Cteno pe Dunare (amurul alb)

Cum pescuim la cteno? Cum prindem amur mare?
Scrie răspuns
Dan Aron
Mesaje: 155
Membru din: Vin Mar 25, 2011 12:55

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de Dan Aron »

bogdan5 scrie:
Dan Aron scrie:nu vă supărați, dar cred că e mult mai bine în bălți private decât în tigaie. dacă nu vedeam cu ochii mei pe o apă sălbatică crap la 20+ kile sfârtecat și porționat de viu, nu știu dacă aveam părerea asta, dar așa... bravo !
Daca te uiti atent prin castroane poate refolmulezi ultimul cuvant...cu "sa-ti fie de bine".
nu cred ca băieții ar da câteva sute de lei pentru un castron de pește prăjit ;)
CS Senzor Team

Adrian B
Mesaje: 364
Membru din: Mar Iun 06, 2006 14:24
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de Adrian B »

Dan Aron scrie:nu vă supărați, dar cred că e mult mai bine în bălți private decât în tigaie. dacă nu vedeam cu ochii mei pe o apă sălbatică crap la 20+ kile sfârtecat și porționat de viu, nu știu dacă aveam părerea asta, dar așa... bravo !

Nu se suparam, dar nu crezi ca era mai bine daca-i elibera? Daca nu ma insel, un permis de pescuit pe apele publice din romania e de pana in 100 lei pe an. Nu ti-ar placea sa pescuiesti cu 100 lei pe an si sa prinzi si niste pesti frumosi? Din pacate incurajam astfel de practici pe principiu ,,decat in tigaie mai bine in balti private'' si in loc sa pescuim cu 100 lei pe an, pescuim in balti private cu 100 de lei pe zi. Si asta e raspunsul multora care se intreaba de ce e asa scump pescuitul pe lacurile private: pt ca alternativa lacurilor salbatice sau a apelor publice nu exista.
Catch and Release

ciprianradu
Mesaje: 282
Membru din: Sâm Dec 18, 2010 21:27
Puncte: 0
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de ciprianradu »

in baltile private avem oarecum garantia ca nu il transeaza nimeni, pe cand in apele publice sigur il ''agata'' cineva cu vreo baterie
Imagine

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de osc1or »

Baltile statului nu sunt distruse de pescarii cu lanseta. Sunt rari pescarii care stiu sa prinda peste.
Problemele noastre sunt cu cei care baga plase si curent. Aia cu plasele poate prind intr-o noapte cat prinde userul RDR intr-un an.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de popescu59 »

Parerile sunt impartite sunt pareri pro si pareri contra . Acum vin cu o intrebare , dupa ce momesti locul cu 1-2 tone de porumb per partida, nu e normal ca pescarul sa isi scoata din cheltuiala facuta ?S-au credeti ca merge la Dunare cu 5 kg de porumb si pac NOROCOSUL prinde 2-3 teni :lol: :lol: Daca are timp as ruga sa va povesteasca cit investeste acest pescar pentru citeva capturi , si cum in unele partide de 7-14 sau zile nu prinde nici macar o coada de peste .
Dupa care pestele capturat este vindut catre baltile private din apropiere , oare ce este atit de rau in asa ceva ?
Ultima oară modificat Vin Aug 01, 2014 10:14 de către popescu59, modificat 1 dată în total.

Dan Aron
Mesaje: 155
Membru din: Vin Mar 25, 2011 12:55

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de Dan Aron »

oarecum off-topic pentru visători :

