Sponsorizare cu nada de la producatori in competitii.

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Sponsorizare cu nada de la producatori in competitii.

Mesaj de Vladut Mateianu »

ionut72 scrie:
indiferent cum ai da-o, un kg de bile bune nu costa sub 50 lei indiferent de situatie.
Iar eu te contrazic net! Marea majoritate a bilelor "bune" costa sub 50 de lei indiferent de situatie! Cu cat se vand (care e pretul de vanzare), aia e alta discutie. :) Intre cost si pret exista oaresce diferente (desi, la randu-i, costul e, pana la urma, tot un pret!).

Bilele cu care pescuiesc eu ma costa 34 de lei/kg si sunt "bune", adica prind pe (aproape) orice balta. Daca vreau sa le fac si "mai bune" (adica sa le cresc atractia fara sa scad componenta nutritionala, responsabila cu aspectul prinzator pe termen lung) m-ar mai costa inca un ... 5 lei/kg, maxim.
corect, ptr cei care isi fac singuri bilele, 1kg de boiliesuri de calitate ar trebui sa coste intre 25 si 35 lei maximum ! restul sunt povesti nemuritoare... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Sponsorizare cu nada de la producatori in competitii.

Mesaj de robyvan »

Vladut Mateianu scrie:
ionut72 scrie:
indiferent cum ai da-o, un kg de bile bune nu costa sub 50 lei indiferent de situatie.
Iar eu te contrazic net! Marea majoritate a bilelor "bune" costa sub 50 de lei indiferent de situatie! Cu cat se vand (care e pretul de vanzare), aia e alta discutie. :) Intre cost si pret exista oaresce diferente (desi, la randu-i, costul e, pana la urma, tot un pret!).

Bilele cu care pescuiesc eu ma costa 34 de lei/kg si sunt "bune", adica prind pe (aproape) orice balta. Daca vreau sa le fac si "mai bune" (adica sa le cresc atractia fara sa scad componenta nutritionala, responsabila cu aspectul prinzator pe termen lung) m-ar mai costa inca un ... 5 lei/kg, maxim.
corect, ptr cei care isi fac singuri bilele, 1kg de boiliesuri de calitate ar trebui sa coste intre 25 si 35 lei maximum ! restul sunt povesti nemuritoare... :wink:
Vladut....eu le cumpar la 33 lei/kg, vreo 4 sortimente, sunt bile foarte bune, produse de catre cineva cu studii, si care chiar lucreaza in nutritie animala.....deci se poate..... :wink: ....daca vrei iti trimit niste mostre :wink:
slowly we rot- by Obituary

Avatar utilizator
Sebastian Stan
Mesaje: 187
Membru din: Lun Iul 29, 2013 15:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sponsorizare cu nada de la producatori in competitii.

Mesaj de Sebastian Stan »

Cineva care doreste sa invete ceva din discutiile astea se uita lung si zice "cum dracu fac astia"?
Sunt secrete? Nici eu nu cred ca solutia este sa platim 70 ron/kg de bile dar nici alte variante nu sunt ca informatia nu este impartasita cu nimeni. De aici rezulta piata de desfacere pentru baietii care fac bilele scumpe, bune ce-i drept.
E un cerc vicios?
Matador, Comunist Activ si Maestru la Vrajeala!

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Sponsorizare cu nada de la producatori in competitii.

Mesaj de marin laurentiu »

