Sponsorizare cu nada de la producatori in competitii.

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Sponsorizare cu nada de la producatori in competitii.

Mesaj de osc1or »

De ceva vreme urmaresc fotografii de la cam toate concursurile postate pe forum si observ ca nu e concurs fara ca macar 50% din concurenti sa nu fie sponsorizati de un anume producator de nada. Toata lumea are un stegulet sau un fanion sau un tricou sau o sapca cu un producator de nada fie ca e ea Senzor, Carping, CPK, Ghiti Baits, RB Baits, 4Carp, MG Special Carp, X-treme baits, etc etc etc.
Sunt curios in ce constau mai exact aceste sponsorizari? Cum ajungi sa fi sponsorizat? Care sunt conditiile sponsorizarilor?

Desi nu am o experienta vasta in ale pescuitului, ma pricep cat de cat la matematica :).. observ ca sunt foarte multi pescari care la un concurs cu premii de 3000 lei (de exemplu) arunca in apa 10-15 kg bile, 3-4-5kg pasta, nada care ajunge sa coste chiar 1000 lei.. daca mai adaugi si taxa de inscriere la concurs, si cheltuielile cu transportul, mancarea, bautura, rezulta ca trebuie sa castigi concursul sa iti amortizezi cheltuielile..

Sunt curios care este parerea pescarilor de competitie cu privire la acest subiect, dar si a producatorilor de nada autohtoni.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sponsorizare cu nada de la producatori in competitii.

Mesaj de razvan u. »

Producatorii ofera nada gratuit sau cu anumite reduceri participantilor la concursuri.
Dupa caz.....
C. S. PELICANUL

claudiupascu
Mesaje: 361
Membru din: Mar Iul 14, 2009 22:55

Re: Sponsorizare cu nada de la producatori in competitii.

Mesaj de claudiupascu »

As incepe cu sfarsitul postarii tale, nu te duci la un concurs sa-l castigi ptr. ,, a amortiza cheltuielile'' ptr.ca nu-l vei castiga niciodata! Te duci sa-l castigi pur si simplu! Daca ai banii necesari ptr.concursuri nu trebuie sa pui presiune pe tine inca din start ptr.ca nu rezolvi nimic.Un concurs pe Tancabesti cu premii semnificative costa cam 5000-6000 de lei si doar o echipa castiga premiul cel mare! In legatura cu sponsorizarea e foarte simplu, participi la concursuri castigi cat mai multe dintre ele si apoi producatorul de nada sigur iti va face un discont.Acum sa nu te astepti ca vei avea nada gratuita ptr.ca nimeni nu-ti va putea da asa ceva , dar in loc sa dai 60 de lei pe 1kg de bile bune ai sa dai 50.Pe toti cei care ii vezi la concursuri sau cel putin pe marea majoritate din ei nu-i atrage decat adrenalina din timpul intrecerii si clipele de neuitat pe care le traiesc pe baltă. Asa ca daca esti pregatit nu pot sa-ti urez decat fir intins !

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sponsorizare cu nada de la producatori in competitii.

Mesaj de osc1or »

claudiupascu scrie:As incepe cu sfarsitul postarii tale, nu te duci la un concurs sa-l castigi ptr. ,, a amortiza cheltuielile'' ptr.ca nu-l vei castiga niciodata! Te duci sa-l castigi pur si simplu! Daca ai banii necesari ptr.concursuri nu trebuie sa pui presiune pe tine inca din start ptr.ca nu rezolvi nimic.Un concurs pe Tancabesti cu premii semnificative costa cam 5000-6000 de lei si doar o echipa castiga premiul cel mare! In legatura cu sponsorizarea e foarte simplu, participi la concursuri castigi cat mai multe dintre ele si apoi producatorul de nada sigur iti va face un discont.Acum sa nu te astepti ca vei avea nada gratuita ptr.ca nimeni nu-ti va putea da asa ceva , dar in loc sa dai 60 de lei pe 1kg de bile bune ai sa dai 50.Pe toti cei care ii vezi la concursuri sau cel putin pe marea majoritate din ei nu-i atrage decat adrenalina din timpul intrecerii si clipele de neuitat pe care le traiesc pe baltă. Asa ca daca esti pregatit nu pot sa-ti urez decat fir intins !

