Pleasa - jud Prahova

http://www.laculpleasa.ro

Moderator: THL

Încuiat
florin pocris
pescar de competitie
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Sep 28, 2007 20:43
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Pleasa - jud Prahova

Mesaj de florin pocris »

THL scrie:
lulupescar scrie:Daca omului ii era sete,foame,...ok..nu iesi de pe lac deloc...dar DUTE frate si cumpara TU ca PAZNIC sau ce oi fii acolo omului ce are nevoie si adu-i,..si pe banii lui...k doar ii aduci bon fiscal....asta daca NU ai BARUL aprovizionat!Si ar trebui sa fie daca tot te "lauzi"ca exista!
Barul era foarte aprovizionat, dar vanzatorul plecase si nu exista tura de noapte. Aceste inconveniente se vor rezolva, cu scuzele de rigoare pentru toata lumea.
Teo am inteles....dar asta trebuia PREVENIT......administratia a facut un regulament in care se pescuieste si NOAPTEA,deci logic si corect ar fi fost sa se organizeze totul pana la ultimul detaliu,mai ales barul care era poate cel mai important lucru de pe balta,(in conditie de caldura,mai ales vara cand orice ai aduce cu tine se consuma mai repede si esti nevoit sa te duci sa iei,asta daca poti sa iesi de pe lac)mai ales ca acesta exista.TREBUIA sa fie tura de noapte DIN START asta incerc sa explic.Dar de ce nu sa dus un paznic sa ia ceva daca barul era inchis??nu are voie pznicul sa isi paraseasca incinta?
...
dar acum totul este prea tarziu,maREPET,nu caut cearta si discutii in contradictoriu cu nimeni,doar spun o parere personala,care cred ca este si acoperita de realitate...

Avatar utilizator
THL
Mesaje: 449
Membru din: Dum Noi 22, 2009 19:05
Puncte: 0

Re: Pleasa - jud Prahova

Mesaj de THL »

lulupescar scrie:Teo am inteles....dar asta trebuia PREVENIT......administratia a facut un regulament in care se pescuieste si NOAPTEA,deci logic si corect ar fi fost sa se organizeze totul pana la ultimul detaliu,mai ales barul care era poate cel mai important lucru de pe balta,(in conditie de caldura,mai ales vara cand orice ai aduce cu tine se consuma mai repede si esti nevoit sa te duci sa iei,asta daca poti sa iesi de pe lac)mai ales ca acesta exista.TREBUIA sa fie tura de noapte DIN START asta incerc sa explic.Dar de ce nu sa dus un paznic sa ia ceva daca barul era inchis??nu are voie pznicul sa isi paraseasca incinta?
...dar acum totul este prea tarziu,maREPET,nu caut cearta si discutii in contradictoriu cu nimeni,doar spun o parere personala,care cred ca este si acoperita de realitate...
Daca am trai intr-o tara unde totul functioneaza "ca uns" si doar lacul Pleasa face nota discordanta, atunci ai avea dreptate. Din pacate (sau din fericire), nimic nu este perfect pe lume, ci doar perfectibil, asa cum dealtfel isi propune si administratia de la Pleasa sa faca pe acest lac. Nu cred ca un incident izolat sterge cu buretele tot ce s-a facut si se face la Pleasa.

lii3000
Mesaje: 71
Membru din: Vin Dec 03, 2010 10:20

Re: Pleasa - jud Prahova

Mesaj de lii3000 »

Salut, haideti sa explic azi, la rece, tot incidentul:

Am ajuns pe balta duminica seara la ora 7. Am platit 24h in ideea de a pleca a doua zi pe la 10-11, nu voiam sa ne apucam cu noaptea in cap sa strangem sculele. Am fost la bar si ne-am luat cate o bere rece dupa care am aranjat lansetele pe cele doua pontoane pentru care am platit. La ora 9:30 seara am zis sa mergem sa luam ceva de baut si ceva carne sa facem un gratar. La cabana de la intrare ni se spune ca regula baltii este ca, daca iesi, nu mai poti intra inapoi. Logic, am intrebat paznicul unde scrie in regulament acest lucru, moment in care ne-a repezit si a inceput sa tipe la noi ca asta este regula, nu e facuta de el si daca nu ne convine, e problema noastra. Ne-a intrebat, evident urland, daca vrem sa cheme interventia, ca vine BIDEPA sa ne evacueze. L-am rugat sa ne dea macar ceva de la bar si el ne-a raspuns ca e totul inchis. La intrebarea, "noi ce facem acum", ni s-a raspuns tipand ca nu il intrereseaza, sa il sunam pe domnul Manole (care evident ca nu ne raspundea la telefon, incercasem deja). L-a sunat paznicul si nici la domnul Manole nu am gasit intelegere. Plini de nervi ne-am intors in stand am mai stat o ora (perioada in care am si postat aici tot ce s-a intamplat) si am inceput sa stransgem sculele.
Exact cand am plecat, trimisese paznicul pe cineva la noi sa ne spuna ca isi cere scuze in numele lui Raducu si ca putem sa mergem sa ne luam tot ce vrem. Evident ca nu am mai stat.

