PARTIDE DE PESCUIT MOARA VLASIEI 2

Moderator: Victoras Petcu

Încuiat
Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de pharaoh »

Vad ca aveti talentul sa deviati discutia rau de tot prin porumb. Pai de la 2 pescari cu drepturi depline pe o baterie de lansete, asa cum de altfel se intampla la orice competitie din acest sport, vad ca am ajuns la 8 pescari, microbuze, pescari care vin pe balta la trecerea timpului si sa-i enerveze pe altii... si mai stiu ce alte aberatii. Eu m-am referit la un caz aparte, si am argumentat si de ce mi s-ar parea logic din punctul meu de vedere. Cine vrea sa continue dupa logica proprie..n-are decat. Argumentele d-lui Petcu au incheiat insa discutia. Mercedes nu e Dacia. Distractia se plateste...s.a.m.d.
Marius Sârbu

Avatar utilizator
gabicarp
Mesaje: 189
Membru din: Mie Feb 23, 2011 13:28
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de gabicarp »

spunea cineva mai sus ca de ce Nea Victor nu lasa 4 pescari cu 4 lansete pe 1 loc .
asa ca dupa unii se poate ca pe 1 loc sa stea si 8 pescari cu 8 lansete mai mici .
iar pe aratura sunt cei care se cred patroni sau directori si dau sfaturi unuia care a transformat o balta in cea mai buna balta de pescuit din jurul bucurestiului . daca aia se cred atat de destepti mai sunt balti in jurul bucurestiului care asteapta un astfel de patron .

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de pharaoh »

Inca o data: am vorbit despre un singur caz particular. Doi pescari. Atat. Chiar indicat, de altfel, atunci cand esti pe o balta suprapopulata si s-ar putea sa ai 2-3 trasaturi in acelsi timp. Pentru ca tot facea d-nul Petcu referire la siguranta pestilor. Si nu inseamna numai siguranta pestilor, ci si o curatenie mai buna a locului de pescuit, un confort sporit al pescarilor, prin ajutorul reciproc, si, de ce nu, o poza mai buna decat poate face un vecin de stand sictirit. Acum, ca unii vad in asta mai mult gunoi si rahat...e si asta un mod de a vedea lucrurile, tine de perspectiva fiecaruia. Altul se simte mai vulnerabil in fata unui furt...tine tot de...experienta de viata. Nu ma cred nici patron de balta si nici nu incerc sa dau sfaturi, ci doar am dezvoltat principial o idee... Doar nu am bagat sula-n coaste nimanui. Asa ca...relax.
Marius Sârbu

Avatar utilizator
Lucian Manea
Mesaje: 695
Membru din: Lun Ian 31, 2011 15:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de Lucian Manea »

gabicarp scrie:spunea cineva mai sus ca de ce Nea Victor nu lasa 4 pescari cu 4 lansete pe 1 loc .
asa ca dupa unii se poate ca pe 1 loc sa stea si 8 pescari cu 8 lansete mai mici .
iar pe aratura sunt cei care se cred patroni sau directori si dau sfaturi unuia care a transformat o balta in cea mai buna balta de pescuit din jurul bucurestiului . daca aia se cred atat de destepti mai sunt balti in jurul bucurestiului care asteapta un astfel de patron .

Gabi, daca nu ai capacitatea de a intelege o postare din prima, poate mai citesti de 2-3 ori chiar si de 8 ori ca vad ca iti placeaceasta cifra.

Nu ma repet cu ce am spus mai sus - ideea era exact ca si cea a lui Pharoh. Chiar si baltile de top permit pescuitul a 2 pescri pe 1 baterie. Nu trebuie sa fie o balta "fara nume" ca sa faci asta. Este alegerea domnlui Petcu, iar ceea ce am spus mai sus era doar o opinie. Mie imi place sa vin singur la pescuit, nu intentiez sa iau "gasca" dupa mine, dar nu sunt de acord cu ideea " balta mea e de top si pt ca e de top nu se face asa... "

Referitor la ceea ce nu ai intele tu (cu nr. 4) - am dat exemplu unei balti cu adevarat de top din Ungaria unde se pescuieste in echipa 4. Diferenta este ca acolo in 18 ha de apa sunt 14 standuri iar pe MV sunt pese 50 (daca nu ma insel) - deci ar fi imposibil. Acum poate ai inteles. :D
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de Victoras Petcu »

lucianman scrie:
petcuvicto scrie:
Vladut Mateianu scrie:Ba cred ca da, o sansa in plus sa te deranjeze cineva, sa traga vanturi si sa pute, etc..... :D Poate daca ar fi orb al doilea nu ar fi probleme. Dar te asigur ca si daca vor fi pescari fara maini pe MV nimeni nu le va lua taxa ! :wink:
Atunci cei ce permit 2 pescari pe 4 lansete gresesc?
De ce nu te iei de ei sa le spui ca nu fac bine ceea ce fac? :))

Sau, neorganizand concursuri la ei pe balta si necastigand bani de pe urma lor, nu merita sa ii ajuti cu sfaturi? :))

"Atunci cei ce permit 2 pescari pe 4 lansete gresesc?"

