Pleasa - jud Prahova

http://www.laculpleasa.ro

Moderator: THL

Încuiat
Avatar utilizator
THL
Mesaje: 449
Membru din: Dum Noi 22, 2009 19:05
Puncte: 0

Re: Pleasa - jud Prahova

Mesaj de THL »

Madalin 88 scrie:din ce vad in frumoasa emisiune care o face teo acolo cred ca se duce numai in timpul saptamanii cand balta este goala si nu mai este asa mare presiune ...as vrea sa vad o emisiune facuta in week end sa vedem cum se poarta pestele si daca mai trage asa bine !!!
Man, eu am mers acolo ultima data in 7 iunie. In general filmez NUMAI in timpul saptamanii, pe toate baltile pe care ma duc, ca sa nu fie aglomeratie si sa-mi pot face materialele in liniste.
Apa are in medie in acel bazin 1,8 m, in nici un caz 1 m.
Stiu ca este dificil, dar pe asemenea canicula decat sa merg sa pescuiesc (oare asta fac?) intre 07.00 si 18.00 mai bine ma las pagubas. Incerc sa stau peste noapte, iar la ultima partida de la Pleasa - asa cum am si spus in material daca ai fost atent! - pestii au inceput sa traga d-amiaza tarziu, iar la inserare a fost spectacol.

Avatar utilizator
Robert22
Mesaje: 111
Membru din: Lun Noi 08, 2010 13:45
Puncte: 0
Localitate: Zalau

Re: Pleasa - jud Prahova

Mesaj de Robert22 »

THL scrie:
Madalin 88 scrie:din ce vad in frumoasa emisiune care o face teo acolo cred ca se duce numai in timpul saptamanii cand balta este goala si nu mai este asa mare presiune ...as vrea sa vad o emisiune facuta in week end sa vedem cum se poarta pestele si daca mai trage asa bine !!!
Man, eu am mers acolo ultima data in 7 iunie. In general filmez NUMAI in timpul saptamanii, pe toate baltile pe care ma duc, ca sa nu fie aglomeratie si sa-mi pot face materialele in liniste.
Apa are in medie in acel bazin 1,8 m, in nici un caz 1 m.
Stiu ca este dificil, dar pe asemenea canicula decat sa merg sa pescuiesc (oare asta fac?) intre 07.00 si 18.00 mai bine ma las pagubas. Incerc sa stau peste noapte, iar la ultima partida de la Pleasa - asa cum am si spus in material daca ai fost atent! - pestii au inceput sa traga d-amiaza tarziu, iar la inserare a fost spectacol.
corect

Avatar utilizator
THL
Mesaje: 449
Membru din: Dum Noi 22, 2009 19:05
Puncte: 0

Re: Pleasa - jud Prahova

Mesaj de THL »

Loc de joaca pentru copii la Pleasa

http://www.laculpleasa.ro/index.php/noutatii
Loc de joaca - Pleasa - 4.jpg
Loc de joaca - Pleasa - 4.jpg (231.41 KiB) Vizualizat de 1886 ori

suspectu
Mesaje: 48
Membru din: Sâm Oct 29, 2011 16:25

Re: Pleasa - jud Prahova

Mesaj de suspectu »

vreau sa ma duc cred ca maine seara la o partida de 12 ore de noapte, intrebarea mea este sa fac un pat de nada sau sa ma rezum la saculeti cu boabe uscate si spartura??? umrmaresc ciortanul , deci nu neaparat pestele mare

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Pleasa - jud Prahova

Mesaj de eugen dragnea »

Am sunat aseara pentru o programare si mi s-a spus ca se desfasoara un concurs in acest week-end :o ,concurs care nu este anuntat nici pe sit-ul oficial al baltii nici pe nu alt forum de pescuit.Avand in vedere ca nu mi-a raspuns la telefon D-ul Manole ,sunt putin sceptic cu privire la acest raspuns,asa ca vin cu intrebarea : SE DESFASOARA UN CONCURS DE PESCUIT PE LACUL PLEASA IN PERIOADA 7-8 IULIE ?
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

cristian marcel
Mesaje: 20
Membru din: Mar Oct 19, 2010 10:55

Re: Pleasa - jud Prahova

Mesaj de cristian marcel »

eugen dragnea scrie:Am sunat aseara pentru o programare si mi s-a spus ca se desfasoara un concurs in acest week-end :o ,concurs care nu este anuntat nici pe sit-ul oficial al baltii nici pe nu alt forum de pescuit.Avand in vedere ca nu mi-a raspuns la telefon D-ul Manole ,sunt putin sceptic cu privire la acest raspuns,asa ca vin cu intrebarea : SE DESFASOARA UN CONCURS DE PESCUIT PE LACUL PLEASA IN PERIOADA 7-8 IULIE ?
eu sunt patit: am ajuns la ora 5.30 pe la jumatatea lun mai si mi s a spus de la paznici sa nu mai stam ca este concurs
parerea mea este sa nu insisti si sa te reorientezi

macara88
Mesaje: 367
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:28
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Pleasa - jud Prahova

Mesaj de macara88 »

