Ponton 7

http://www.laculpleasa.ro

Moderator: THL

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Ponton 7

Mesaj de Madalin Dirla »

In afara de Tancabesti,MV2,Cercani si Magura 9 vrei sa zici :D dar sti de ce aici se prinde peste oricand? fiindca pestele chiar exista in balti :wink: .......restul e cancan.
THL scrie:Domnilor, nici un peste nu s-a miscat din prima balta si nu se va misca in acest an. Asta ca sa fim bine intelesi de la inceput. In celelalte balti se creste peste in "sistem ferma" pentru repopulari, astfel incat pestele care este luat prin bonurile de 90 lei sa fie inlocuit lunar. In afara de Tancabesti si MV2 nici o balta nu merge ca in primavara din cauza caniculei din ultimele doua luni si asta ar trebui sa o stiti la fel de bine ca si mine. Atat timp cat prin vorba buna pescarii se pot intelege intre ei, chiar nu vad care ar fi problema plantatului. Ca de obicei, fiecare parte are argumentele sale, asa incat nu exista un "adevar suprem". Pestele de la Pleasa (cel din bazinul unde se pescuieste, evident) nu este furajat in sezonul de pescuit. La jumatatea lunii august - cand o fi mai racoare - ma duc acolo pentru o partida de 24 de ore si va tin la curent.
Si ca sa parafrazez un cotidian celebru: "... restul e cancan!"

Avatar utilizator
ICT Carp Team
Mesaje: 66
Membru din: Mie Mai 23, 2012 13:54
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ponton 7

Mesaj de ICT Carp Team »

Am revenit si cred ca era mult mai bine daca il ascultam pe colegul Eugen..... :(
A fost cea mai dezamagitoare partida de cand pescuiesc eu si sa fie vreo 5-6 ani de cand m-am apucat.
Pe scurt un singur senzor o singura data a incercat timid sa-mi spuna ca nu are bateria terminata dar atat si nimic mai mult. Sa nu ai nici o trasatura in 24h pe o balta cu ceva densitate de peste dupa cum spune administratorul parca e prea mult. In stanga mea sambata noaptea pe pontonul 6 s-au scos 2 bucati undeva pe la 6-7kg in rest pe toata balta 3-4 ciortani 1-2kg si multa liniste.........
Peste pare sa mai fie in balta ca de facut spectacol la sarituri acrobatice nu s-a dat in laturi dar de mancat nici vorba, parca le-a bagat cineva red bull in vena asa erau de vioi.
Atribui esecul asta temperaturilor foarte ridicate din ultima vreme si pentru moment nu iau in calcul zvonurile cum ca nu prea mai este peste in balta. Ma voi intoarce mai spre toamna si mai fac o incercare.
Altfel organizarea baltii super ok, curatenie, priza pe ponton, apa, sucuri bere la rece la preturi decente

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Ponton 7

Mesaj de eugen dragnea »

THL scrie:Domnilor, nici un peste nu s-a miscat din prima balta si nu se va misca in acest an. Asta ca sa fim bine intelesi de la inceput. In celelalte balti se creste peste in "sistem ferma" pentru repopulari, astfel incat pestele care este luat prin bonurile de 90 lei sa fie inlocuit lunar. In afara de Tancabesti si MV2 nici o balta nu merge ca in primavara din cauza caniculei din ultimele doua luni si asta ar trebui sa o stiti la fel de bine ca si mine. Atat timp cat prin vorba buna pescarii se pot intelege intre ei, chiar nu vad care ar fi problema plantatului. Ca de obicei, fiecare parte are argumentele sale, asa incat nu exista un "adevar suprem". Pestele de la Pleasa (cel din bazinul unde se pescuieste, evident) nu este furajat in sezonul de pescuit. La jumatatea lunii august - cand o fi mai racoare - ma duc acolo pentru o partida de 24 de ore si va tin la curent.
Si ca sa parafrazez un cotidian celebru: "... restul e cancan!"
Teo,spune-mi te rog,ce trebuie sa fac in momentul in care "pescarul capitan de vas" imi ignora rugamintea de a se limita cu plantatul la zona sa de pescuit ? avand in vedere ca administratorul si paznicii baltii nu au "jurisdictie" pe propria balta !...Eu vad doar doua variante :
-fie imi strang bagajele si plec de pe balta complexat si tapuit cum face "romanul comun de Romanica" de 22 de ani
-fie il arunc in balta cum faceau odata stramosii nostrii care botezau turcii in Dunare,cu riscul de a da cu subsemnatul la "militia de Romanica"

Cat despre prezenta pestelui asa cum a spus si ICT ,acesta exista in apa,i-am vazut activitatea,dar la o densitate de 1,8 t / ha chiar daca nu le era foame tot se impingeau unii pe altii cu capul in montura sa se mai distreze si ei putin ! :lol:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ponton 7

Mesaj de Lao »

Incepe sa fie o problema treaba cu plantatul. Ar trebui interzis sau instituite niste taxe aberante pt plantat. Deja s-a ajuns la nesimtire cu plantatul.