Pe anumite balti se practica sistemul de la unele dintre spalatoriile auto,"la patru partide de pescuit se acorda o partida gratis (balta Podari) pe alte balti se permit doi pescari pe patru lansete,etc,etc !!!!!
Aceste oferte,vor sa atraga pescarii,pentru ca potentialul baltilor respective este mult mai slab decit al baltilor de top,etc,etc !!!!!


Domnule Petcu,

O balta de top (cum spuneti dvs.) nu se justifica doar prin densitatea de peste care exista in balta. Exista si alte criterii de a clasifica o balta ca fiind de top. Standuri "aerisite", structuri prezente in balta, conditii bune de campare, vegetatia de pa mal care sa permita pescarilor si spatii cu umbra, etc.

In Ungaria, exista o balta pe nume Nagykallo. In cuantumul unei taxe de 300 eur (4 zile, cazare, barca, ponton, etc) este permis sa pescuiasca unei echipe de maxim 4 pescari. In momentul de fata, locurile(14 la numar) sunt rezervate (pre-platite) in proportie de 80% pt anul 2012. Cred ca o asemenea balta nu mai are nevoie de atragere a clientelei, si poate fi catalogata cu adevarat ca fiind una de top.

Numai bine,



Pentru pescarii care nu au mai mult timp liber pentru pescuit ,este un lac unde se pot distra cu adevarat, mai ales densitatii de crap/ha etc,etc !!!!!M.V.2, este un lac situat la 20 km de Bucuresti !!!!! M.V.2, este un lac de top in primul rind,densitatii de crap/ha,ca sa nu mai vorbim de cele doua recorduri nationale si europene intr-un concurs de 72 ore/o echipa/4 lansete: 2010 = 1.118 kg si 2011 = 1.249 kg !!!!! Pe linga aceste lucruri,ar mai fi de adaugat curatenia de pe balta,iluminatul nocturn de exceptie,precum si linistea de pe balta atit in timpul pescuitului nocturn cit si in timpul pescuitului de zi (fara manele,injurii scandaluri,etc)!!!!!

"In Ungaria, exista o balta pe nume Nagykallo. In cuantumul unei taxe de 300 eur (4 zile, cazare, barca, ponton, etc) este permis sa pescuiasca unei echipe de maxim 4 pescari."

Dle 300 euro = 4 zile maxim 4 pescari,daca mai adaugam si 200 euro benzina,rezulta 500 euro = 4 pescari/4 zile,adica 125 euro/pescar 4 zile,aproximativ 550 lei/pescar !!!!!
550 lei pescar/4 zile = 137,5 lei /zi !!!!! Pe M.V.2, un pescar care pescuieste pe ponton = 150 lei sau 2 pescari care vin impreuna la pescuit pe un ponton= 250 lei !!!!!
Costuri /zi,un pescar:
1 pescar/1 zi pescuit pe ponton,Ungaria = aprox 31,25 euro = aprox 134.5 lei !!!!!!
1 pescar/1 zi pescuit pe ponton,M.V.2 (20 km de Bucuresti) = 150 lei sau 125 lei !!!!!
P.S.In Ungaria nu sint braconieri,deci cei de acolo au nevoie de un singur paznic,in timp ce la noi trebuiesc cite 5-6 paznici pe tura,plus iluminat nocturn (costuri foarte mari),ca sa nu-ti dispara pestele din lac !!!!!
Un pescuit in Ungaria se merita sa-l faci dupa parerea mea,daca te duci ca sa petreci o parte din concediu de odihna !!!!! Spun lucrul acesta,pentru ca ma refer la oboseala de la drumul care trebuie parcurs (aprox 700 - 800 km)!!!!!
Victoras Petcu

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de Victoras Petcu »

lucianman scrie:
gabicarp scrie:spunea cineva mai sus ca de ce Nea Victor nu lasa 4 pescari cu 4 lansete pe 1 loc .
asa ca dupa unii se poate ca pe 1 loc sa stea si 8 pescari cu 8 lansete mai mici .
iar pe aratura sunt cei care se cred patroni sau directori si dau sfaturi unuia care a transformat o balta in cea mai buna balta de pescuit din jurul bucurestiului . daca aia se cred atat de destepti mai sunt balti in jurul bucurestiului care asteapta un astfel de patron .

Gabi, daca nu ai capacitatea de a intelege o postare din prima, poate mai citesti de 2-3 ori chiar si de 8 ori ca vad ca iti placeaceasta cifra.