sebastianpescaru scrie:Cineva care doreste sa invete ceva din discutiile astea se uita lung si zice "cum dracu fac astia"?
Sunt secrete? Nici eu nu cred ca solutia este sa platim 70 ron/kg de bile dar nici alte variante nu sunt ca informatia nu este impartasita cu nimeni. De aici rezulta piata de desfacere pentru baietii care fac bilele scumpe, bune ce-i drept.
E un cerc vicios?
tu crezi ca cei care au ajuns sa produca boilies ptr vanzare s-au apucat ieri de pescuit?...baietii de la senzor sau carping,cipica, radu badica ,bogdan dragan,george alexandru,baietii de prin vest-ghiti,dudi,etc...au mai multe saptamani pe balta decat au multi de pe aici ore de pescuit......de ce crezi ca cineva care investe ani de zile de munca ,nervi, plus o galagie de bani ar trebui sa vina si sa "impartaseasca informatia" :?:
nu te astepta sa vina cineva sa iti dea mura-'n gura ptr ca acest lucru nu se va intampla...exista destula informatie pe net ptr cei care sant la inceput si vor sa-si creeze propria nada. :wink: ...citeste,invata,"ciupeste" o informatie de colo,una de dincolo :wink: ,investeste timp si bani,testeaza ...daca esti multumit e ok,daca nu...o iei de la capat...alte investiitii,alt timp ,alte teste...sau ca sa eviti toate astea poti plati...70 ron pe kg de boilies :wink: ...sau mamaliga de 10 ron de la vasilica sau mitranescu :lol:

in alta ordine de idei..ca sa iti raspund si la intrebare: nu exista secrete...pretul unui produs final,in cazul nostru al unui boilies este dat de pretul ingredientelor + manopera (in care intra desigur si cheltuielile adiacente-gaz,curent,amortizarea echipamentelor-mese de rulat,pistoale,cuptoare,etc...)
este simplu :cu cat pretul de achizitie al ingredientelor va fi mai mic si manopera mai mica cu atat pretul boiliesului va fi mai mic. :wink: ...
cea mai buna varianta este cazul in care ingredientele sant achizitionate vrac direct de la furnizor sau si mai bine direct de la producator :wink: ...dar asta implica investitii enorme,investitii justificate decat in momentul in care esti producator la nivel national(si de ce nu,international)....sa iti dau 2 exemple...o sa iti spun pe scurt ,evitand detaliile :in urma cu cativa ani,doream sa achizitionez niste ingrediente vrac de la nutrabaits...in prima faza bineinteles ca m-au refuzat politicos trimitandu-ma la reprezentanta nutra din ungaria...dupa cateva zeci de mail-uri i-am convins sa imi vanda...ca si preturi,de exemplu ca asta mi-a ramas in minte, betaina de la nutra era undeva la 360.000 lei cutiuta de 50 gr pe raft in romania...daca o luam vrac de la ei , iesem la pretul de 90.000 aceeasi cantitate... :wink: toate bune si frumoase...insa era o "mica" problema" :lol: :lol: :lol: trebuia sa fac comanda de minim 50.000 de euro :lol: :lol: :lol: ...cam aceeasi problema si in cazul unei fabrici de fainuri de peste de prin danemarca...una dintre cele mai bune ,daca nu cea mai buna din lume... aveau toate sortimentele din lume de faina de peste-predigerata,lt94,hering,ansoa,etc,etc,etc...iti vindeau fara probleme,dar trebuia sa faci comanda de minim 2 tone ptr fiecare sortiment :wink:
asa ca,ptr multi producatori autohtoni,singura varianta ramane piata din romania sau...ungaria :wink: .... in momentul in care ingredientele sant achizitionate din romania la pret de raft e foarte greu sa scoti un boilies de calitate sub 50 ron pe kg...si cand spun un boilies de calitate,nu ma refer la un boilies care ..."prinde peste tot" ,ci la un boilies testat cativa ani de zile prin competitii si cu "ceva" podiumuri in spate :wink:
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
Sebastian Stan
Mesaje: 187
Membru din: Lun Iul 29, 2013 15:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sponsorizare cu nada de la producatori in competitii.

Mesaj de Sebastian Stan »

am inteles. ai perfecta dreptate. :) merci pentru raspuns
nu ma asteptam sa se impartaseasca informatia marilor producatori.
m-au intrigat comentariile lui vladut si ale lui robyvan care spun ca un kg de bile bune se fac in 35 ron/kg dar nu spun cum in cazul lui vlad si de unde le cumpara in cazul lui robyvan.

una peste alta... in mare ai dreptate. anu viitor sunt bucatar. o sa descopar INGREDIENTUL!

