ce parere aveti despre bilele lactice?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

VladTepes
Mesaje: 99
Membru din: Mie Mai 27, 2009 8:51

Re: ce parere aveti despre bilele lactice?

Mesaj de VladTepes »

Am si io o intrebare teoretica, sa presupunem ca rulam un mix care este 100% proteina pura si se si ruleaza (stiu ca nu este asa ceva dar de dragu discutie sa presunem un asa mix). Rulezi acest mix sa zicem numa cu ou sau lapte de porum sau amandoua cum iti toaca mintea. Intrebarea mea este cat din acest mix este digerat de crap , cata din aceasta proteina este aborbita de crap si cat la suta din proteina este escrement?

Pun aceasta intrebare pentru ca vad ca tendinta este spre bile cu valoare proteica foarte ridicata (aici proteina lactica are un procent proteic mult mai ridicat ca fainurile de peste. Dar ajuta cu ceva un mix foarte bogat proteic daca crapul nu poate asimila poate nici 50% din acea proteina?

viorel doloc
pescar de competitie
Mesaje: 1327
Membru din: Mar Iun 26, 2007 20:59
Puncte: 0
Localitate: SIBIU

Re: ce parere aveti despre bilele lactice?

Mesaj de viorel doloc »

Pai, una e sa asimileze 40% din .... 80% si alta e 40% din 20%! Acum vezi rolul unui boiles HNV?
Carp Passion

VladTepes
Mesaje: 99
Membru din: Mie Mai 27, 2009 8:51

Re: ce parere aveti despre bilele lactice?

Mesaj de VladTepes »

Nu stiu care sunt procentele de asimilare.

Unde vreau sa ajung defapt ,parerea mea este ca o bila nu ar trebui gandita sa fie doar HNV o bila ar trebui gandita ca sa il ajuti pe domnu crap sa asimileze cat mai mult sau cazul ideal chiar tot ce ii pui in mixul bilei. Deci egal ce fel de proteina ii pui in bila daca el nu poate sa o absoarba.

Avatar utilizator
chriss
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 214
Membru din: Mie Iul 14, 2010 11:13
Puncte: 0
Localitate: timisoara
Contact:

Re: ce parere aveti despre bilele lactice?

Mesaj de chriss »

pai da dar mai gandestete si la faptul ca au o solubilitate si o digerabilitate destul de mare ,iar pe langa aspectul asta au aroma lor naturala cu un gust placut ....eu si la seminte folosesc lapte praf care nu este la aceeasi voloare nutritiva cu ,caseinele ,etc...dar este bun si sunt sigur ca aduce un plus aroma ca de frisca
iar referitor la faptul cu asimilarea este la fel ca si in cazul nostru,daca primim mancare de calitate ,mancam pana ne saturam chiar daca stim ca organizmul isi ia cat are nevoie si restu elimini ,asta nu ne determina sa nu mancam pe saturate
cred ca aceeasi lucru se intampla si cu ei

VladTepes
Mesaje: 99
Membru din: Mie Mai 27, 2009 8:51

Re: ce parere aveti despre bilele lactice?

Mesaj de VladTepes »

da dar pe termen scurt la partide mai lungi si repetate daca le dai si o amprenta de miros specifica o sa ajungi sa prinzi numa tu pe apa respectiva. Si tu preferi sa manci un gratar sau ceva carne si piersi o ora maxim pe zi ca sa mananci si restu alergi dupa femei ca ai energie si timp, dar daca ai manca numa salata verde tiati petrece mai multe ore pe zi sa o mananci si foarte probabil ca nu vei primi aceasi energie ca de la un gratar si in plus si pierzi mult timp ca sa mananci in loc su umbli dupa femei de exmplu :)) sau daca esti crap sa fugi dupa crapoaice ;)

Avatar utilizator
chriss
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 214
Membru din: Mie Iul 14, 2010 11:13
Puncte: 0
Localitate: timisoara
Contact:

Re: ce parere aveti despre bilele lactice?

Mesaj de chriss »