Nu ma repet cu ce am spus mai sus - ideea era exact ca si cea a lui Pharoh. Chiar si baltile de top permit pescuitul a 2 pescri pe 1 baterie. Nu trebuie sa fie o balta "fara nume" ca sa faci asta. Este alegerea domnlui Petcu, iar ceea ce am spus mai sus era doar o opinie. Mie imi place sa vin singur la pescuit, nu intentiez sa iau "gasca" dupa mine, dar nu sunt de acord cu ideea " balta mea e de top si pt ca e de top nu se face asa... "

Referitor la ceea ce nu ai intele tu (cu nr. 4) - am dat exemplu unei balti cu adevarat de top din Ungaria unde se pescuieste in echipa 4. Diferenta este ca acolo in 18 ha de apa sunt 14 standuri iar pe MV sunt pese 50 (daca nu ma insel) - deci ar fi imposibil. Acum poate ai inteles. :D

" dar nu sunt de acord cu ideea " balta mea e de top si pt ca e de top nu se face asa... " "

Dle,nu m-am referit la faptul ca "balta mea e de top si pt ca e de top...............................", deci va rog frumos nu mai interpretati !!!!!
In primul rind nu sunt de acord cu cei care vor sa pescuiasca pe M.V.2,la jumatate de pret,pentru ca de fapt cam aici se refera discutia inceputa de dl Pharoh (si la fel ca dinsul mai sint si altii) !!!!!
In al doilea rind,daca as accepta pescuitul in echipa,datorita densitatii de crap din lac,ar veni "unii" care pescuiesc in echipa si care sint recunoscuti drept braconieri cu lansete nu cu plase !!!!!
:oops:
Victoras Petcu

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de Victoras Petcu »

pharaoh scrie:Vad ca aveti talentul sa deviati discutia rau de tot prin porumb. Pai de la 2 pescari cu drepturi depline pe o baterie de lansete, asa cum de altfel se intampla la orice competitie din acest sport, vad ca am ajuns la 8 pescari, microbuze, pescari care vin pe balta la trecerea timpului si sa-i enerveze pe altii... si mai stiu ce alte aberatii. Eu m-am referit la un caz aparte, si am argumentat si de ce mi s-ar parea logic din punctul meu de vedere. Cine vrea sa continue dupa logica proprie..n-are decat. Argumentele d-lui Petcu au incheiat insa discutia. Mercedes nu e Dacia. Distractia se plateste...s.a.m.d.

Am citit pe mai multe site-uri postari ale unor pescari despre unele "balti",in care arata ca acele balti sint pline de gunoaie,nu ai loc de cei care fac gratare si asculta manele cu volumul la maxim,etc,etc,...............................deci una este sa bei o bere la "botul calului si alta este sa bei o bere intr-un restaurant de lux !!!!! :wink:
Victoras Petcu

Avatar utilizator
Lucian Manea
Mesaje: 695
Membru din: Lun Ian 31, 2011 15:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de Lucian Manea »

petcuvicto scrie:
lucianman scrie:
gabicarp scrie:spunea cineva mai sus ca de ce Nea Victor nu lasa 4 pescari cu 4 lansete pe 1 loc .
asa ca dupa unii se poate ca pe 1 loc sa stea si 8 pescari cu 8 lansete mai mici .
iar pe aratura sunt cei care se cred patroni sau directori si dau sfaturi unuia care a transformat o balta in cea mai buna balta de pescuit din jurul bucurestiului . daca aia se cred atat de destepti mai sunt balti in jurul bucurestiului care asteapta un astfel de patron .

Gabi, daca nu ai capacitatea de a intelege o postare din prima, poate mai citesti de 2-3 ori chiar si de 8 ori ca vad ca iti placeaceasta cifra.

Nu ma repet cu ce am spus mai sus - ideea era exact ca si cea a lui Pharoh. Chiar si baltile de top permit pescuitul a 2 pescri pe 1 baterie. Nu trebuie sa fie o balta "fara nume" ca sa faci asta. Este alegerea domnlui Petcu, iar ceea ce am spus mai sus era doar o opinie. Mie imi place sa vin singur la pescuit, nu intentiez sa iau "gasca" dupa mine, dar nu sunt de acord cu ideea " balta mea e de top si pt ca e de top nu se face asa... "

Referitor la ceea ce nu ai intele tu (cu nr. 4) - am dat exemplu unei balti cu adevarat de top din Ungaria unde se pescuieste in echipa 4. Diferenta este ca acolo in 18 ha de apa sunt 14 standuri iar pe MV sunt pese 50 (daca nu ma insel) - deci ar fi imposibil. Acum poate ai inteles. :D

" dar nu sunt de acord cu ideea " balta mea e de top si pt ca e de top nu se face asa... " "

