Pietre pentru grill

Moderator: Mihai B

Încuiat
tudo0007
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Ian 14, 2012 18:43

Pietre pentru grill

Mesaj de tudo0007 »

Imi poate spune si mie cineva care e treaba cu pietrele astea?
Ce e special la ele ca am auzit o gramada de povesti fantastice?

Avatar utilizator
Mihai B
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 88
Membru din: Joi Ian 19, 2012 12:55

Re: Pietre pentru grill

Mesaj de Mihai B »

Voi incepe cu o mentiune:
Nu confundati aceasta piatra cu marmura sau granitul.
Nu e buna nici de granit nici de marmura.Aceste roci contin o gramada de elemente care sunt nocive
Piatra grill este o piatra speciala extrasa doar din anumite zone muntoase.In italia se numeste piatra olarului (Pietra ollare)care nu contine nici un element daunator sanatatii.
Nu incerca sa folosesti vreo data placa de marmura sau de granit poate fi daunator sanatatii.
In primul rand mancarea facuta pe piatra este cea mai curata.
Este recomandata in special pentru cei care au tot felul de alergii in special la cei care au alergie la fier.Exista si oale sau pahare facute din piatra special pentru a nu denatura gustul original al mancarii.
Incearca sa faci un gratar pe piatra si vei vedea ca nu se poate compara cu nimic,in plus nici nu se arde carne pe ea.Se pot face legume,peste si carne.Am mancat in Italia la un restaurant unde ne-a adus vita doar foarte putin prajita pe ambele parti si pusa pe piatra incinsa.La masa taiai carnea pe piatra si o tineai atata timp astfel incat sa o mananci cum iti place:mediu,coapta,in sange.Vreau sa-ti spun ca piatra era calda si cand am plecat noi de la masa.
Poti sa o folosesti si pe jar si pe aragaz important e sa o incalzesti treptat .Nu se spala cu detergent ci doar cu apa calda.

Cumparati una si convinge-te
http://www.grataredegradina.ro
Totul pentru un gratar reusit.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pietre pentru grill

Mesaj de Albert »

Mihai B scrie: Nu incerca sa folosesti vreo data placa de marmura sau de granit poate fi daunator sanatatii.
Daca-i asa cum zici cratita asta de ce nu e nociva?

Avatar utilizator
Mihai B
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 88
Membru din: Joi Ian 19, 2012 12:55

Re: Pietre pentru grill

Mesaj de Mihai B »

Albert scrie:
Mihai B scrie: Nu incerca sa folosesti vreo data placa de marmura sau de granit poate fi daunator sanatatii.
Daca-i asa cum zici cratita asta de ce nu e nociva?
Nici cratita asta nu e din granit.Daca era din granit nu o vindeam si nici nu se mai importa.
Traducerea e de vina.In Italiana se spune "Pietra ollare" in engleza "soapstone" si in romaneste steatita.
Traducatorul nu putea sa-i zica nici piatra olarului,nici piatra sapun si nicidecum steatita, i-a spus granit ca e mai simplu pentru el.
Eu ma chinui sa explic oamenilor ce beneficii are piatra asta si altii traduc la norma.
Scuzele mele.
Multumesc pentru atentionare.
Am sa fac modificarile necesare.
Apropo de steatita :

"In Brazilia, steatita a fost folosita la gatit de secole si in zonele istorice inca se mai gateste cu obiecte exclusiv din steatita.

Beneficiile gatitului cu obiecte din steatita includ:

* Nu transmit nici un miros sau gust mincarii

* Mincarea este perfect patrunsa

* Oalele au un aspect atractiv astfel incit din cuptor le puteti aseza direct pe masa.

* Mentin mincarea calda mai mult timp decit metalul

* Sint usor de curatat

* Nu reactioneaza cu mincarurile acide.

Calitatile termice sint in ambele sensuri, fierbinti sau reci, care fac aceasta roca sa fie cu succes folosita pentru a mentine ceea ce trebuie sa fie rece, rece. Astfel, exista racitoare de vinuri si cani de bere care sint foarte eficiente in a pastra lichidele reci."
http://www.grataredegradina.ro
Totul pentru un gratar reusit.

Avatar utilizator
Mihai B
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 88
Membru din: Joi Ian 19, 2012 12:55

Re: Pietre pentru grill

Mesaj de Mihai B »

Cum se face un gratar pe piatra grill pe aragaz
http://www.grataredegradina.ro
Totul pentru un gratar reusit.

Avatar utilizator
Mihai B
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 88
Membru din: Joi Ian 19, 2012 12:55

Re: Pietre pentru grill

Mesaj de Mihai B »

http://www.grataredegradina.ro
Totul pentru un gratar reusit.

DAN BERHECI
Mesaje: 218
Membru din: Joi Mai 05, 2011 15:43
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Re: Pietre pentru grill

Mesaj de DAN BERHECI »

Am cumparat o piatra si un gril neted de fonta si le-am primit prin curierat.
Am vorbit cu o doamna amabila la telefon eu intrebind-o daca produsele cumparate au instructiuni de folosire si dinsa mi-a spus ca da.
Astazi cind au sosit constat ca piatra are un carton mare si colorat cu niste instructiuni in ITALIANA si un mic cartonas in romana care nu cuprinde date pentru folosirea pietrei de un incepator ca mine.
De asermenea la grilul din fonta neteda nu exista nimic care sa iti spuna cu ce se spala dupa folosire, daca se unge cu ulei sau nu.......etc.
Ce ar mai trebui sa fac ca sa intru in posesia lor?

Avatar utilizator
Mihai B
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 88
Membru din: Joi Ian 19, 2012 12:55

Re: Pietre pentru grill

Mesaj de Mihai B »

DAN BERHECI scrie:Am cumparat o piatra si un gril neted de fonta si le-am primit prin curierat.
Am vorbit cu o doamna amabila la telefon eu intrebind-o daca produsele cumparate au instructiuni de folosire si dinsa mi-a spus ca da.
Astazi cind au sosit constat ca piatra are un carton mare si colorat cu niste instructiuni in ITALIANA si un mic cartonas in romana care nu cuprinde date pentru folosirea pietrei de un incepator ca mine.
De asermenea la grilul din fonta neteda nu exista nimic care sa iti spuna cu ce se spala dupa folosire, daca se unge cu ulei sau nu.......etc.
Ce ar mai trebui sa fac ca sa intru in posesia lor?
Domnule Dan,
Referitor la piatra grill:
Orice produs livrat catre un client este verificat de doua ori de catre doua persoane diferite.Probabilitatea ca, coletul, sa nu contina instructiunile de folosire este foarte mica. Nu va contrazic poate chiar ati intrat in acest mic procent.Am sa va trimit instructiunile pe PM
Referitor la placa de fonta neteda:
Intr-adevar placa de fonta nu are instructiuni de folosire deoarece nici producatorul nu a furnizat astfel de informatii si deoarece este un produs uzual,nimeni pana acum nu ne-a cerut instructiuni de folosire pentru acest produs.
Nu este nici o problema,o sa va trimitem si aceste instructiuni tot pe PM


Mihai B
http://www.grataredegradina.ro
Totul pentru un gratar reusit.

DAN BERHECI
Mesaje: 218
Membru din: Joi Mai 05, 2011 15:43
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Re: Pietre pentru grill

Mesaj de DAN BERHECI »

Domnule Mihai,
Va multumesc am primit instructiunile.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “GRATARE DE GRADINA”