Multumesc la fel pt urari.
Am participat si eu la 2 concursuri (odata chiar am prins un loc 4 de care sunt foarte mandru, chiar daca concursul a fost unul de amatori) si am resimtit adrenalina de care vorbesti dar de fiecare data am avut vecini de stand care au nadit non stop cu cobrele kg bune de bile..
Langa astfel de combatanti e greu sa faci fata cand tu ai 2-3 kg de bile, 2 mamaligi, si 2 pungi de nada :)
D-asta intreb, oare toti participantii isi permit sa nadeasca 10-15 kg bile la un concurs? sau mare majoritate beneficiaza de sponsorizari? Nu ma refer la pescari gen Vladeanu, Cipica, Mateianu, Ghiusan, M. Constantin, G. Alexandru, Badica etc care produc nada, la ei e evidenta dorinta de a-si promova produsele, ma refer la marea majoritate a pescarilor.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
cea mai buna
Mesaje: 193
Membru din: Sâm Dec 19, 2009 23:23

Re: Sponsorizare cu nada de la producatori in competitii.

Mesaj de cea mai buna »

Pescuitul, mai ales cel competitional, nu-i un sport ieftin.
Dorinta de a fi pe podium, motivatia premiilor, dar si inclinatia romanului de a arata ca are de unde, duc la risipa de nada si etalarea celor mai scumpe echipamente. Chiar daca, după aceea, mănânci iaurt cu pâine o săptămână... :lol:
When nothing is sure, everything is possible.

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Re: Sponsorizare cu nada de la producatori in competitii.

Mesaj de viorel doloc »

Servus.
Discount ofera orice producator........ in functie pescar/echipa si apoi de cantitate/comanda.
Niciodata un pescar/echipa aflat(a) la inceput de drum, nu o sa obtina acelasi discount ca un pescar/echipa consacrata, raportandu-ne strict la comanda finala.
O zi buna.
Carp Passion

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Sponsorizare cu nada de la producatori in competitii.

Mesaj de popescu59 »

Cind am scris intr-un topic si am spus ca pe mine un concurs sa zicem de 18 mil inscriere ma duce cam 40 poate 50 mil , mi s-a spus ca sunt nebun.
Este purul adevar facind un calcul simplu sa zicem 15-25 kg bile , cam 5 kg pasta ,ceva prafuri undeva intre 5-10 kg ceva pelete 3-4 kg , arome , lapte de porumb , ceva csl . Dupa care vin monturile , ceva plumbi si momitoare undeva pe la 50 buc ,fire de 20-23 mm pentru distanta , fire 30-40mm pentru plaure , inanitas conic 2-3 role care si astea costa sa nu mai spunem de cel putin 20-30 acee care stim ca dupa 2-3 pesti s-au dus .Mai sunt si alte maruntisuri care nu le ei in seama dar si alea costa . Dupa care urmeaza mincare , bautura, tigari si motorina ca doar nu o sa vii pe jos . Si uite asa se duce la 40- 50 mil de echipa .Toate astea sunt calculate daca doresti sa faci o figura cit de cit frumoasa daca vrei sa te numeri printre participantii te duce mai subtire dar oricum concursurile de top sunt destul de costisitoare .Un ajutor de la producatori de nada si momeala este bine venit oricind dar fiecare producator are deja echipele lui pe care le ajuta prin concursuri .Asa ca este foarte greu sa ajungi la sufletul producatorilor de nada si momeala fara rezultate notabile in concursuri.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Sponsorizare cu nada de la producatori in competitii.

Mesaj de DumiD »

