Taxe si concursuri

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

semnalez un aspect

anul trecut, la Darvari s-a organizat un concurs de trei zile cu taxa de inscriere 3,5 milioane lei vechi.
victor oana a oferit si o tratatie din partea casei ( gratar & spritz), iar Gipo a dat fiecarui concurent sub forma de sponsorizare cate o punga cu produse in valoare de vreo trei miloane.
pe internet s-au inscris peste 50 de echipe, iar pe balta s-au prezentat 17.
saptesprezece....
The One Team

iulian staicu
Mesaje: 186
Membru din: Lun Ian 10, 2005 15:20
Puncte: 0
Localitate: constanta

Mesaj de iulian staicu »

@andrei
depinde si cine organizeaza concursul , ca de exemplu ,anul trecut la Bugeac cind a anuntat d-nul STAN concursul la start ,s-au prezentat patru echipe pentru ca multi nu stiau nimic de balta , de organizator ,etc.
De exemplu la concursul de la Dirvari de care ai amintit , nici pina acum organizatorul nu a anuntat rezultatele oficiale .
la concursurile organizate de APCR , d-nul OANA , d-nul PARFENIE, d-nul ALBASTROIU vin concurenti si pentru ca au garantia ca nu este o mangla .

IS

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de marin laurentiu »

salutare tuturor!!!
e prima mea postare pe acest forum ,asa ca nu dati prea tare :D
o sa ma adresez lui vladut,ptr ca ne-am mai "vazut " si pe alte forumuri,dar oricine e binevenit sa-si dea cu parerea...deci:
vladut,ce zici de urmatoarea forma de...concurs: cc hobaia dar cu o etapa preliminara de calificari, eliminatorie!!!!
cum ar veni asta?? cam asa: echipe cat de multe poate suporta hobaia,cu o taxa de participare modica,sa zicem 5 milioane,dar...ATENTIE...FARA PREMII!!!!!! atit doar ca primele,sa zicem...50 echipe,vor participa la etapa finala unde vor achita alta taxa de participare ...sa zicem 10 milioane,iar fondurile stranse de la prima etapa se vor adauga fondurilor de la etapa a 2-a...
in acest mod ,cred eu,ca se va impaca si ...capra si varza.adica ,cat mai multi pescari isi vor putea juca sansa alaturi de campioni si isi vor vedea numele pe liste alaturi de baietii din elita(si crede-ma ca sant foarte multi care isi doresc asta...),iar pe de alta parte fondul de premii va fi suficient ptr niste premii atragatoare in faza finala...
e doar o propunere,acum...urmeaza sa-mi spuneti voi daca este viabila sau nu...
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Un concurs cu 2 etape ridica costurile.
Platesti balta de 2 ori, platesti arbitrii la ambele concrsuri si celelalte cheltuieli colaterale.
La sfirsitul concursrilor nu mai ramn bani pt. premii consistente.
Sunt premii mici? Pescarii mari nu sunt interesati, pt. ca acestia investesc mult in nada. Daca premiul nu acopera cheltuielile si ceva in plus nu au sa vina.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

marin laurentiu scrie:salutare tuturor!!!
e prima mea postare pe acest forum ,asa ca nu dati prea tare :D
o sa ma adresez lui vladut,ptr ca ne-am mai "vazut " si pe alte forumuri,dar oricine e binevenit sa-si dea cu parerea...deci:
vladut,ce zici de urmatoarea forma de...concurs: cc hobaia dar cu o etapa preliminara de calificari, eliminatorie!!!!
cum ar veni asta?? cam asa: echipe cat de multe poate suporta hobaia,cu o taxa de participare modica,sa zicem 5 milioane,dar...ATENTIE...FARA PREMII!!!!!! atit doar ca primele,sa zicem...50 echipe,vor participa la etapa finala unde vor achita alta taxa de participare ...sa zicem 10 milioane,iar fondurile stranse de la prima etapa se vor adauga fondurilor de la etapa a 2-a...
in acest mod ,cred eu,ca se va impaca si ...capra si varza.adica ,cat mai multi pescari isi vor putea juca sansa alaturi de campioni si isi vor vedea numele pe liste alaturi de baietii din elita(si crede-ma ca sant foarte multi care isi doresc asta...),iar pe de alta parte fondul de premii va fi suficient ptr niste premii atragatoare in faza finala...
e doar o propunere,acum...urmeaza sa-mi spuneti voi daca este viabila sau nu...
totusi, lv, este o idee buna de care putem tine cont anul viitor!
The One Team

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de marin laurentiu »

@cornel rosioru
sanatate d-nule maestru!
calculul meu era cam asa:
sa zicem ca la primul concurs participa 100 echipe...la cate 5 milioane de echipa se aduna cam 500 milioane...din astia cat se pierd ptr plata baltii si arbitrii??? avand in vedere ca nu se dau premii,tot ramane o suma considerabila..8-9-10.000 euro...cu aceasta suma,se poate suplimenta...doar fondul ptr locul 1 la general(in cazul in care exista premii de sector) la concursul din faza finala...cine nu s-ar baga la un premiu de 10.000 euro+ ce se mai aloca din banii incasati ca taxa ptr faza finala??(unde taxa ar putea fi si 15 mil ...eu am zis 10 milioane ca un exemplu...).
poate calculele mele sant eronate...asa ca ramane ....doar o propunere :)
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de marin laurentiu »

@andrei vladeanu
ok,multumesc andrei...
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

VICTOR F
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Feb 03, 2007 16:37
Puncte: 0
Localitate: iasi

Mesaj de VICTOR F »

@PESCARI.



Ma numesc Victor sunt nou pe acest forum pe care l-am citit de la un cap la altul :lol: si am tras concluzia ca totul se rezuma la bani,si cum apare cate unul si agita apele imediat este linsat. :D :D :D :D :D
:D :D


fire tepene sa aveti :lol: :lol: :lol:

Bogdan D.

Mesaj de Bogdan D. »

@ marin laurentiu

100 de echipe cred ca ar incapea pe Mihailesti in nici un caz pe Hobaia :lol:

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de marin laurentiu »

@bogdan d.

problema de fond era ,daca poate sau nu sa existe un concurs dupa acest sistem de desfasurare,si nu neaparat...locatia.era vorba despre un sistem deschis oricarui pescar de crap ,si totusi neprohibitiv din cauza taxei de inscriere,dar totodata cu premii considerabile intr-o faza finala...cam asta era ideea...poate nu sub forma care am propus-o eu...poate...nu stiu cum sa spun mai bine...ceva de genul un megaconcurs,chiar si pe mai multe etape,4-5-6 etape la care sa participe sa zicem 50-60-70 de echipe si doar 10 din cele 50-60-70(din fiecare etapa) sa mearga in faza finala ...importanta este taxa mica ptr calificari(in jur de 5 mil cred ca e rezonabil),astfel sa fie accesibila ptr toata lumea,iar cei care nu se califica sa nu aiba regrete prea mari...dar totodata cu niste...mega premii in faza finala....
in fine, poate e doar o ineptie....,dar in cazul in care se dovedeste o varianta viabila,sant sigur ca intr-o asociatia asa de mare ca apcr,cu oameni experimentati in a organiza competitii, se va gasi un bun organizator sa o puna si in practica...
e doar o teorie,poate ca pe hartie,calculele nu permit un astfel de eveniment....
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”