Lansete folosite exclusiv la plantat.

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de mircead »

cipica scrie:cred ca depinde de gusturi si de modalitatea in care faci drilul. daca il faci de pe mal, va fi mai usor sa aduci pestele de la 250 m cu o lanseta mai puternica, daca il faci din barca poti folosi linistit si lansete de 3 lbs.

Cum drilul il fac de pe mal inteleg ca recomanzi o lanseta mai puternica.
Multumesc de sfat ,fire intinse.
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de cipica »

daca il faci exclusiv de pe mal poti folosi lansete de 390. cred ca e chiar mai indicat.

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de mircead »

cipica scrie:daca il faci exclusiv de pe mal poti folosi lansete de 390. cred ca e chiar mai indicat.
Nu inteleg de ce 3,90 ? Ma poti ajuta ?
Multumesc.
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de cipica »

cu siguranta o sa ai control mai mare asupra pestelui si o sa te ajute la pompaj. nimic altceva.

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de mircead »

Mai sus am spus ca am adus un 10+ de la aproape 400 m distanta cu o lanseta numai de 3,0 m si 3,0 lbs dar am adus si vreo 2 aproape de 10 cu un MTX ,mie sincer la mal nu mi s-a parut nicio diferenta intrucat pestii erau deja supraobositi (diferenta a fost sesizabila doar asupra efortului meu -am muncit mai mult cu lanseta de 3,0 lbs ) ,cand ii agati de aproape mai au resurse de putere pentru nazbatii in mal, fapt pentru care prefer o lanseta mai moale ,distanta aceea mare s-a dovedit a fi mult prea mult pentru bietii parteneri de pescuit a.i. au venit pe o parte cuminti si au intrat in minciog ca mieluseii. Acum pentru ca niciodata nu am reusit un 20+ nu pot generaliza experienta si nu pot fi sigur pe experientele mele personale ,fapt pentru care va iscodesc pe voi colegii mei pescari.
Multumesc si fire intinse
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de cipica »

Pai fix la efortul tau m-am gandit pt ca pestele oricum ajunge la mal semiparalizat
:D

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de mircead »

Inteles ,multumesc tare mult pentru sfaturi.
Fire intinse
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Avatar utilizator
Razvan Paunoiu
Mesaje: 135
Membru din: Mar Noi 27, 2007 20:52

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de Razvan Paunoiu »

M-ai intrebat de ce o lanseta mai rigida te ajuta mai mult la plantat...tocmai prin prisma faptului ca aduci pestele de la o distanta mare..
Cipica ti-a spus de textil...
Eu nu folosesc textilul decat daca este absolut necesar, atunci cand trebuie sa arunc din mana..si doar ca inaintas de 5-6 m, in rest nu prea l-as recomanda prin simplu fapt ca am vazut multi crapi raniti in urma unui astfel de dril + ca mie unul nu prea-mi place deoarece am impresia cand recuperez ca pierd contactul cu pestele..tocmai din cauza rigiditatii firului...dar asta e parere personala si e valabila pentru echipamentul de pescuit pe care-l am eu. Eu prefer un monofilament care nu este nici foarte elastic dar nici foarte rigid pentru plantat de 0,31-0,35 (gen sufix excellon, sufix tritanium sau kristonite)....
Nume utilizator schimbat din Friday

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de mircead »

Inteles ,multumesc mult pentru sfaturi.
Fire intinse
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

Avatar utilizator
Danio
Mesaje: 173
Membru din: Lun Apr 17, 2006 12:22
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lansete folosite exclusiv la plantat.

Mesaj de Danio »

Friday scrie: Eu nu folosesc textilul decat daca este absolut necesar, atunci cand trebuie sa arunc din mana..si doar ca inaintas de 5-6 m, in rest nu prea l-as recomanda prin simplu fapt ca am vazut multi crapi raniti in urma unui astfel de dril
Cand se foloseste inaintas textil ( si leadcore si chiar si mono subtire) exista pericolul de a ranire( desolzire ) a crapului...corect. Dar exista solutie....100% eficienta...si cu siguranta cunosti metoda...poate nu stiai ca are si rolul asta... Tubul anti tangle... Pe o distanta de 60-70-80cm de la plumb in functie de aprecierea fiecaruia...
Se gasesc de cumparat plumbi care au deja atasat acest tub...

De apreciat atitudinea ta fara de partenerul de drill... :wink:

Fir intins!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”