SBS ROMANIA

UNIC DISTRIBUITOR SBS IN ROMANIA

Moderator: George Tite

Încuiat
Avatar utilizator
odsec
Mesaje: 684
Membru din: Vin Apr 29, 2005 14:10
Puncte: 0
Localitate: Odorhei

Re: SBS ROMANIA

Mesaj de odsec »

o parere foarte personala,acu vreo 4-5 ani luam pentru magazin produse sbs de la senzori ,si am avut destule probleme cu ele din punct de vedere calitativ ,despre care stia si vladut, acum iar sunt curios sa vad produsele,nu pot sa zic ca cunosc foarte bine produsele sbs dar am folosi destul de mult aceste produse si pot sa vad diferenta daca exista

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: SBS ROMANIA

Mesaj de Vladut Mateianu »

odsec scrie:o parere foarte personala,acu vreo 4-5 ani luam pentru magazin produse sbs de la senzori ,si am avut destule probleme cu ele din punct de vedere calitativ ,despre care stia si vladut....
corect, erau produse de la sbs anglia, luate direct de la des... :oops:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: SBS ROMANIA

Mesaj de DumiD »

cornelserbu scrie:am citit topicul pentru ca am pescuit si am sa mai pescuiesc cu sbs, dar am doua mari nelamuriri date de o logica simpla

1. de ce sa fie sanctionate magazinele care vand sbs din anglia, daca marfa este cumparata cu acte in regula ??? cred ca domnul zoli are o problema cu taylor nu cu cei care desfac en detaille marfa vanduta de acesta. acolo in anglia trebuie sa intervina dansul, nu aici unde oamenii au bagat bani de buna credinta si acum trebuie sa iasa in pierdere pentru problemele altora.

2. nu inteleg pentru care motiv trebuia sa specifice george tite ca marfa adusa de el e fabricata in uk sau in hu...omul vinde sbs nu sbs uk sau sbs hu...cand se face reclama la i-phone, nu scrie nicaieri ca-i fabricat in china...asta vezi numai dupa ce-l cumperi :!: :?: :!:
Punctul 2 este raspuns la punctul 1 ! Omul is protejeaza brandul SBS inregistrat legal.Chestia cu SBS Tactical Baits din anglia e o balarie..sa fim seriosi,si eu pot sa-mi fac firma Adidas Ultra..insa in cateva luni ma desfiinteaza Adidasul.Daca SBS este trademarkul pentru europa al d-lui Zoltan atunci nu poate exsista o alta firma cu SBS in ea care are acelasi domeniu de activitate,englezii vor pierde clar orice proces daca d-nul Zoltan are hartiile de partea sa.Cred totusi ca a fost o eroare de marketing faptul ca cei de la SBS sunt intr-o disputa legala cu 2 magazine importante de la noi,eu unul as fi cumparat SBS pentru simplul fapt ca se afla la vanzare in acele magazine in care eu am incredere ca nu au produse contrafacute sau slab calitative...pentru o marfa de cateva mii de lire achizitionata legal desi contrafacuta - adibas din punctul meu de vedere daca ce spune d-nul Zoltan e adevarat, e posibil sa fi pierdut mult mai mult pe termen lung.Si nu in ultimul rand sa nu uitam ca sunt cazuri in care produsele adibas si mike sunt mai bune decat originalurile :)

iulian_i
Mesaje: 113
Membru din: Sâm Mar 27, 2010 17:13
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: SBS ROMANIA

Mesaj de iulian_i »

cornelserbu scrie:am citit topicul pentru ca am pescuit si am sa mai pescuiesc cu sbs, dar am doua mari nelamuriri date de o logica simpla

1. de ce sa fie sanctionate magazinele care vand sbs din anglia, daca marfa este cumparata cu acte in regula ??? cred ca domnul zoli are o problema cu taylor nu cu cei care desfac en detaille marfa vanduta de acesta. acolo in anglia trebuie sa intervina dansul, nu aici unde oamenii au bagat bani de buna credinta si acum trebuie sa iasa in pierdere pentru problemele altora.