VladTepes scrie:da dar pe termen scurt la partide mai lungi si repetate daca le dai si o amprenta de miros specifica o sa ajungi sa prinzi numa tu pe apa respectiva. Si tu preferi sa manci un gratar sau ceva carne si piersi o ora maxim pe zi ca sa mananci si restu alergi dupa femei ca ai energie si timp, dar daca ai manca numa salata verde tiati petrece mai multe ore pe zi sa o mananci si foarte probabil ca nu vei primi aceasi energie ca de la un gratar si in plus si pierzi mult timp ca sa mananci in loc su umbli dupa femei de exmplu :)) sau daca esti crap sa fugi dupa crapoaice ;)
aici te contrazic referitor la mancare.....credema ,daca mananci salate ai de zece ori mai multa energie decat daca mananci un gratar si daca nu ma crezi iti recomand sa citesti o carte in domeniu unde iti explica absolut totul....pt om proteinele de origine animala sunt cele mai greu digerabile si daca le mai si mananci in combinatie cu ,carbohidrati vei avea o digestie extrem de greoaie care ajunge sa dureze pana la 8ore,fata de o salalta care se digera intr o ora...imagineaza ti cata energie pierzi cu procesul de digestie ,de acolo si vin simtomele de somnolenta dupa o masa copioasa
omul nici macar nu a fost proiectat sa manance carne si totusi noi mancam si suntem dependeti de ea chiar daca stim ca este foarte daunatoare pt organism si ca nu ne aduce niciun beneficiu...suntem sclavii papilelor gustative

VladTepes
Mesaje: 99
Membru din: Mie Mai 27, 2009 8:51

Re: ce parere aveti despre bilele lactice?

Mesaj de VladTepes »

AIci de contrazic . Daca cateva luni manci numa salata o sa fi epuizat complet sau o sa slabesti pana la epuizare. Poate nu suntem programati sa mancam carne dar pentru ca am mancat carne am evoluat in ultimi 2 milioane de ani in specia de azi.

Avatar utilizator
chriss
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 214
Membru din: Mie Iul 14, 2010 11:13
Puncte: 0
Localitate: timisoara
Contact:

Re: ce parere aveti despre bilele lactice?

Mesaj de chriss »

de unde stiti ca (Daca cateva luni manci numa salata o sa fi epuizat complet sau o sa slabesti pana la epuizare)
va rog frumos sa cititi dieta vietii de daniel menrath si veti vedea ca nu aveti dreptate...explica cu lux de amanunte absolut totul anatomic cum functioneaza organizmul uman si veti vedea ca mancand numa fructe,legume,salate veti avea mult mai multa energie si va veti simtii mult mai bine,plus ca asa veti avea mai putine boli....
poti sa iti iei absolut toti nutrientii de care are nevoie organismul numa din fructe.legume si salate in starea lor naturala nu gatite
carnea indiferent in ce mod o gatesti isi pierde o treime din valoarea nutritiva ,deci nu iei mare lucru...de ex aceeasi lucru poti sa iei din nuci ,arahide, etc care se digera mult mai repede decat carnea si nu dauneaza organismului
la eschimosi deoarece principala sursa de hrana este carnea rata natalitatii este extrem de scazuta
dupa ce veti citii cartea imi veti da dreptate
stima

eusebiusv
Mesaje: 41
Membru din: Lun Feb 07, 2011 23:33

Re: ce parere aveti despre bilele lactice?

Mesaj de eusebiusv »

chriss scrie:de unde stiti ca (Daca cateva luni manci numa salata o sa fi epuizat complet sau o sa slabesti pana la epuizare)
va rog frumos sa cititi dieta vietii de daniel menrath si veti vedea ca nu aveti dreptate...explica cu lux de amanunte absolut totul anatomic cum functioneaza organizmul uman si veti vedea ca mancand numa fructe,legume,salate veti avea mult mai multa energie si va veti simtii mult mai bine,plus ca asa veti avea mai putine boli....
poti sa iti iei absolut toti nutrientii de care are nevoie organismul numa din fructe.legume si salate in starea lor naturala nu gatite
carnea indiferent in ce mod o gatesti isi pierde o treime din valoarea nutritiva ,deci nu iei mare lucru...de ex aceeasi lucru poti sa iei din nuci ,arahide, etc care se digera mult mai repede decat carnea si nu dauneaza organismului
la eschimosi deoarece principala sursa de hrana este carnea rata natalitatii este extrem de scazuta
dupa ce veti citii cartea imi veti da dreptate
stima
Cita dreptate ai !!!! Cine știe ... Știe!!!!!! mă bucur ca mai sint oameni care cred ca Oamenii nu au evoluat din maimuta dar avem multe de învățat de la ele . Daca crapii ar putea gindii care ar fii viitorul boiliesului???" :shock:
numai sa incerci...

eusebiusv
Mesaje: 41
Membru din: Lun Feb 07, 2011 23:33

Re: ce parere aveti despre bilele lactice?

Mesaj de eusebiusv »

VladTepes scrie:AIci de contrazic . Daca cateva luni manci numa salata o sa fi epuizat complet sau o sa slabesti pana la epuizare. Poate nu suntem programati sa mancam carne dar pentru ca am mancat carne am evoluat in ultimi 2 milioane de ani in specia de azi.
Încearcă numai o luna sa maninci ca iepurele si apoi sa faci diferența . Ai sa vezi ca vei fii alt om
numai sa incerci...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”