PS: mamaliga de la Dan e Dumnezeu
Matador, Comunist Activ si Maestru la Vrajeala!

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Sponsorizare cu nada de la producatori in competitii.

Mesaj de robyvan »

sebastianpescaru scrie:am inteles. ai perfecta dreptate. :) merci pentru raspuns
nu ma asteptam sa se impartaseasca informatia marilor producatori.
m-au intrigat comentariile lui vladut si ale lui robyvan care spun ca un kg de bile bune se fac in 35 ron/kg dar nu spun cum in cazul lui vlad si de unde le cumpara in cazul lui robyvan.

una peste alta... in mare ai dreptate. anu viitor sunt bucatar. o sa descopar INGREDIENTUL!

PS: mamaliga de la Dan e Dumnezeu
prietene, nu este nici un secret, doar ca nu pot spune public producatorul, cu care chiar colaborez, ca ma leaga sefii de p-aci......dar daca vrei, iti trimit mp cu cea mai mare placere..... :wink:
slowly we rot- by Obituary

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Sponsorizare cu nada de la producatori in competitii.

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

cu 35 de lei sa pescuiasca ei...
nu stiu cum dar daca ei zic asa o fi :wink:
uitasem sa va spun....,bilele nu mi le fac eu pt ca nu am unde ,nu am chef si nici timp.
catch&release

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Sponsorizare cu nada de la producatori in competitii.

Mesaj de petre iulian »

sebastianpescaru scrie:am inteles. ai perfecta dreptate. :) merci pentru raspuns
nu ma asteptam sa se impartaseasca informatia marilor producatori.
............... si de unde le cumpara in cazul lui roby
---------------

Uite o poza aici cu sacii pe care scrie producatorul :wink:
Direct din Anglia

http://www.crapmania.ro/forum/post319207.html#p319207
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sponsorizare cu nada de la producatori in competitii.

Mesaj de osc1or »

eugen dragnea scrie:Va spun una tare:
La Meetcarp-ul din primavara 2012 am participat alaturi de raposatul Cristian Trofim unde am castigat locul 2 la general (99 % datorita lui ) si ne-am pozat cu sepcile in cap de la Select Baits pentru ca beneficiasem de o reducere la nada si accesorii de vreo 10 %,reducere care ar fi trebuit sa se acorde numai pentru ca reprezenta o suma considerabila,dar faza tare a fost cand m-am dus inainte de concurs sa mai iau una-alta de la BF si am cerut si eu o sapca Select Baits fiind al 3-lea pescar din echipa,sapca pentru care am platit 25 lei :shock:...hmm si cand te gandesti ca toti pesti peste 10 kg (se puncta de la 10+) i-am prins la bile marca Bogdan Dragan ramase de la un concurs anterior. :lol:

Astea sunt postarile la care ma asteptam :)
Critic echilibrat

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Sponsorizare cu nada de la producatori in competitii.

Mesaj de popescu59 »

Anul asta ne-am facut si noi ceva bile , reteta noastra cuprinde 14 ingrediente plus partea lichida . Cu produse din Ungaria fara Caseina bilele le-am scos la 35 lei kg adaugind si caseina am iesit la 42 lei kg . Acum vine durerea folosind produse de cea mai buna calitate adica produse CC Moore bilele au iesit la 73 lei kg.
Deci este clar vrei bile din malai si pesmet plus ceva faina din peste iti ies bile la 20 lei kg vrei calitate urci pina spre 100 lei kg.
Aveam o paranteza la cea ce spunea Vladut cu bilele de 23 lei kg , oare s-a uitat ca 1 kg de caseina buna nu este sub 100 ron kg ? S-au ce rost are sa folosim caseina ?Si cu caseina si fara tot bile se numesc .Asta ar fi ca o friptura , e friptura si acea din ceafa dar e friptura si acea din muschiulet , o fi vre-o diferenta?
Asa ca cei mai cistigati sunt cei care in continuare cred ca , cheia sucesului in pescuit este mamaliga facuta pe balta si considera bilele un moft prea scump .

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”