TigerNuts opinie

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: TigerNuts opinie

Mesaj de gabi1 »

alinakes scrie:Ok, am inteles, nu trebuia, am facut o prostie, trecem peste.
Razvan mi-a spus ca le pot folosi, ai alta parere sau alte sfaturi ?!
Intreb ca poate in viitor altii vor citi topicul si vor invata din discutia asta.
Roagă-l pe el să explice care-i avantajul(şmecheria) cu zahărul. Poate aflăm lucruri noi. :roll:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: TigerNuts opinie

Mesaj de razvan u. »

Alinakes am scris in pagina anterioară cum se prepară.
Fire întinse.
C. S. PELICANUL

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: TigerNuts opinie

Mesaj de gabi1 »

razvan u. scrie:Alinakes am scris in pagina anterioară cum se prepară.
Fire întinse.
Te-a băgat definitiv în ceaţă, când cu zahăr, când fără zahăr... :lol: :lol:
Vezi să nu o sucească cu zahăr candel. :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

alinakes
Mesaje: 33
Membru din: Joi Noi 24, 2016 20:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: TigerNuts opinie

Mesaj de alinakes »

razvan u. scrie:Alinakes am scris in pagina anterioară cum se prepară.
Fire întinse.
Razvan, multumesc frumos de sfat. Citisem reteta si dupa ea am preparat, mai putin inspiratia (proasta) de a mai adauga zahar si la fierbere. Acum sunt sigur ca cei care vor cauta reteta si vor citi topicul nu vor mai face greseala mea. Voi folosi krusha sa le sparg si cred ca le pot utiliza fara probleme.

@gabi1 - nu suntem toti experimentati in prepararea nadei, unii dintre noi invatam pe propria piele, nu avem prieteni care sa ne ia de manuta si sa ne explice, d'asta citim pe aici, experimentam, inovam la randul nostru. Cred ca reteta explicata anterior de Razvan este destul de sintetizata si la obiect si daca o urmezi probabil ca iti iese, poate trebuia doar sa mai fie completata si cu detalii de "asa nu". Tu ai o reteta proprie de preparare ?

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: TigerNuts opinie

Mesaj de gabi1 »

alinakes scrie: @gabi1 - Tu ai o reteta proprie de preparare ?
Da, fără pic de zahăr, arome sau îndulcitori.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Sigi
Mesaje: 109
Membru din: Mar Ian 05, 2016 17:33
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: TigerNuts opinie

Mesaj de Sigi »

Da-l dreaq de zahar. Pui alunele la inmuiat in apa rece si limpede. Eu le las 3 zile la inmuiat. Sa nu inchizi etans recipientul. Dupa aia le fierb in apa in care au stat la inmuiat. Le fierb pana cand au duritatea care imi place.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: TigerNuts opinie

Mesaj de Albert »

Putin off-topic:
Daca "navigati" pe minunatul site decathlon si cautati alune tigrate pare-se ca astea ar fi:
https://www.decathlon.ro/peleti-ciufa-1 ... 14554.html. Peleţi Pescuit la Crap Ciufă. ciufă pe dexonline. :)
Aia de traduc la PVTV sunt academicieni fata de astia de traduc pe site-ul minune.

ejas
Mesaje: 156
Membru din: Joi Dec 18, 2014 11:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: TigerNuts opinie

Mesaj de ejas »

Albert scrie:Putin off-topic:
Daca "navigati" pe minunatul site decathlon si cautati alune tigrate pare-se ca astea ar fi:
https://www.decathlon.ro/peleti-ciufa-1 ... 14554.html. Peleţi Pescuit la Crap Ciufă. ciufă pe dexonline. :)
Aia de traduc la PVTV sunt academicieni fata de astia de traduc pe site-ul minune.
Salut Albert,

E OK. Confuzia vine de la faptul ca in Spania alunele tigrate se numesc chufas. Se maninca prajite, in sare sau se prepara o bautura alba (ca braga noastra la gust), numita horchata.

Deh, cit priveste site-ul Decathlon stii proverbul "you pay peanuts, you get monkeys"...

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2774
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: TigerNuts opinie

Mesaj de Alin Galbenu »

Eu le tin la inmuiat 2-3 zile, fara sa le inchid ermetic. Apoi le fierb 40-50 min n aceeasi apa. Le mut intr-o galeata si pun 1 kg de zahar peste ele, si le mai tin 1-2 zile, fara sa le inchid ermetic. Isi lasa un lichid vascos si sunt perfecte pt folosit. Vorbesc despre cele din Decathlon la 59 lei sacul de 5 kg.
Imagine

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: TigerNuts opinie

Mesaj de gabi1 »

Alin Galbenu,
Dacă tot recomanzi "reţeta cu zahăr" argumentează te rog avantajul folosirii lui.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”