Dle,nu m-am referit la faptul ca "balta mea e de top si pt ca e de top...............................", deci va rog frumos nu mai interpretati !!!!!
In primul rind nu sunt de acord cu cei care vor sa pescuiasca pe M.V.2,la jumatate de pret,pentru ca de fapt cam aici se refera discutia inceputa de dl Pharoh (si la fel ca dinsul mai sint si altii) !!!!!
In al doilea rind,daca as accepta pescuitul in echipa,datorita densitatii de crap din lac,ar veni "unii" care pescuiesc in echipa si care sint recunoscuti drept braconieri cu lansete nu cu plase !!!!!
:oops:

Va multumesc pentru explicatii Dle. Petcu, dar nu a fost o interpretare rautacioasa referitor la "balta de top". Ati spus mai sus ca pe MV nu se pescuieste cate 2 pescari pe stand, deoarece balta este una de top si ati dat un exemplu de alta balta (Podari) care practica aceasta facilitate pentru a-si atrage clientii.
Tocmai, pentru a nu da dovada de rea vointa, am dat exemplu unei balti din afara (Ungaria). Cred ca niste balti ca Magura 9, Greaca, se pot pozitiona pe aceasi scara cu MV. Si aici este posibila aceasta modalitate de a pescui. Va repet, pescuiesc singur, dar mi s-a parut urat sa spuneti ca MV-ul este o balta de top si de aceea nu permiteti aceasta modalitate de a pescui - practic ati injosit ceilalti administratori si patroni de balti.
Mult mai plauzibil si valabil mi se pare argumentul dvs. care se refera la teama de a nu periclita densitatea de peste din cauza braconajului sau a neatentiei celui de-al doilea pescar din stand.

Numai bine si felicitari pt tot ceea ce faceti la Moara Vlasiei 2.
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de Victoras Petcu »

Dle "lucianman" va mai spun inca odata ca nu am spus :

Pe M.V.2, nu se pescuieste in echipa (cate 2 pescari pe stand), deoarece balta este una de top,cum insinuati dvs !!!!! Cred ca ati inteles gresit !!!!!


"Mult mai plauzibil si valabil mi se pare argumentul dvs. care se refera la teama de a nu periclita densitatea de peste din cauza braconajului sau a neatentiei celui de-al doilea pescar din stand"

Poi,tocmai asta am spus:
In primul rind nu sunt de acord cu cei care vor sa pescuiasca pe M.V.2,la jumatate de pret,pentru ca de fapt cam aici se refera discutia inceputa de dl Pharoh (si la fel ca dinsul mai sint si altii) !!!!!
In al doilea rind,daca as accepta pescuitul in echipa,datorita densitatii de crap din lac,ar veni "unii" care pescuiesc in echipa si care sint recunoscuti drept braconieri cu lansete,nu cu plase !!!!!


"Cred ca niste balti ca Magura 9, Greaca, se pot pozitiona pe aceasi scara cu MV."

Este parerea dvs !!!!! Cred ca daca tot va dati cu parerea ar trebui sa consultati rezultatele de la concursurile de crap,care se organizeaza pe diferite balti,sa tineti o evidenta a cantitatilor de peste capturat pe fiecare balta si atunci sa va dati cu parerea !!!!!
Eu unul nu doresc sa fac clasamente intre balti !!!!

- Repet inca o data, M.V.2, este un lac situat la o distanta destul de mica fata de Bucuresti,adica 20 km !!!!!
- Este un lac de top in primul rind,datorita densitatii de crap/ha, datorita celor doua recorduri nationale si europene intr-un concurs de 72 ore/o echipa/4 lansete:
2010 = 1.118 kg !!!!!
2011 = 1.249 kg !!!!!

- Pe linga aceste lucruri,ar mai fi de adaugat,taxele de bun simnt:
50 LEI = 12 ORE C&R !!!!!
100 LEI = 24 ORE C&R !!!!!
100 LEI = 12 ORE CU RETINERE 5 KG PESTE !!!!!

- Nu trebuiesc uitate popularile care se fac an de an (populari reale si fara a fi umflate cum se intimpla pe majoritatea baltilor),iluminatul nocturn de exceptie,curatenia de pe balta,toaletele ecologice,precum si linistea de pe balta atit in timpul pescuitului nocturn cit si in timpul pescuitului de zi (fara manele,injurii scandaluri,etc) !!!!!

Cred ca este cazul sa incheiem aici aceasta discutie !!!!!
Va doresc un an in care sa aveti cit mai multe capturi de exceptie !!!!!
Victoras Petcu

dajackal
Mesaje: 153
Membru din: Mie Mar 26, 2008 19:25

Re: Moara Vlasiei 2

Mesaj de dajackal »

Ca sa mai schimbam subiectul: s-a dezghetat balta dle Petcu?




Nu domnule ! :(

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “MOARA VLASIEI 2”