2. nu inteleg pentru care motiv trebuia sa specifice george tite ca marfa adusa de el e fabricata in uk sau in hu...omul vinde sbs nu sbs uk sau sbs hu...cand se face reclama la i-phone, nu scrie nicaieri ca-i fabricat in china...asta vezi numai dupa ce-l cumperi :!: :?: :!:

la pct.1, aveti perfecta dreptate, Zoltan a raspuns pe undeva la chestia asta si a motivat ca magazinele romanesti in cauza trebuia sa fie la curent cu transferul de proprietate si cu contractul dintre cei doi....explicatie, pe cat de dubioasa, pe atat de hazlie...dar, pe noi clientii, chiar ne intereseaza aspectul asta ?

la pct.2, iar aveti dreptate, dl.Tite trebuia sa se concentreze doar la cum sa ne ia banii, evident, si s-a concentrat atat de tare ca a amutit :lol: ...iar, analogia cu iphone nu mai tine de logica simpla, ci nu tine de nicio logica....la fel cum s-a mai scris la inceputul topicului, una este cand un produs este fabricat de o singura companie in mai multe locatii care-i apartin, procesul facandu-se respectandu-se standarde si know-how unic si alta cand este un produs este fabricat de doua companii diferite...de fapt, asta ne interesa pe noi, clientii, sa stim daca vom cumpara aceleasi produse SBS, nelamurire legitima din moment ce este vorba de doi producatori diferiti...lucru simplu, dar care a iscat o discutie atat de complicata si incrancenata :lol:

din moment ce firma lui Taylor functioneaza si putem oricand sa comandam de la el, e clar ca in momentul de fata exista si varianta UK a SBS...acesta este un fapt si conteaza mai mult decat explicatiile lui Zoltan privind aspectele legale....acum, dupa ce ne-a dat explicatiile care privesc legalitatea chestiunii, el ar trebui pur si simplu sa ne invite sa-i cumparam produsele si sa le testam calitatile, atat, nu sa ne impuna punctul lui de vedere...ca se supara sau nu Zoltan sau Tite, eu unul nu pot, deocamdata, sa pun semnul "=" intre produsele celor doua SBS, nu ca as avea mai multe incredere in Taylor decat in Zoltan, ci pur si simplu mi s-a parut dubioasa strategia de comunicare a noului proprietar, comunicare care, de fapt, nu a existat

dupa tacerea lui Des Taylor si din ce am mai citit pe ici pe colo despre tepele date prin Romanaia, imi este din ce in ce mai clar ca e nu este un om de incredere si eu n-as mai cumpara de la el nimic

ca si informatie generala din lumea business-ului, in momentul in care se face o preluare de brand, fabrica, etc, nu numai ca nu se merge pe muteste, ci dimpotriva, noii proprietari anunta pe toate canalele media relevante acest lucru, se prezinta in fata clientilor, isi expun planurile de viitor ale afacerii si anunta orice schimbare care ar putea interesa clientii...de ce fac asta ? nu din curtoazie, pur si simplu pentru a-si pastra portofoliul de clienti si a nu pierde increderea acestora...simplu, it's all about benajamins

s-ar putea sa gresesc, dar mi se pare ca exista chiar o lege in cadrul UE care obliga in mod explicit ca tranzactia de genul asta sa fie facuta publica intr-un mod larg

ca sa nu se mai iste atatea discutii in atatea tari, dupa cum a zis chiar el, Zoltan putea foarte bine sa comunice tuturor clientilor si distribuitorilor ca a preluat brand-ul si know-how-ul aferent pentru restul Europei si ca de acum in colo produsele SBS vor fi fabricate de el, pastrand aceeasi calitate sau chiar ridicand-o....punct...si noi, clientii, in timp, ne convingeam daca se merita sau nu sa dam banii...dar, motivatia lui a fost ca a asteptat sa fie in regula cu actele...ups....pai stai putin, mai Zoltan, daca nu erai in regula cu actele cum produceai si comercializai produse SBS ?....si pe ce baza trimiteai somatii la comerciantiii romani ?....pai, daca nu erai in regula cu actele, inseamna ca noi clientii suntem indreptatiti sa avem indoieli, nelamuriri samd, nu ?

deh, "Da-i Doamne ungurului mintea de pe urma" :lol:

P.S...e ultimul meu post pe topicul asta, pentru ca intuiesc ca discutia revine de unde a inceput in stil pur romanesc si sper ca moderatorul sa nu-l stearga, pentru ca n-am vorbit despre avioane, ci despre SBS

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: SBS ROMANIA

Mesaj de Vladut Mateianu »

Azi am fost la magazin la Coco, la Carpdiscount, sa vad produsele SBS fabricate in Ungaria. Surpriza mare. Produsele sunt absolut toate ambalate profesional (chiar si aromele au cutiute de carton !) iar calitatea este de nota 10. Adica sunt exact produsele pe care le comercializa Senzor in perioada 2004-2008...... Deci, cine vrea sa fie carcotas nu are decat, dar nu sunt motive sa va indoiti de calitatea produselor ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
danielcotoz
Mesaje: 620
Membru din: Sâm Dec 18, 2010 16:00
Puncte: 0
Localitate: satu mare

