TigerNuts opinie

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
Dunca Sergiu
Mesaje: 72
Membru din: Lun Aug 30, 2010 14:02
Puncte: 0
Localitate: Bruxelles/Bucuresti
Contact:

TigerNuts opinie

Mesaj de Dunca Sergiu »

Salutare!

Am rugaminte ,la cei ce pescuiesc folosind acest gen de nada si au amabilitatea necesara, sa imi raspunda la 2-3 intrebari :

Care este montura care se preteaza cel mai bine la pescuitul cu Tigernuts.Credeti ca poate da rezultate si in combinatie cu pop-urii daca da ce dimensiuni recomandati?

Se pot folosi ,ca nada principala, cu success in lunile de vara pe temperature ridicate in combinatie cu alte seminte ,in procent scazut adica max10 la suta din mix-ul de seminte avand in vedere ca sunt greu de digerat de catre peste as evita nadirea masiva cu tigernuts.

Multumesc!

Avatar utilizator
Bogdan Timis
Mesaje: 364
Membru din: Mar Oct 06, 2015 10:23
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: TigerNuts opinie

Mesaj de Bogdan Timis »

Si pe mine ma intereseaza un raspuns la aceste 2 intrebari!
pSD - ciuma rosie!
---- ---!

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: TigerNuts opinie

Mesaj de Albert »

Salut
In ce priveste monturile si combinatiile cu alte momeli alunele nu-s cu nimic diferite fata de boiles sau porumb.
Dunca Sergiu scrie: Care este montura care se preteaza cel mai bine la pescuitul cu Tigernuts.
Orice montura. Eu folosesc combi: fluorocarbon cu fir suplu dar asta e montura pe care o folosesc de mult timp indiferent de momeala.
Dunca Sergiu scrie: Credeti ca poate da rezultate si in combinatie cu pop-urii daca da ce dimensiuni recomandati?
Poate, cum nu? :) Eu cele mai bune rezultate le-am avut la doua alune pe fir de par fara nimic flotant. Daca folosesti pop-up trebuie sa fii atent cum se echilibreaza cu aluna/alunele de pe firul de par. Nu exista dimensiune, aroma sau culoare standard. Experimenteaza.
Dunca Sergiu scrie: Se pot folosi ,ca nada principala, cu success in lunile de vara...
Se pot folosi ca nada oricand.Fie doar alune fie in combinatie cu ce seminte, pelete sau boiles doresti. Important e sa fie corect preparate: 24 ore la inmuiat si apoi fierte juma' de ora. Poti reduce timpul de inmuiere punand alunele intr-o lada izoterma si sa torni apa fiarta peste ele.
N-are rost sa folosesti cantitati mari, de exemplu eu nadesc cu maxim 2 kg la inceputul partidei dar pe suprafata extinsa - ma plimb cu barca si nadesc - apoi cate doua, trei maini la fiecare replantare.Catedoata mai pun un pumn de alune zdrobite in sac PVA.
Rezumat: dupa ce inveti sa le prepari corect le folosesti ca pe orice nada/momeala.

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: TigerNuts opinie

Mesaj de razvan u. »

Sergiu,
Folosesc tiger nut de vreo 5 ani.
Se prepara extrem de usor: se pun la inmuiat in apa calda 5 kilograme de alune cu 1 kilogram de zahar.
Dupa cel putin 24 de ore, eu le fierb 1 ora jumatate la foc mic.
Dupa 2/3 zile sunt bune de folosit. Cel mai bun moment de folosire este cand se formeaza in urma fierberii un soi de lichid vascos.
La carlig cele mai bune rezultate am avut folosind spuma flotanta intre 2 boabe de alune.
Folosesc montura cu fir camasuit, decojit 3 cm la carlig.
Ca nada insa, incearca sa faci un mix intre alune si alune sparte. Asa am avut rezultate mai bune.
Poti amesteca alunele cu alte seminte sau boiles.
Fire intinse.
C. S. PELICANUL

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: TigerNuts opinie

Mesaj de Albert »

razvan u. scrie: Se prepara extrem de usor: se pun la inmuiat in apa calda 5 kilograme de alune cu 1 kilogram de zahar.
Dupa cel putin 24 de ore, eu le fierb 1 ora jumatate la foc mic.
Dupa 2/3 zile sunt bune de folosit. Cel mai bun moment de folosire este cand se formeaza in urma fierberii un soi de lichid vascos.
Pana la urma am ajuns la ceea ce conteaza. Preparearea.
La inceput si eu puneam zahar si le fierbeam cu orele. In timp am ajuns sa fac asa:
5 kile in lada izoterma cu apa fiarta. Lasat 20, 24 de ore acolo apoi puse pe foc. Dupa ce fierbe apa le las juma de ora, aprox, sa fiarba si gata. Dupa ce se racesc le pun la treaba.
Nu contrazic ce zice Razvan, e super ok sa faci cum zice el, spun doar ca prin incercari se poate scurta timpul de preparare.

