Cteno pe Dunare (amurul alb)

Cum pescuim la cteno? Cum prindem amur mare?
Scrie răspuns
winchester
Mesaje: 6
Membru din: Dum Mar 17, 2013 22:28

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de winchester »

Multumesc frumos pt vorbele deosebite.Dupa cum spuneam pe alte forumuri,nu avem pretentia ca detinem adevarul absolut in pescuit pt simplu fapt ca nu exista asa ceva.Nada speciala pt Dunare exista dintr-un motiv f simplu.Ground baitul pt Dunare se adreseaza unui numar si specii de pesti existente intr-o locatie.(bineinteles ca tine seama si de alte aspecte dintre care unul f important este PH-ul apei,bineinteles ca e f simplu si sa dai cu mamaliga si nu contest sunt retete chiar prinzatoare si de asa ceva.)
Spre informarea voastra va anunt ca la Dunare deja se pescuieste si se nadeste cu bile,pt cei cu buzunarele mai generoase iar la fratii unguri :) deja sunt nade nu dedicate dar folosite cu precadere pt pescuitul pe Dunare si pe brate ale acesteia.
Nadele pt apele naturale,dupa cum am mai spus, nu sunt mult deosebite de cele de pe amenajari decat prin mici detalii.O alta calitate a acestora trebuie sa fie pretul,sunt pescar de Dunare de peste 20 ani(ma rog,pescar adevarat si nu ucenic doar de vreo 10-15) si stiu ce inseamna un pescuit pe fluviu si stiu ce costuri TREBUIE sa implice.
Pt cine vorbea mai sus de niste baboi,cu riscul de a parea laudaros vreau sa ii spun ca 2 over 30,mai multi over 20 si o partida in 2 cu peste 120 kg in 4 zile inseamna totusi o reteta buna.... si asta doar intr-un sezon.

...si inca ceva prieteni: e f normal ca pe fiecare locatie sa existe o nada mai buna si asta tine seama pe langa PH de aria geografica a locului,de flora si fauna din zona si de alte"fineturi".

Reteta perfecta... nu exista inca asa ca va dau un sfat de-al lu tovarasu Lenin: Pescuiti,pescuiti,pescuiti!

Si fir intins!

Avatar utilizator
Sorin Ionescu
Mesaje: 311
Membru din: Mar Sep 12, 2006 20:06

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de Sorin Ionescu »

@eugen dragnea

1.MV2 nu e balastiera.Daca nu sti cum arata o balastiera cauta pe net detalii.
Daca duceam pestele viu la MV2 spuneam ca l-am dus acolo.
2.Cand ma va intreba fi-mea de ce nu mai e peste in Dunare o sa-i raspund ca l-am prins eu cu lanseta pe tot cand era ea mica. :wink: Esti stupid..!!!
3.Nici daca te mai nasti o data si te apuci de mic de pescuit nu cred ca vei reusii sa prinzi....cat peste am eliberat eu.!
Faptul ca am retinut peste pe Dunare (unde acest lucru este permis si il face toata lumea)si am recunoscut asta inseamna ca-ti da tie dreptul sa-mi spui ca sunt jepcar?? Incearca sa-ti controlezi cuvintele te rog.
4. Cine-i partenerul meu de afaceri??
5 CONCRET in cate populari de ocazie pe MV2 am aparut eu??
6.CINE ESTI TU SI CE VREI DE LA MINE??

ps.Te rog sa-mi scrii pe MP eventualele frustrari sau sa ma suni la 0762.714.146.
Pe forum discutam despre pescuit nu dam lectii de morala..!!!

Multumesc
Ultima oară modificat Mar Mar 19, 2013 22:33 de către Sorin Ionescu, modificat 1 dată în total.
Campion National 2011

Avatar utilizator
Sorin Ionescu
Mesaje: 311
Membru din: Mar Sep 12, 2006 20:06

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de Sorin Ionescu »

DumiD scrie:
GheorgheH scrie:
Sorin Ionescu scrie:@rdr
In curand voi scoate pe piata o gama de nada special conceputa pentru peste mare pe ape salbatice asa ca e mai greu sa-ti dau reteta, insa daca esiti interesat iti voi da gratis sa testezi acest produs in mai multe partide si sa spui public ce parere ai despre el.

Multumesc
dupa 2 teni prinsi pe dunare te si apuci sa scoti pe piata "o gama de nada special conceputa pentru peste mare pe ape salbatice"???? mai pune macar 10 poze cu pesti mari prinsi de tine pe dunare ca sa cumparam cu incredere nada ta speciala de peste mare pe ape salbatice.
clona sau nu are 100% dreptate. Am prins vara trecuta un over10 cu un amestec de spartura de porumb,pesmet home made din paine veche si sirop de capsuna de 3 lei kilu pe momitor,ma gandesc si eu sa incep sa produc aceasta nada pentru peste mare. Daca ma apuc sa fac si mamaliga deja il bag in faliment pe Mitranescu :P
Spor la treaba.!! :wink:
Campion National 2011

Hert
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Apr 16, 2011 17:02
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de Hert »

@winchester

bravo fratele meu de suferinta :). Tu stii ca lumea e rea si invidioasa asa ca nu te lasa si scoate nada aia.

