cum poti localiza crapul fara sonar?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Bogdan D.

Mesaj de Bogdan D. »

mirceaef scrie: pe Cornetu-Mihailesti sau pe oricare alt lac de acumulare? :D

Pe Mihailesti te rog pentru ca nu am avut placerea sa pescuiesc acolo pana acum.... :lol: :lol: :lol:

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de marin laurentiu »

pe o balta despre care nu as avea nici o informatie si unde as merge ptr prima oara,mai degraba as folosi textil si doar cu plumbul de"periat" fara marker pana mi-as face o idee despre ceea ce este pe fund...
daca vrei sa sondezi mihailestiul eu ti-as recomnada un textil de 50-60 lb...la ce structuri ai putea sa gassesti pe acolo...o caruta...un trabant....un frigider....:)
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Sau mai exista varianta pe care o folosesc eu in Delta : o juma' la un localnic si-ti divulga cele mai bune vaduri ! Ultima oara cand am fost in Delta(anul acesta in ianuarie, la Crisan) ,l-am atins cu jumatea pe vecinul nostru de la Crisan, nea Victor. L-am rugat sa se intereseze unde merge mai bine stiuca.L-am anuntat si pe Florentin de ce va urma, cat de tare sunt eu si cat de usor pot afla locuri bune de pescuit, doar prin viclenie ! Pe seara l-am gasit f. bine" dispus" cu informatii ptr mine : vecinul nea Costin a omorat-o pe stiuca, luase cel putin 36 de bucati ! La intrebarea mea "UNDE ?", raspunsul a cazut ca un traznet : "In Delta Dunarii, Vladute !". Apoi a plecat, lasandu-ma prada mistourilor lui Florentin...... :oops:
Hai ca am deviat....cea mai buna varianta totusi, cred ca este sondarea substratului dar neaparat coroborata cu experienta cumulata anterior ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Florentin Iuga
Mesaje: 554
Membru din: Sâm Oct 07, 2006 0:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Florentin Iuga »

@Vladut
:lol: :lol: :lol: bine ca mi-ai adus aminte :lol: :lol: :lol:

Legat de subiect... depinde si de anotimp, solunare, etc. Sunt perioade cand crapul se hraneste frenetic si atunci cred ca este greu sa stabilesti unde "sta". Are trasee, pe care in general le respecta, teritorii de hranire, daca vrei, pe care le exploreaza in bancuri, preferand adancimi intre 1,5 si 4 metri. Crapii mari sunt mai solitari, asta insemnand ca stau pe la marginea cardurilor dar nu total izolati. In general este un peste social, "de gasca". Daca ai noroc de o zi fara vant, cand se hraneste cat de cat, il poti localiza relativ usor, cum spunea si legio, dupa bulele care se degaja din apa (acolo unde substratul e malos ori are vegetatie in putrefactie). Chiar si in zilele proaste, la rasarit si la apus poti face aceasta observatie, insa nu e 100% sigura. Poate fi si un alt bentonofag. Poti sa faci deosebirea, numai dupa cantitatea de bule/unitatea de timp, crapul fiind cam singurul peste de talie mare de la noi care rascoleste foarte insistent si sistematic fundul apei. E o metoda comoda si o poti corobora cu altele. E intotdeauna bine sa ai mai multe variante de determinare. Iarna -in anotimpul rece vreau sa zic, pentru ca iarna vad ca nu mai avem- iarna deci, e mult mai greu, dar nu imposibil. Daca exista pomi sau stuf pe marginea apei si poti sa-ti faci o idee (prin sondare) despre locurile mai adanci din apropierea zonelor cu vegetatie, atunci poti incerca acolo. Crapii se aduna cu predilectie in aceste zone, unde frunzele de pe fundul apei, prin putrefactie cresc cu 0,5-1 grad temperatura. Intre apa mai bogata in oxigen si apa un pic mai calda, o aleg pe cea din urma, datorita faptului ca metabolismul e redus, implicit si nevoia de oxigen. Daca vegetatia e saraca, fa-ti o idee despre firul vaii. Orice balta are asa ceva, numai daca nu e un bazin artificial. E aproape sigur ca numai acolo se vor concentra. Daca vorbim despre un lac de acumulare, mai bine gaseste un loc pe care il stabilesti tu ca indeplineste conditii optime de hranire si incearca sa-l aduci acolo.
Si daca nu, nu! :lol:
"Mens agitat molem" (Virgiliu)

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

Imagine
Imagine
Imagine

Poze de pe un lac de acumulare.

zona din fata este o fosta balastiera si are adancimi care variaza de la 1,5m la peste 5m.
aveam atat de multe structuri in fata incat nici nu mai stiam ce sa fac cu ele!!
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

cand am inceput partida am plasat doua monturi in larg, la peste doua sute de metri, se vede o tufa micuta in cea de doua si cea de a treia poza. celelalte doua monturi le-am plasat pe capetele insulei din dreapta (poza trei), pe apa de 1,5 m si pe apa de 3 m.
poate ma intreaba careva cat peste am prins :D

ps
maimutzoi, mergem daca promiti ca iei pestele acasa :D
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

eu cred ca nu e bine sa ai in fata prea multe structuri.
mircea, de exemplu, nu i-a reusit da de cap locului cu pricina nici dupa vreo 20 de ani.
disperarea l-a impins in a cumpara terenul de pe mal...
The One Team

Bogdan D.

Mesaj de Bogdan D. »

andrei vladeanu scrie:eu cred ca nu e bine sa ai in fata prea multe structuri.
mircea, de exemplu, nu i-a reusit da de cap locului cu pricina nici dupa vreo 20 de ani.
disperarea l-a impins in a cumpara terenul de pe mal...
:lol: :lol: :lol: .......in speranta ca intr-o zi insistentele lui vor da rezultate si va prinde si el un peste pe acest loc :lol: :lol:

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

cred ca in momentul in care vreunul din avertizorii lui va incepe sa tipe, mircea va fi de mult in garsoniera pe care si-o va construi pe terenul cumparat. numai ca usa garsonierei va fi in tavan... :(
The One Team

Bogdan D.

Mesaj de Bogdan D. »

andrei vladeanu scrie:cred ca in momentul in care vreunul din avertizorii lui va incepe sa tipe, mircea va fi de mult in garsoniera pe care si-o va construi pe terenul cumparat. numai ca usa garsonierei va fi in tavan... :(

:lol: :lol: :lol:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”