Avatar utilizator
Dunca Sergiu
Mesaje: 72
Membru din: Lun Aug 30, 2010 14:02
Puncte: 0
Localitate: Bruxelles/Bucuresti
Contact:

Re: TigerNuts opinie

Mesaj de Dunca Sergiu »

razvan u. scrie:Sergiu,
Folosesc tiger nut de vreo 5 ani.
Se prepara extrem de usor: se pun la inmuiat in apa calda 5 kilograme de alune cu 1 kilogram de zahar.
Dupa cel putin 24 de ore, eu le fierb 1 ora jumatate la foc mic.
Dupa 2/3 zile sunt bune de folosit. Cel mai bun moment de folosire este cand se formeaza in urma fierberii un soi de lichid vascos.
La carlig cele mai bune rezultate am avut folosind spuma flotanta intre 2 boabe de alune.
Folosesc montura cu fir camasuit, decojit 3 cm la carlig.
Ca nada insa, incearca sa faci un mix intre alune si alune sparte. Asa am avut rezultate mai bune.
Poti amesteca alunele cu alte seminte sau boiles.
Fire intinse.

Multumesc mult!

Avatar utilizator
Dunca Sergiu
Mesaje: 72
Membru din: Lun Aug 30, 2010 14:02
Puncte: 0
Localitate: Bruxelles/Bucuresti
Contact:

Re: TigerNuts opinie

Mesaj de Dunca Sergiu »

Albert scrie:Salut
In ce priveste monturile si combinatiile cu alte momeli alunele nu-s cu nimic diferite fata de boiles sau porumb.
Dunca Sergiu scrie: Care este montura care se preteaza cel mai bine la pescuitul cu Tigernuts.
Orice montura. Eu folosesc combi: fluorocarbon cu fir suplu dar asta e montura pe care o folosesc de mult timp indiferent de momeala.
Dunca Sergiu scrie: Credeti ca poate da rezultate si in combinatie cu pop-urii daca da ce dimensiuni recomandati?
Poate, cum nu? :) Eu cele mai bune rezultate le-am avut la doua alune pe fir de par fara nimic flotant. Daca folosesti pop-up trebuie sa fii atent cum se echilibreaza cu aluna/alunele de pe firul de par. Nu exista dimensiune, aroma sau culoare standard. Experimenteaza.
Dunca Sergiu scrie: Se pot folosi ,ca nada principala, cu success in lunile de vara...
Se pot folosi ca nada oricand.Fie doar alune fie in combinatie cu ce seminte, pelete sau boiles doresti. Important e sa fie corect preparate: 24 ore la inmuiat si apoi fierte juma' de ora. Poti reduce timpul de inmuiere punand alunele intr-o lada izoterma si sa torni apa fiarta peste ele.
N-are rost sa folosesti cantitati mari, de exemplu eu nadesc cu maxim 2 kg la inceputul partidei dar pe suprafata extinsa - ma plimb cu barca si nadesc - apoi cate doua, trei maini la fiecare replantare.Catedoata mai pun un pumn de alune zdrobite in sac PVA.
Rezumat: dupa ce inveti sa le prepari corect le folosesti ca pe orice nada/momeala.

Multumesc mult!

Avatar utilizator
Bogdan Timis
Mesaje: 364
Membru din: Mar Oct 06, 2015 10:23
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: TigerNuts opinie

Mesaj de Bogdan Timis »

care sunt cele mai bune de pe piata?
pSD - ciuma rosie!
---- ---!

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: TigerNuts opinie

Mesaj de gabi1 »

Bogdan Timis scrie:care sunt cele mai bune de pe piata?
Ai găsit soiuri diferite de TigerNuts?!
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: TigerNuts opinie

Mesaj de Albert »

Bogdan Timis scrie:care sunt cele mai bune de pe piata?
Ca pret si disponibilitate pe stoc eu m-am oprit la cele de la Decathlon care au prins peste asa ca n-am mai cautat altele.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”