce nu te orientezi ca parte solida in mix spre meat & fish de la select. sincer mi se pare cel mai apropiat de meteor si poti folosi partea lichida cea mentionata de tine si de ce nu si celelalte parti lichide recomandate.

George...
Mesaje: 6
Membru din: Vin Feb 26, 2016 11:30

Re: Reteta Boilies

Mesaj de George... »

Multumesc mult Alex_Sebastian.
Am citit mai multe recenzii despre acest Meat&Fish si il voi incerca cu siguranta in combinatie cu partea lichida de la Meteor + adaosurile mentionate in primul post dar am zis ca vreau sa incerc si un boilies care sa nu fie in tiparele clasice sau mai degraba unul care sa tinda cat mai mult in carne si am plecat de la ideea in care nu doream sa adaug deloc peste.

Oricum multumesc mult de sfat si cu riscul de a ma repeta, apreciez orice sfat
Pacea eternă nu va dăinui pe pământ decât atunci când ultimul om îl va ucide pe penultimul.
"Adolf Hitler în Mein Kampf"

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”