cum poti localiza crapul fara sonar?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

pe Cornetu nu dau cu avertizori, atrag atentia braconierilor, nu ca mi-ar trage, dar cand le schimb, le mai mut ... am niste bambine roz ... fluorescent, toata noaptea stau si ma uit la ele, mai bate vantul ... le mai misca cate putin ...


bai de la un timp te tii numai de glume morbide, ce-ai patit?

maimutzoi, nu mai rade ca nu te mai las sa iei albitura acasa ... :D

PS
saptamana trecuta am luat o stiuka pe locul unde am nadit asta vara, se pune???
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

Prea beton locatia!!! imi place ideea la nebunie.
EU personal daca as fi in situata asta si as sti ca am mai muly de 3 zile la dispozitie as pune lansetele in scara pe adancimi si le-as lasa cate 30 de ore sa zicem cu nada foarte putina sa vad unde sta infractoru. SI tot asa pana ma prind unde e, fie pe gropan, fie pe prag/ panta /platou... puscamea. Undeva, vumva tot tre sa fie o zare de peste. Atractie rapida fie ca e samanta preparata mica si multa-multa fie ca e o bila otravitor de atractiva si mustind de lichide nutritive cu rol atractant (CSL, MINAMIONO< MULTIMINO... etc) .
DAR daca trec mai mult de 48 de ore si nu zaresc nici o coada de peste la suprafata baltii, imi trimit "prietenii" sa dea la buza stufului si imi caut alt vad.
Parerea mea.
Nu cunosc balta si nu prea pare o balta mica, asa ca tot ce-am zis mai sus s-ar putea sa fie simple aberatii. Oceanele de apa nu-s inca de nasul meu... inca, si asta pt simplul motiv ca mi se pare mult mai usor de localizat crapul pe o balta mica si imbarligata decat pe o mare gen sarulesti sau bugeac.
Legio - Patria Nostra !

Bogdan D.

Mesaj de Bogdan D. »

legio1083 scrie:Prea beton locatia!!! imi place ideea la nebunie.
EU personal daca as fi in situata asta si as sti ca am mai muly de 3 zile la dispozitie as pune lansetele in scara pe adancimi si le-as lasa cate 30 de ore sa zicem cu nada foarte putina sa vad unde sta infractoru. SI tot asa pana ma prind unde e, fie pe gropan, fie pe prag/ panta /platou... puscamea. Undeva, vumva tot tre sa fie o zare de peste. Atractie rapida fie ca e samanta preparata mica si multa-multa fie ca e o bila otravitor de atractiva si mustind de lichide nutritive cu rol atractant (CSL, MINAMIONO< MULTIMINO... etc) .
DAR daca trec mai mult de 48 de ore si nu zaresc nici o coada de peste la suprafata baltii, imi trimit "prietenii" sa dea la buza stufului si imi caut alt vad.
Parerea mea.
Nu cunosc balta si nu prea pare o balta mica, asa ca tot ce-am zis mai sus s-ar putea sa fie simple aberatii. Oceanele de apa nu-s inca de nasul meu... inca, si asta pt simplul motiv ca mi se pare mult mai usor de localizat crapul pe o balta mica si imbarligata decat pe o mare gen sarulesti sau bugeac.

Legio are niste raspunsuri zici ca "recita" din Ken Townley.....

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

legio1083 scrie:Prea beton locatia!!! imi place ideea la nebunie.

Nu cunosc balta si nu prea pare o balta mica ...
Balta are cateva sute de hectare, ar putea fi extrem de frumoasa si productiva dar ar trebui impuscata populatia riverana. Zona din poze e presarata cu gropi de excavatie, nu sunt adancimi constante.
In fine, a doua zi, paznicii de la balastiera mi-au spus asa "ahhh, aici bagam noi plasele .... da' e timpu' prost ... NU MAI TRAGE NICI LA PLASE!!!"

Asa ca indiferent cat de frumoasa e locatia, am lasat-o balta!
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

Moose_master
Mesaje: 235
Membru din: Mar Iun 07, 2005 18:50
Puncte: 0
Localitate: Montreal

Mesaj de Moose_master »

Ce paradox frate : o tara ca Romania in care sunt zeci de mii de pescari de crap si in care crapii acolo unde mai exista trebuie paziti cu armata si Canada in care exista milioane de crapi (nepaziti si considerati chiar daunatori de catre autoritati) si in care sunt pescari de crap pe care-i numeri pe degetele de la o mana. Mare nedreptate, dar intr-un fel este de inteles fenomenul.

Iar la capitolul peisaje de balti, daca va bag niste poze de p-aici va las trazniti. Niste balti de o frumusete unica, de o salbaticie uluitoare si cu peste de nu-ti vine sa crezi (fara paznici hoti, fara braconieri, fara derbedei, fara tigani manelisti)
Si in tot paradisul asta ma uit la nenorocitul de mine cum pescuiesc crap ....de unul singur. Vai-s-amar de asemenea bucurie. Suna ciudat, insa as vrea sa il vad pe oricare dintre voi dupa cativa ani de pescuit de unul singur (si culmea prinzand grupa mare) daca mai are aceeasi bucurie de a pescui. Sa nu ai cu cine sa imparti bucuria unei capturi sau sa dezbati o concluzie trasa (pe teme de pescuit) este incredibil de frustrant. Pe bune.
Nici nu stiu cum e mai bine pana la coada...