eram pe neajlov la pescuit de mreană ( aveam permis agvps vizat pe vremea aia ) și stăteam nemișcat pe mal, vis-a vis de-o curte. prinsesem 3 mrene cam la 800gr- 1kg și urma să strâng și să plec. dintr-un sentiment de mărinimie sau prostie, dau drumul la 2 dintre mrene, și păstrez doar una, de curiozitate referitoare la gustul cărnii. nu apuc să-mi urc bagajul sus la mașină, și trec doi ,,simpatici” cu o barcă improvizată din 2 camere de tractor, cu un fir atârnând în spatele bărcii, fiecare cu câte-un minciog în mână. în fiecare dintre cele 2 camere erau căldări pline, dar PLINE de pește de toate dimensiunile posibile, de la mârlițe cât un stilou, până la cleni și mrene sărite de 2 kile. m-am oprit la secția de poliție a comunei, ca să se facă mișto de mine 2 minute după care să mi se dea cu flit. că ce, mă cred la bucurești sau cum ? și șefu mai mare de pe-acolo mi-a trântit și-un du-te puștiule acasă că nu știi tu care-i mersu.
din ochi am făcut un calcul 2 x minim 40 kg = 80 kg de pește. și era ora 1 ziua. hai să dispară ăștia mai întâi, și dup-aia să vorbim de vânătorii de trofee care nici măcar nu le iau viața. o gaură în gușă se vindecă într-o săptămână. în schimb, trăiește până la adânci bătrâneți cu câteva găurele în buză date pe an, în siguranță. și vreau și eu să văd balta care costă 100 lei / 12 ore C&R. nu cred că sunt multe.
CS Senzor Team

ciprianradu
Mesaje: 282
Membru din: Sâm Dec 18, 2010 21:27
Puncte: 0
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de ciprianradu »

decat sa ajunga ca acel crap de 20 kg transat, mai bine in balti private
Imagine

Avatar utilizator
cea mai buna
Mesaje: 193
Membru din: Sâm Dec 19, 2009 23:23

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de cea mai buna »

popescu59 scrie: Dupa care pestele capturat este vindut catre baltile private din apropiere...
Mai puțin pestele din farfurie... :lol:
When nothing is sure, everything is possible.

Adrian B
Mesaje: 364
Membru din: Mar Iun 06, 2006 14:24
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de Adrian B »

Popescu

Tu glumesti sau vorbesti serios cu 1-2 tone de porumb la partida? Nu, ca de la tine ma astept la absolut orice. Adica sa mergi la pescuit cu 2 tone (doua mii de kg) de porumb (preparat sau uscat?) ti-ar trebui un camion. Eu zic ca mai bine ai merge sa-l vinzi, iei ceva bani pe 2 tone de porumb, si cu ce mai ramane in remorca il fierbi si mergi la pescuit, incerci sa te bucuri de natura si de pesti.
Pe principiul tau, ala de a mai scoate din bani, inseamna ca daca mergi la o piesa de teatru (nu radeti) ai pretentia ca la sfarsit sa f...i si actorii, mai scoti din banii pe bilet si benzina, ca doar nu platesti sa vezi doar un spectacol.
Ce vreau eu sa spun e ca e mai ieftin sa pescuiesti pe ape publice cu 100 lei pe an (si poti sa-ti opresti si 1-2 pesti) decat sa platesti 100 lei / 24 h pe baltile private. Atat, in rest, dupa unii, potopul…
Imi pare rau ca nu ai inteles ca la pescuit poti sta si 7 zile fara sa prinzi. Si cand prinzi, ce faci? FMM de peste, ti-am facut felul. Singurul loc unde poti prinde peste constant e la Metro, in acvariu.
Catch and Release

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de popescu59 »

E greu de crezut dar asa se prinde peste mare pe Dunare , daca are placere cel care a deschis topicul va povesti ce timp si ce cheltuiala implica sa prinzi asemenea exemplare .
Te miri ca se da atita porumb in apa ?? De ce ? Sunt pescari care merg la concursuri la Corbu spre exemolu si au 200-300 kg de bile la ei.
Se organizeaza in 3-4 echipe si stau cel putin 7 zile de echipa la pescuit in acel loc , pe care il momesc permanent cu porumb si uneori dupa 2-3 saptamini incep sa apara rezultatele . De aceea niciodata cei care pescuiesc si prind peste pe Dunare nu vor spune unde este locul cu pricina

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Ten”