Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de gabisandu »

Poate au facut mici schimbari anul asta. Dar din fotografiile postate am vazut cam aceleasi fete. Donald, managerul lor, spunea anul trecut ca vor merge in formula asta inclusiv la mondialul din Romania, apoi se retrag.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de gor965 »

E posibil sa fie vorba de titulari, care s-or fi schimbat tot dintre membrii lotului in functie de rezultatele din ultimul an ! :?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

cp240971
Mesaje: 13
Membru din: Joi Mai 05, 2011 8:47

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de cp240971 »

Cam asta am vrut sa zic si eu. Din zecile de concursuri pe care le avem, am putea face si noi asa ceva. Macar 5-6 etape pe o balta, 5-6 pe alta, cu 5-6 sectorare echilibrate ocupate prin rotatie. Dar sa fie un campionat adevarat si sa fie o selectie adevarata.
La cum stam acum, o tragere la sorti nefericita sau o cearta la o bere pot foarte bine sa tina loc de selectie.

Avatar utilizator
doru_croc
pescar de competitie
Mesaje: 2433
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:01
Puncte: 0
Localitate: Alexandria

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de doru_croc »

gor965 scrie:Cred ca ideea de baza era ca suntem o natiune invatata sa stam in capul listelor ! Locul 6 obtinut astazi e unul meritoriu in conditiile in care stim bine ca de cativa ani incoace nu avem o comunitate unita ! Dar acelasi loc 6 nu ne este suficient, ptr. ca am fost,suntem si vom fi destuli de buni incat sa speram tot timpul la aur :!:
George, tu esti un tip echilibrat si dai un exemplu foarte bun despre cum ar trebui sau la ce ar trebui sa se gandeasca pescarii de crap cu pretentii de reprezentare la CM.
Cred ca trebuie umblat la cadrul organizatoric.
Prea multe voci care din pacate nu formeaza un cor ci o mare harmalaie.
Orgolii nemasurate...etc.
Cred ca trebuie sa invatam de la altii care au performante constante cum se obtin acestea.
Pentru unii umorul este ca si o limba straina: fara subtitrare nu inteleg nimic!
Este de o mie de ori mai bine să fii optimist şi să te înşeli, decât să fii pesimist şi să ai dreptate.

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de gabisandu »

cp240971 scrie:o tragere la sorti nefericita.
Si CM se desfasoara tot dupa o tragere la sorti care poate fi fericita sau nu.
Poti castiga in Romania toate etapele, poti castiga CN la distanta fata de celelalte loturi. Asta nu-ti asigura la CM un rezultat de exceptie. Castigarea unui CM implica multe aspecte care nu tin neaparat de pescarul din stand, tine mai mult de organizare si finantare.

cp240971
Mesaje: 13
Membru din: Joi Mai 05, 2011 8:47

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de cp240971 »

Asta-i partea cu organizarea. O asociatie puternica, care sa organizeze un campionat mai amplu, poate sa faca rost de mai multi bani. Poate fi o idee ca o parte din fonduri (10% sau asa ceva) sa mearga pentru finantarea lotului. Se pot atrage si sponsori mai seriosi daca e tiganie mai putina si daca nu sunt suspiciuni de frauda. O federatie ar avea dreptul sa primeasca si ceva bani de la buget.

Normal ca-ti trebuie si noroc. Eu zic ca anul asta organizarea a fost mai buna decat anii trecuti (cu toate ca mai trebuia macar inca un antrenament acolo), dar n-a prea fost noroc.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de gor965 »

In conditiile in care jumatate de an ne tiganim (ca roman de rand vorbesc) si jumatate de an facem cheta sa trimitem 10 flacai acolo sa se bata cu Anglia si Africa de sud...anul asta am iesit bine de tot ! :D Primul lucru pe care trebuie sa-l facem e sa terminam cu raca, cearta si scandalurile de la fiecare inceput de Campionat National !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

cp240971
Mesaje: 13
Membru din: Joi Mai 05, 2011 8:47

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de cp240971 »

Foarte corect!
Si dupa aia, poate ar trebui sa fie organizate calificarile din timp. De exemplu: in 2012 concursurile mai importante sa fie criterii de calificare in finala CN din 2013, iar finalele din 2013 sa fie mai devreme ca sa aiba lotul timp de antrenamente pe balta de concurs. Daca faceau macar 2-3 antrenamente poate dibuiau treaba cu zig-rigul mai din timp.

Avatar utilizator
Lucian Manea
Mesaje: 695
Membru din: Lun Ian 31, 2011 15:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de Lucian Manea »

cp240971 scrie:Cam asta am vrut sa zic si eu. Din zecile de concursuri pe care le avem, am putea face si noi asa ceva. Macar 5-6 etape pe o balta, 5-6 pe alta, cu 5-6 sectorare echilibrate ocupate prin rotatie. Dar sa fie un campionat adevarat si sa fie o selectie adevarata.
La cum stam acum, o tragere la sorti nefericita sau o cearta la o bere pot foarte bine sa tina loc de selectie.
Pai daca renuntam la concursurile de care mentionezi tu, de unde ar mai castiga asa usor bani anumiti organizatori " exclusivisti" ?? Vor trebui sa isi vanda masinile.
:D
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Scurt istoric al CM de pescuit- PERIOADA SENZOR

Mesaj de cornelserbu »

discutiile sunt putin "populiste" din partea unora...dupa toate "tiganelile" pe care le invocati si care-si au si ele rostul lor, a plecat in italia cel mai bun lot dupa parerea mea, care chiar am participat la calificari...incercati si nu mai judecati totul de la ce vedeti pe net, in realitate lucrurile stau altfel...

am avut un lot care putea usor sa ia aurul si fara zig-rig, ii trebuia doar putin noroc, dar eu cred ca vladut a vrut sa spuna ca baietii care au luptat si au incercat tot ce e posibil, nu trebuie ridicati la rangul de eroi cum faceau niste neica-nimeni in alt topic, tocmai pentru faptul ca romania a avut si rezultate muuult mai bune.
Cornel Serbu
Friends Carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”