Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

arnold_glodean
Mesaje: 125
Membru din: Joi Feb 24, 2011 20:01
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de arnold_glodean »

Fox Matrix pot sa iti recomand si eu,le am de 1 an si sunt foarte multumit de ele,eu le-am echipat cu bbrlc,nu iti recomand fox stratos,le-am vazut in aceasta toamna si nu m-au impresionat deloc.

Avatar utilizator
danielcotoz
Mesaje: 620
Membru din: Sâm Dec 18, 2010 16:00
Puncte: 0
Localitate: satu mare

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de danielcotoz »

am un prieten care are stratos pe fx3 si merg brici. mie imi plac mult chiar vroiam sa le iau anul asta insa .....

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de zfcristian »

Shimano Beastmaster , daca esti un bun aruncator si reusesti sa le incarci cum trebuie .......

Neamtul
pescar de competitie
Mesaje: 1296
Membru din: Vin Iul 03, 2009 0:41
Puncte: 0
Localitate: Timis

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de Neamtul »

Albert scrie:Aha..deci tu spui ca Senzor Magic are inele mai bune, blanc la fel de bun cu Century NCS.
Nici Valdut sau AV nu s-ar fi riscat la asemenea afirmatii :lol: :lol:
On-topic: eu am Shimano Tribal Extreme-A si ultegra TXB 5500...cam la 2000ron/pereche m-a dus. Sunt supermultumit de combinatie :)
Citeste ce am scris eu si vezi ce ai inteles tu.
Am zis ce am observat eu, avandu-le la dispozitie pe amandoua. Am testat betele cu BBLC si Emblem Spod. Aceasi distanta...cu un mic plus pentru Magic... poate 5-7m. Un prieten de-al meu a aruncat cu Magic in jur de 140-145m, nu stiu exact ca nu am masurat exact.In orice caz are tehnica mai buna ca mine si cu NCS nu ajunge unde ajunge cu Magic. Poate ca altii arunca mai bine cu NCS. :wink:
Am zis ca blancul e la fel de puternic si Magicul e aproape la fel de subtire...cam 1mm diferenta. :roll:
Cand am zis inele m-am referit la pastila.
Asta e parerea mea dupa ce le-am avut pe amandoua.

Nemo
Mesaje: 13
Membru din: Vin Noi 11, 2011 15:33

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de Nemo »

Apropo de lansetele de 13"/3,5 lbs...exista si alte lucruri cu care se poate arunca departe... :D

http://www.youtube.com/watch?v=H42uXeAl ... re=related

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de Lao »

Da, dar baiatul ala nu a pescuit in viata lui, nu stie nici sa lege un carlig, doar sa arunce, atat! :mrgreen:

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de zfcristian »

Nemo scrie:Apropo de lansetele de 13"/3,5 lbs...exista si alte lucruri cu care se poate arunca departe... :D

http://www.youtube.com/watch?v=H42uXeAl ... re=related
Pune-i o bila de 24 sau 2 bile de 16 pe montura si hai sa vedem cat mai arunca !
Din ce am inteles diferenta intre o aruncare de casting si una cu montura plus bila e de 10-15%

Nemo
Mesaje: 13
Membru din: Vin Noi 11, 2011 15:33

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de Nemo »

zfcristian scrie:
Nemo scrie:Apropo de lansetele de 13"/3,5 lbs...exista si alte lucruri cu care se poate arunca departe... :D

http://www.youtube.com/watch?v=H42uXeAl ... re=related
Pune-i o bila de 24 sau 2 bile de 16 pe montura si hai sa vedem cat mai arunca !
Din ce am inteles diferenta intre o aruncare de casting si una cu montura plus bila e de 10-15%
Da, cam atat se pierde din distanta, dar asta e valabil la toate lansetele.
Sunt mai multe demo-uri pe youtube referitoare la lansetele asa numite 3G.
Ideea e sa se potriveasca cu stilul preponderent pe care il practici.Cum de regula pescuiesc pe rau, n-am nevoie de lansari la mare distanta (ultimul crap prins a tras la montura depusa la 2,5 metri de mal :D )
Nu folosesc chiar Extricatorul, ci lungimea urmatoare - Wychwood Agitator Bait de 10", tot 2,75 lbs.
Chiar, n-am fost curios sa vad cat arunca, o sa le incerc.

mircea pancu
Mesaje: 93
Membru din: Dum Mai 16, 2010 2:06
Puncte: 0
Localitate: Deva

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de mircea pancu »

Brasoveanu scrie:de sonik Sk4 3.90 3.5lbs cu super ultegra 10000 XSA ce parere aveti?!
Exact echipamentul asta il am eu :wink: Din punctu meu de vedere este un echipament f. bun pentru long cast. Ti-l recomand fara sa ezit :wink: . Am dat peste 140m cu fir de 0.28.
CSP FREECARP DEVA

Mihalcea Cristian
Mesaje: 213
Membru din: Dum Sep 04, 2011 16:35
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Sfat echipament de crap pentru pescuit la distanta

Mesaj de Mihalcea Cristian »

salutare si va multumesc frumos pentru raspunsuri...mi-am comandat 4 buc shimano super ultegra 10000 XSA si de abia astept sa le am in mana :)...referitor la lansete daca o fi sanatate si totul e in regula in primavara o sa imi comand 4 buc century sp+ 3.90 3.5lbs...sper sa ma inteleg cu acest echipament si sa nu mai trebuiasca sa il schimb cel putin 5 ani de acum incolo...Sanatate!
Mihalcea Cristian
"Invata sa lansezi 180 de metri pentru ca atunci cand va trebui sa pescuiesti la 150 iti va fi usor"
Nume utilizator schimbat din Brasoveanu

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”