Re: SBS ROMANIA

Mesaj de danielcotoz »

cred ca iulian_i are ceva cu sbs-ul si vrea sa faca tot ce poate sa-i strice numele. cred ca are interese ascunse si ganduri meschine ca pentru un simplu client e prea infocat si vrea pus pe rele, urmareste prin ceea ce face sa aduca prejudiciu numelui mai ales "sbs-ului hu" insa ...... degeaba caci e doar o voce sau nici macar atat e doar un nene care se ascunde in spatele monitorului si ....... spor la treaba mai departe

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SBS ROMANIA

Mesaj de cornelserbu »

DumiD scrie:
cornelserbu scrie:Punctul 2 este raspuns la punctul 1 ! Omul is protejeaza brandul SBS inregistrat legal.Chestia cu SBS Tactical Baits din anglia e o balarie..sa fim seriosi,si eu pot sa-mi fac firma Adidas Ultra..insa in cateva luni ma desfiinteaza Adidasul.Daca SBS este trademarkul pentru europa al d-lui Zoltan atunci nu poate exsista o alta firma cu SBS in ea care are acelasi domeniu de activitate,englezii vor pierde clar orice proces daca d-nul Zoltan are hartiile de partea sa.Cred totusi ca a fost o eroare de marketing faptul ca cei de la SBS sunt intr-o disputa legala cu 2 magazine importante de la noi,eu unul as fi cumparat SBS pentru simplul fapt ca se afla la vanzare in acele magazine in care eu am incredere ca nu au produse contrafacute sau slab calitative...pentru o marfa de cateva mii de lire achizitionata legal desi contrafacuta - adibas din punctul meu de vedere daca ce spune d-nul Zoltan e adevarat, e posibil sa fi pierdut mult mai mult pe termen lung.Si nu in ultimul rand sa nu uitam ca sunt cazuri in care produsele adibas si mike sunt mai bune decat originalurile :)
ma-nsel, sau n-ai inteles nimic din ce am postat... "omul" n-are de cat sa-si protejeze brandul vis-a-vis de cei ce produc marfa respectiva neautorizat...cei care au cumparat en gros de la producator cu acte in regula nu au nicio vina ca marfa se afla pe rafturile magazinelor lor...e mai clar acum, sau ne vedem de treburi ?!?

intr-un cuvant, zoltan trebuie sa-si regleze conturile cu taylor ca sa nu mai existe doi producatori ai aceluias brand, iar pe vanzatorii en detaille sa-i lase in pace, deoarece nu au nicio traba cu disputele lor...tine minte ce-ti spun, totdeauna adevarul este undeva la mijloc si nu avem de unde sa-l stim noi :wink:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SBS ROMANIA

Mesaj de cornelserbu »

@ iulian_i

poti sa te dai cu fundul de pamant :D , dar nu ma poti convinge ca tite avea vre-o obligatie sa spuna unde este fabricata marfa pe care a adus-o...inca o data repet ca vanzatorii nu au nicio treaba cu disensiunile dintre producatori...

exemplul cu i-phone este f. bun, pentru simplul motiv ca exista si telefoane facute pe vapor :wink: , este treaba cumparatorului, a noastra, sa ne interesam ce fel de marfa cumparam, nimeni nu ne baga mana in buzunar...oricum, aici nu e cazul, se pare ca ambele marfuri sunt de calitate asa ca discutiile incep sa-si piarda rostul...
Cornel Serbu
Friends Carp Team

alex_mures
Mesaje: 264
Membru din: Mar Ian 29, 2008 19:52
Puncte: 0
Localitate: Tg-Mures
Contact:

Re: SBS ROMANIA

Mesaj de alex_mures »

cornelserbu scrie:
intr-un cuvant, zoltan trebuie sa-si regleze conturile cu taylor ca sa nu mai existe doi producatori ai aceluias brand, iar pe vanzatorii en detaille sa-i lase in pace, deoarece nu au nicio traba cu disputele lor...tine minte ce-ti spun, totdeauna adevarul este undeva la mijloc si nu avem de unde sa-l stim noi :wink:
nea Cornele
sa zicem ca Zoli daca lasa in pace magazinul X sa is termina stocul comandat din Uk,acel magazin nu va mai face o comanda in UK(doar la lasat Zoli in pace).....nu?
PS
ai dreptate cand afirmi ca..... totdeauna adevarul este undeva la mijloc ....in multe privinte

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SBS ROMANIA

Mesaj de cornelserbu »

alex, nici tu nu vrei sa intelegi ca atata timp cat exista doi producatori, magazinele pot cumpara de unde vor...zoli trebuie sa-l faca pe taylor sa nu mai produca daca are dreptate, nu magazinele sa nu mai vanda marfa din uk...dar as putea intelege ca daca n-are putere sa-l puna pe taylor cu botul pe labe se razbuna pe vanzatorii din romania...asta ti se pare corect ???
Cornel Serbu
Friends Carp Team

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “SBS BAIT ROMANIA”