popescu59 scrie:Cind am scris intr-un topic si am spus ca pe mine un concurs sa zicem de 18 mil inscriere ma duce cam 40 poate 50 mil , mi s-a spus ca sunt nebun.
Este purul adevar facind un calcul simplu sa zicem 15-25 kg bile , cam 5 kg pasta ,ceva prafuri undeva intre 5-10 kg ceva pelete 3-4 kg , arome , lapte de porumb , ceva csl . Dupa care vin monturile , ceva plumbi si momitoare undeva pe la 50 buc ,fire de 20-23 mm pentru distanta , fire 30-40mm pentru plaure , inanitas conic 2-3 role care si astea costa sa nu mai spunem de cel putin 20-30 acee care stim ca dupa 2-3 pesti s-au dus .Mai sunt si alte maruntisuri care nu le ei in seama dar si alea costa . Dupa care urmeaza mincare , bautura, tigari si motorina ca doar nu o sa vii pe jos . Si uite asa se duce la 40- 50 mil de echipa .Toate astea sunt calculate daca doresti sa faci o figura cit de cit frumoasa daca vrei sa te numeri printre participantii te duce mai subtire dar oricum concursurile de top sunt destul de costisitoare .Un ajutor de la producatori de nada si momeala este bine venit oricind dar fiecare producator are deja echipele lui pe care le ajuta prin concursuri .Asa ca este foarte greu sa ajungi la sufletul producatorilor de nada si momeala fara rezultate notabile in concursuri.
cum nadesti cele 25 de kilograme de bile,5 kile de pasta,10 kile de prafuri,laptele de porumb si csl-ul? ai vre-o strategie pusa la punct sau arunci sute de kile de nada pentru ca si restul arunca? mi se pare absurd sa arunci asemenea cantitati de nada, pestele il poti tine pe vad cu mult mai putin. sau arunci in ideea ca nu prinzi tu dar nu mai prind nici vecinii?

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Sponsorizare cu nada de la producatori in competitii.

Mesaj de popescu59 »

Este foarte adevarat cea ce spui dar daca mergi la un concurs pe Tincabesti in idea ca vei pescuii cu 5 kg de bile indiferent de locul tras te numesti participant si atit , cea ce am scris eu ca trebuie sa ai intr-un concurs sa fi pus la punct si pregatit pentru orice loc pe care il tragi . Nu dupa ce ai tras locul suni un prieten si ceri adumi aia si aia si mai trebuie si aia .Vrei performanta trebuie sa bagi mina adinc in buzunar , vrei sa te distrezi e simplu un sac cu malai si esti participant .

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Sponsorizare cu nada de la producatori in competitii.

Mesaj de petre iulian »

popescu59 scrie:Cind am scris intr-un topic si am spus ca pe mine un concurs sa zicem de 18 mil inscriere ma duce cam 40 poate 50 mil , mi s-a spus ca sunt nebun.
-------

sa veniti odata la Corbu unde trebuie sa vi cu suta de kg de bile de CALITATE ,drumul costa si el mai mult ,cine se respecta vine cu o zi inainte si se cazeaza la hotel sa fie odihnit cand incepe concursul ,taxe de 500 euroi , arsenal de calitate (16 lansete) ,etc ,etc ...

Cand tragi linia te ia capul cat cheltuiesti pt. 3 zile de concurs dar te `bati si cu spuma crapista si un rezultat bun facecat 10 Mori si Tancabestiuri la un loc castigate :wink:

Ca sa fiu si putin in subiect referitor la sponsorizari i/ti spun cum sta la noi treaba in club cu sponsorizarile .

Cei din club vin singur sa/si faca bilele cu utilajele si ingredientele din atelier si au o reducere de 10/15 lei pe kg fata de altii :wink: La 30-38 kg de bile de calitate cat ne costa pe noi eu zic ca este o reducere buna mai ales ca am posibilitatea sa/mi fac 100 kg si daca nu le consum in concurs sa returnez ce/mi ramane si sa platesc doar ce/am consumat :wink: .Este un fel de sponsorizare la nivelul unui producator mic care nu poate sa faca mai mult deocamdata pt.noi (din club ).Se dau si bile moka dar nu in cantitati foarte mari si numai celor care nu stau bine cu partea financiara si binenteles celor care testeaza bilele pe diferite balti :wink: . Numai noi din club am consumat in jur de 1,5 tone de bile pana acum asa ca diferenta de pret la aceasta cantitate este destul de mare dar daca incearca cineva sa cumpere bile la pret promotional de club si sa le vanda la prieteni cu acest pret(sau mai mare ) este exclus pe loc din club ......ca nu facem munca voluntara pentru toti pescarii din tzara :)

Nu stiu cum procedeaza alti producatori dar la nivelul unde este acum 4 Carp nu poate sponsoriza mai mult si totusi la Campionate Nationale unde reprezinti clubul este alceva .....:wink:

sper ca ai inteles ceva ,ca sunt obosit dupa un pescuit de 24 ore viteza si nu recitesc inca odata ce/am scris si poate am mai mancat din litere ,virgule ,etc ,etc de Foame :wink: :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”