THL scrie:
Madalin 88 scrie:din ce vad in frumoasa emisiune care o face teo acolo cred ca se duce numai in timpul saptamanii cand balta este goala si nu mai este asa mare presiune ...as vrea sa vad o emisiune facuta in week end sa vedem cum se poarta pestele si daca mai trage asa bine !!!
Man, eu am mers acolo ultima data in 7 iunie. In general filmez NUMAI in timpul saptamanii, pe toate baltile pe care ma duc, ca sa nu fie aglomeratie si sa-mi pot face materialele in liniste.
Apa are in medie in acel bazin 1,8 m, in nici un caz 1 m.
Stiu ca este dificil, dar pe asemenea canicula decat sa merg sa pescuiesc (oare asta fac?) intre 07.00 si 18.00 mai bine ma las pagubas. Incerc sa stau peste noapte, iar la ultima partida de la Pleasa - asa cum am si spus in material daca ai fost atent! - pestii au inceput sa traga d-amiaza tarziu, iar la inserare a fost spectacol.
Eu pe 18 unde am stat cat de mult dadeam avea 1 m insa locul 18 este ffff prost pus , deoarece eu nu aveam cum sa dau pe mijlocul baltii . Daca as fi dat pe mijloc as fi agatat 2-3 oameni . Tot ce am putut sonda a fost in perimetru locului 18 unde apa are 1 m . Acolo unde sunt plopi se poate da pe mijloc si acolo probabil are o adancime mai mare .
P.S Cu mine administratia a fost super ok . Daca ii dadea afara sau macar ii avertiza pe cei din dreapta mea sa nu mai faca baie era perfect .

Avatar utilizator
Serboiu Alexandru
Mesaje: 603
Membru din: Joi Feb 02, 2012 18:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pleasa - jud Prahova

Mesaj de Serboiu Alexandru »

Duminica noapte am fost si eu la pleasa pentru o partida scurta de 12h si ma declar total multumit de balta, si de administratie(cu toate ca nu au fost probleme care sa necesite interventia lor). Am stat pe pontonul 10, am ales sa pescuiesc combinat, cu 2 lansete pe plastice si cu 2 pe bile, am facut 2 paturi de nada, 50-60m cel de prafuri si 80-90m cel de bile si am inceput sa pescuiesc. Inceputul nu a fost tocmai cum ma asteptam, un ciortan la 1 kg prins la 2 boabe cu aroma de ananas. Ceea ce a urmat insa a fost peste asteptari. Dupa un drill superb am reusit sa pun pe saltea un superb crap de 11 kg, prins la o montura combi cu carlig de 8 si, atentie, o boaba de plastic pe firul de par. A urmat o perioada de "seceta" pricinuita cred de ultimul drill, dupa care, dupa lasarea serii am trecut tu toate lansete pe bile, si am avut cateva trasaturi in adevaratul sens al cuvantului insa pesti mai micuti, in jur de 4 kg. In final cand strangeam lansetele am avut o trasatura la o lanseta care avea la carlig 2 bile, insa rezultatul a fost unul dezamagitor, ciortan la 1 kg. Nu stiu ce probleme au intampinat restul pescarilor care s'au aratat nemultumiti de balta sau de administratori, insa eu as recomanda oricui sa incerce balta, pentru ca poate oferi partide de neuitat.

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Pleasa - jud Prahova

Mesaj de eugen dragnea »

Am ajuns pentru prima data pe Pleasa de cand s-a schimbat administratia si am ramas placut surprins de ce s-a realizat acolo...asta pana sa vina o furtuna groaznica cu cateva ore inainte de plecare care a maturat tot in calea ei,a rupt crengi care au picat pe masina unor pescari ,a rupt aproape toate umbrelele pe balta,mi-a aruncat in apa rod-pod-ul cu toate lansetele pe el,m-a pus la pamant cu tot cu umbrela in timp ce tineam de ea...o nebunie totala
Capturile partidei au fost :2 bucati la 7 kg si 2 bucati la 5 kg ,unul ceva mai imbracat si-a dat drumu la maini inainte sa ajunga la mincioc.
Surpriza mare am avut-o cand dupa ce am scos rod-pod-ul si lansetele din apa si le-am pus pe ponton ca sa ma ocup de tabara care era facuta vraiste,aud carait de bait-runner si cand ma uit la mulineta scotea fum
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
THL
Mesaje: 449
Membru din: Dum Noi 22, 2009 19:05
Puncte: 0

Re: Pleasa - jud Prahova

Mesaj de THL »

eugen dragnea scrie:Am ajuns pentru prima data pe Pleasa de cand s-a schimbat administratia si am ramas placut surprins de ce s-a realizat acolo...asta pana sa vina o furtuna groaznica cu cateva ore inainte de plecare care a maturat tot in calea ei,a rupt crengi care au picat pe masina unor pescari ,a rupt aproape toate umbrelele pe balta,mi-a aruncat in apa rod-pod-ul cu toate lansetele pe el,m-a pus la pamant cu tot cu umbrela in timp ce tineam de ea...o nebunie totala.
Totul va fi reparat si inlocuit in cel mai scurt timp.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “PLEASA”