Dau pace tuturor obsedatilor

Moose
APCR Canadian Branch

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

@ Bogdanel
Asta e , fratioare...tre sa-ncepi de undeva si cred eu ca e mai bine decat sa incerc sa reinventez gaura la macaroana. Da' Suna a dracului de bine, asa-i? :lol: sa vezi pe balta ce ochi belesc unii si altii care imi cauta vorba cand ma vad ca dau cu cobra. I-am dat cu mizda-n sus daca le trag partea aia cu Minamino!


@Moose
Din cate am vazut eu, in Canada o taie aia care vor ceva mai bun dela viata si au chef de munca, fiind constienti ca e prea putina lume ca sa aiba unde ci cu cine face smenuri si manarii SI aia care fug de FBI ca le e aproape sa se faca trapperi la 3 pastravi si-un vultur cu cap alb mai la dreapta de vizuina lui Grizly . Daca din prima categorie unii mai au in sange si pescuitul e deja o treaba foarte tare!
Hai sa facem altceva: Gaseste-mi o baba care la 90 de ani sa arate precum Tony Braxton si care sa mai aiba exact 6 zile de trait dupa ce ca dar de nunta imi trece pe numele meu imperiul Marriot spre exemplu, si promit solemn ca de fiecare data cand ai timp liber te insotesc la pescuit unde vrei tu si bourbonul pt dipuit stomacul il dau tot eu!:twisted: si toata chestia asta mai are un avantaj... DUpa ce da coltul o pastram la soare cateva saptamani, sa o punem si de cateva kile de viermusi, pu atractie instantanee!

AM luat-o razna... :oops:
Legio - Patria Nostra !

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de marin laurentiu »

@ moose
nu prea sant zeci de mii de pescari de crap in romania...poti spune ca sant cateva sute...restul sant pescari de..."ce-o intra",nu prea conteaza ce...oricum va lua drumul portbagajului...sistemul de pescuit c&r este mai intai de toate o ...mentalitate si mai apoi o regula....cati dintre "pescarii de crap" au aceasta atitudine ...benevol,adica acolo unde aceasta regula nu este impusa???? multi nu respecta acest sistem ca regula impusa...tot gasesc o modalitate de tira "macar 2 bucati,acolo...de-o saramura".si asta nu din cauza saraciei,spun asta ptr ca am asistat la o faza pe o balta ...sa zicem prohibitiva ptr multi datorita taxei(nu dau numele),unde un pescar cu scule de mii de euro si masina de zeci de mii(bmw x5) a chemat un prieten pe la 3 noaptea si i-a incarcat portbagajul cu vreo 10-12 bucati de crap...zic eu in conditiile astea ce pretentii sa mai avem de la taranul ala care ii "bate" garla in gard,sa nu bage si el o scula-doua??cam asta e romania de azi...si atat cat timp,aici va domni anarhia politica si sociala ,si vom avea legi doar ca sa ne "aliniem" la standardele altor tari,dar pe care nu le respecta nimeni...nu se va SCHIMBA NIMIC...cum sa eradicam braconajul cand noua lege a pescuitului "pedepseste" aceast act de vandalism cu AMENDA de la ,atentie, 120 ron la 180 ron???????(nu stiu daca a fost definitivata sub aceasta forma,daca da...no comment).pai mai bine l-ar pedepsi cu o ...mustrare publica,ca la asa amenda cred ca zice braconieru': " hai mai nea gardianu' taie chitanta aia mai repede ca am treaba"....
tu spuneai ca acolo daca te deranjeaza cineva la pescuit dai un telefon si autoritatile rezolva imediat cazul....aici pe cine sa suni????cand "toata lumea manaca" de pe urma hotiei???
pacat...mai ales cand te gandesti ca avem km de dunare si DELTA DUNARII,iar multi pescari au ajuns sa pescuiasca somn in italia si spania,cand te gandesti ca avem balti de crap numarate pe degete,in conditiile in care ,in unele "scrieri" originea acestui peste este confundata cu tara noastra(de aici si denumirea populara de crap romanesc)...si sa nu mai amintesc de cele 4 specii importante de sturion la care aveam acces...
inca odata spun ...pacat,dar sper ca odata cu intrarea in UE,poate vor ...intra si astia din uniune peste noi si le vor pune piciorul pe cap unora care se complac in aceasta furaciune generala,si poate asa,mai cu bata ,mai cu pistolul la ceafa sau cu amenzi sa-i usture acolo unde nici soarele nu ajunge, sa intram si noi in lumea civilizata...
poate...
na ca m-am mai usurat un pic,sper ca nu v-am plictisit prea tare :)
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

rudy200
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Dec 09, 2006 21:17
Puncte: 0
Localitate: Sf.Gheorghe Covasna

Mesaj de rudy200 »

pana la urma tot a iesit ceva din intrebarea mea, chiar daca poate suna stupid si formularea ei era nasoala, interesul pescarilor a fost destul de mare din moment ce au fost peste o mie de vizualizari si din moment ce am primit si cateva raspunsuri avizate.
Pana la urma rostul forumului sunt discutiile si intrebarile pe care le punem, la care putem afla un raspuns de la profesionisti, chiar daca uneori ele suna mai aiurea sau chiar daca unii mai fac si misto.
Stim de gluma si mergem inainte.Multumesc

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”