Pana e gata, insa, trebuie s-o testez si eu neaparat anul asta. promit sa nu dau din casa 8)
Bogdan Chiriac

Avatar utilizator
Sorin Ionescu
Mesaje: 311
Membru din: Mar Sep 12, 2006 20:06

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de Sorin Ionescu »

gusti scrie:Fratilor ce fire folositi la legat cirligele ca pe mine mau disperat amurii astia la cite fire au reusit sa imi taie.
BP de 25lbs victima ,rig malone 25 lbs victima kriston mantis 15 lbs victima.Mai un pic si pun struna de stiuca.
Fir fara camasa 50lb si carlig power grip nr.2.....mai sigur decat minciogul.!! :wink:
Fişiere ataşate
pg.jpg
pg.jpg (2.57 KiB) Vizualizat de 1695 ori
Campion National 2011

winchester
Mesaje: 6
Membru din: Dum Mar 17, 2013 22:28

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de winchester »

Hert- esti invitatul nostru...nada bineinteles din partea casei :)

Vladutzz
Mesaje: 208
Membru din: Lun Feb 18, 2013 12:21

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de Vladutzz »

winchester scrie:pHul
absolut corect, imi cam dau seama de ce nada zici matale, dupa 3 ani de carpfishing, mam intilnit cu niste oameni, mi-au deschis secretul...
fiind la nistru unde de la mal la mal sunt 90 metri, cand dadusem 40 kg de acea nada, pescarii de mai jos de la 400m si de la 750, am mai avut a cite 2 trasaturi si apoi a murit total si doar in 12 ore pe apa salbatica am scos in jur 70 kg de crapi de la 1.700 pina la 6.5kg fiecare tragea ca din tun!!! asa ceva nici la Corbu nu am vazut ca timp de 50 minute sa traga peste 1 minut si toti mai mari de 1.5, o parte din crapi au fost eliberati, acus incerc sa incarc ceva poze.
am testat aceasta nada fiind unul linga altul, pescuiam fara adausuri de ea si nu tragea deloc, cum numai am luat niste nada de aia pe momitor... BAM BAM... foc era.... :)
Fişiere ataşate
опропаенгекнг.jpeg
опропаенгекнг.jpeg (98.74 KiB) Vizualizat de 2337 ori
download.jpeg
download.jpeg (104.12 KiB) Vizualizat de 2337 ori
орпопа.jpeg
орпопа.jpeg (110.81 KiB) Vizualizat de 2337 ori

Avatar utilizator
mirel petcu
Mesaje: 110
Membru din: Sâm Feb 09, 2008 0:32

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de mirel petcu »

bravo frate ,esti tare ! :lol:
Soare te'a spart cu pozele ! si doar cu porumb fiert ! :lol:

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de eugen dragnea »

Sorin Ionescu scrie:@eugen dragnea

1.MV2 nu e balastiera.Daca nu sti cum arata o balastiera cauta pe net detalii.
Daca duceam pestele viu la MV2 spuneam ca l-am dus acolo.Pana la urma nu conteaza unde l-ai eliberat,conteaza in ce conditii l-ai prins si in ce conditii l-ai eliberat...

2.Cand ma va intreba fi-mea de ce nu mai e peste in Dunare o sa-i raspund ca l-am prins eu cu lanseta pe tot cand era ea mica. :wink: Bravo,felicitari,mentalitate de viitor,asteptam in 2013 si cateva eliberari de mari reproducatori din Dunare ca sa maresti factorul de reclama al nadei tale...la un calcul aproximativ un reproducator de 20kg produce un numar de alevini viabili echivalent cu aproximativ 500 kg de crap cu media de 3 kg intelegi acum ce dauna provoci naturii prin pescuitul tau "sportiv"...
Esti stupid..!!!Ai grija la limbaj ca nu am facut "facultatea" impreuna :wink:

3.Nici daca te mai nasti o data si te apuci de mic de pescuit nu cred ca vei reusii sa prinzi....cat peste am eliberat eu.!De unde sti tu cand m-am apucat eu de pescuit "pustiulica" :wink:
Faptul ca am retinut peste pe Dunare (unde acest lucru este permis si il face toata lumea)si am recunoscut asta inseamna ca-ti da tie dreptul sa-mi spui ca sunt jepcar?? Incearca sa-ti controlezi cuvintele te rog.Eu vorbeam la modul general cand ii numeam "jepcari" pe acei pescari care se dau ceea ce nu sunt,faptul ca te-ai simtit cu musca pe caciula este cam aiurea...pentru tine :)

4. Cine-i partenerul meu de afaceri??Nu mai conteaza...vanzare buna!

5 CONCRET in cate populari de ocazie pe MV2 am aparut eu??Nici asta nu mai conteaza pentru ca nu poate fi probat

6.CINE ESTI TU SI CE VREI DE LA MINE??Eu sunt un pescar mediocru care are pretentie de la un pescar de elita ca tine sa se comporte moral pe apele pe care suntem "coproprietari" :wink:

ps.Te rog sa-mi scrii pe MP eventualele frustrari sau sa ma suni la 0762.714.146.
Pe forum discutam despre pescuit nu dam lectii de morala..!!!Ai fi putut avea astfel de pretentii daca acest mesaj il trimiteai printr-un MP,cat despre lectii de morala,acestea sunt oricand binevenite mai ales pentru cei care au ridicat nasul mult prea sus :wink:

Multumesc
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cteno pe Dunare (amurul alb)

Mesaj de Dan Serban »

Eugene, iesi mai des la pescuit, serios..
Pescar de rând

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Ten”