Concluzii/intrebari:
1. Este clar ca s-au facut investitii majore, este o balta unde oricine se poate poza cu un trofeu, acesta fiind si motivul pentru care doream ca partidele scurte sa le fac pe aceasta balta. Dar, la toate aceste investitii cat ar mai fi costat sa ia si un om la martketing/vanzari? Un om de legatura intre pescari si administratie, un om cu care sa poti discuta?
2. Nu inteleg de ce poti iesi cu masina, dar nu mai poti intra!!! Care este logica?
3. De ce, acum cand a inceput sa mearga balta, se aplica regula pumnului in gura? La prima vizita pe aceasta balta erau toti numai lapte si miere....
4. Daca vine un client si plateste 24h pentru doua pontoane dorind sa pescuiasca numai 14h (efectiv am pescuit 3h din care 1.5h am intins lansetele), nu este cazul sa te porti cat de cat civilizat cu el? Fara amenintari si tipete?
5. Daca asta este regula, de ce nu apare scrisa in regulament?

Intr-un final, cu toate ca acest incindent mi-a lasat un gust amar, recomand aceasta balta tuturor celor care vor sa prinda overteni. Nu cred ca poate exista o partida aici fara asa ceva. Niste cunostinte pescuisera pe pontoanele rezervate de mine cu doua nopti inainte si au prins cam zece pesti intre 7-13kg plus un somn de aproximativ 20kg si un metru lungime. Dar veniti cu mancare si bautura de acasa ca nu se stie niciodata ce iti rezerva administratia baltii.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Pleasa - jud Prahova

Mesaj de Vladut Mateianu »

Sunt convns ca patronul lacului va lua masuri sa nu se mai intample asemenea incidente..... :wink:

Din pacate nu este singura balta unde datorita comportamentului personalului pescarii pleaca dezamagiti, chiar daca balta in sine le creaza satisfactii...piscicole ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pleasa - jud Prahova

Mesaj de zfcristian »

Paznicii de cele mai multe ori ajung sa se creada niste Dumnezei pe pamanu din cauza sefilor care nu ii invata sa fie maleabili si amabili cu clientii, ci le traseaza linii clare si scurte gen nu iese nimeni de pe balta . Cum ala nu are indeajuns de multa minte k doar d'aia e paznic si nu altceva o tine una si buna , drept urmare ......................

Relu
Mesaje: 63
Membru din: Mie Aug 04, 2010 9:08
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pleasa - jud Prahova

Mesaj de Relu »

Trebuie sa recunoastem ca situatii de genul asta pot aparea pe orice balta. Insa, esential e ca patronul baltii sa ia masuri drastice impotriva vinovatului pentru a evita pe viitor asemenea situatii. Daca acel paznic nu va disparea din peisaj, va garantez ca situatii similare vor mai aparea.
Mai mult decat atat, bine ar fi ca dupa ce se va lua masura respectiva, sa fie facuta publica.
Ar fi pacat ca din cauza unui simplu paznic sa se aleaga praful de investitia si munca celor care au amenajat o asemenea balta.

lii3000
Mesaje: 71
Membru din: Vin Dec 03, 2010 10:20

Re: Pleasa - jud Prahova

Mesaj de lii3000 »

Paznicul nu face altceva decat sa execute ordinele. Ca in orice societate exista o structura, iar el a primit ordinul de a nu lasa pe nimeni sa intre dupa o anumita ora. Din punctul lui de vedere, si-a facut datoria, nu e cazul sa i se ia capul. Modul in care si-a facut-o este alta discutie, insa din punct de vedere ierarhic/administrativ omul a indeplinit ordinele (mai cu seama ca incinta este supravegheata video iar orice incalcare a ordinelor se soldeaza cu sanctiuni). Insa problema este ca nici domnul Manole (din cate am inteles este administratorul bazinului), persoana cu oarece drepturi si cu care am vorbit la telefon, nu ne-a permis sa iesim din incinta.
Iar acest incident a fost cu atat mai deranjant cu cat la prima partida facuta la Pleasa am rezervat un ponton langa noi pentru cineva care a ajuns la 12 noaptea si nu a fost nici o problema sa fie primit in incinta. Ba chiar s-au purtat foarte civilizat cei de acolo.
Departe de mine ideea de a invata pe cineva cum sa-si administreze bazinul piscicol. Tot ceea ce as vrea sa scot in evidenta este ca investitia in populatia piscicola si in conditii nu este suficienta daca nu este creat si un confort psihic pescarului. Ca doar de aceea motto-ul baltii este "pescuit si relaxare". E clar ca prin atitudinea militieneasca se incearca limitarea infractiunilor, ca deh, suntem in Romania si aici se fura orice de oriunde, dar de aici pana la interzicerea parasirii incintei, ca de fapt despre asta este vorba, e cale lunga (ca doar nu m-am dus la puscarie, m-am dus la pescuit).

Avatar utilizator
THL
Mesaje: 449
Membru din: Dum Noi 22, 2009 19:05
Puncte: 0

Re: Pleasa - jud Prahova

Mesaj de THL »

lii3000 scrie:Intr-un final, cu toate ca acest incindent mi-a lasat un gust amar, recomand aceasta balta tuturor celor care vor sa prinda overteni. Nu cred ca poate exista o partida aici fara asa ceva. Niste cunostinte pescuisera pe pontoanele rezervate de mine cu doua nopti inainte si au prins cam zece pesti intre 7-13kg plus un somn de aproximativ 20kg si un metru lungime.
Primul somn la Pleasa

http://www.laculpleasa.ro/index.php/noutatii
Pleasa - somn - 2.jpg
Pleasa - somn - 2.jpg (92.69 KiB) Vizualizat de 1257 ori

Avatar utilizator
otto_ph
Mesaje: 417
Membru din: Mie Feb 29, 2012 12:33
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Pleasa - jud Prahova

Mesaj de otto_ph »

Teapa ce ne-am luat la Pleasaaa. Gratis pe viata sa-mi dea si nu ma mai duc. Pe ceas , balta este la 10 min de mine, 3 echipe , 3 rezervari , 3 standuri, 12 scule , 4 pui ai puilor de ciortan!!!!!!!! Adevaraciune de captura! Momeli cat cuprinde , inadit , aruncat ..........pauza. Pe 2 standuri de langa noi erau unii meseriasi care au stat toata noaptea cu masinile la botul calului contrar regulamentului si cand i-am intrebat si noi, asa , mai subtil pe cei "" localnici "" care la intrare ne intampinau cu monstrele de regulament in mana, DE CE???, am primit cel mai elocvent raspuns......................" Boss.....astia-s politai siii..... Eeeeee sa-nebunesca fratilii Patraulea cand am auzit asa ceva , mai frati pescari, sa vedeti belea ca-mi fugira toate ramilii pe tarlaua din spate, viermusii au facut front comun cu boiliesurilii si taiete frate ca nu mai tine. Si uite asa cum pe altii ai doare la bascheti de prostimea din jurul lor si-si afiseaza nesimtirea in vazul tuturor. Bravo voua, asa o fi cand ai 3 cohones, mai naspa e cand ai 3 cohones cu tot cu "prietenul" cu care dai mana. Sa traiesti patroane!!!
Viata este de unica folosinta, n-o cauta la 38!

- Otto Fishing Team -

Avatar utilizator
Madalin 88
Mesaje: 733
Membru din: Mar Iul 06, 2010 14:01

Re: Pleasa - jud Prahova

Mesaj de Madalin 88 »

as dorii daca poate sa imi spuna si mie cineva cum sunt pozitionate pontoanele 11 12 13 14 la pleasa...eventual daca ar putea sa imi zica unde gasesc o poza ceva
Prinde,pastreaza dar si ELIBEREAZA !!!!
FIELDTESTER SENZOR PLANET
www.snz.ro

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “PLEASA”