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ponton 7

Mesaj de nit_matias »

eu m-am distrat copios prin urmatoarele:

"ciumegul plantagiu"
"pescarul capitan de vas"

sincer am lesinat de ras, astept cu interes alte posturi :))
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
THL
Mesaje: 449
Membru din: Dum Noi 22, 2009 19:05
Puncte: 0

Re: Ponton 7

Mesaj de THL »

Madalin Dirla scrie:In afara de Tancabesti,MV2,Cercani si Magura 9 vrei sa zici :D dar sti de ce aici se prinde peste oricand? fiindca pestele chiar exista in balti :wink: .......restul e cancan.
Greaca-Cercani a mers chiar destul de slab anul asta din cauza apei scazute, iar la Magura 9 am fost cu Coco Popescu saptamana trecuta si am stat peste noapte dar nu am prins nimic peste 5 kg (7 capturi in total). Cat despre pestele din Pleasa... sa fii tu sanatos si sa ai ani de viata cat peste e acolo.

Avatar utilizator
THL
Mesaje: 449
Membru din: Dum Noi 22, 2009 19:05
Puncte: 0

Re: Ponton 7

Mesaj de THL »

eugen dragnea scrie:Teo,spune-mi te rog,ce trebuie sa fac in momentul in care "pescarul capitan de vas" imi ignora rugamintea de a se limita cu plantatul la zona sa de pescuit ? avand in vedere ca administratorul si paznicii baltii nu au "jurisdictie" pe propria balta !...Eu vad doar doua variante :
-fie imi strang bagajele si plec de pe balta complexat si tapuit cum face "romanul comun de Romanica" de 22 de ani
-fie il arunc in balta cum faceau odata stramosii nostrii care botezau turcii in Dunare,cu riscul de a da cu subsemnatul la "militia de Romanica"
Cat despre prezenta pestelui asa cum a spus si ICT ,acesta exista in apa,i-am vazut activitatea,dar la o densitate de 1,8 t / ha chiar daca nu le era foame tot se impingeau unii pe altii cu capul in montura sa se mai distreze si ei putin ! :lol:
Eugene, din cate am inteles pana la urma s-a ajuns la pace, deci nu stiu ce sa zic... Tu ai dreptate, pe de alta parte si cei cu barcutze au dreptul sa pescuisca... Tu cum ai face? Sau hai sa facem altfel, sa posteze cei care intra pe acest topic si vor sa ma ajute cu un sfat: cum sa facem cu plantatul la Pleasa?

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ponton 7

Mesaj de Lao »

Interzis, ca nu e vreo balta de nu-i vezi malul opus.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Ponton 7

Mesaj de Vladut Mateianu »

THL scrie:
eugen dragnea scrie:Teo,spune-mi te rog,ce trebuie sa fac in momentul in care "pescarul capitan de vas" imi ignora rugamintea de a se limita cu plantatul la zona sa de pescuit ? avand in vedere ca administratorul si paznicii baltii nu au "jurisdictie" pe propria balta !...Eu vad doar doua variante :
-fie imi strang bagajele si plec de pe balta complexat si tapuit cum face "romanul comun de Romanica" de 22 de ani
-fie il arunc in balta cum faceau odata stramosii nostrii care botezau turcii in Dunare,cu riscul de a da cu subsemnatul la "militia de Romanica"
Cat despre prezenta pestelui asa cum a spus si ICT ,acesta exista in apa,i-am vazut activitatea,dar la o densitate de 1,8 t / ha chiar daca nu le era foame tot se impingeau unii pe altii cu capul in montura sa se mai distreze si ei putin ! :lol:
Eugene, din cate am inteles pana la urma s-a ajuns la pace, deci nu stiu ce sa zic... Tu ai dreptate, pe de alta parte si cei cu barcutze au dreptul sa pescuisca... Tu cum ai face? Sau hai sa facem altfel, sa posteze cei care intra pe acest topic si vor sa ma ajute cu un sfat: cum sa facem cu plantatul la Pleasa?
Pleasa nu este balta de plantat ! Asa ca eu consider ca plantatul ar trebui interzis, cine este pescar se descurca de pe mal.... si nici nu deranjeaza juma' de balta !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
ICT Carp Team
Mesaje: 66
Membru din: Mie Mai 23, 2012 13:54
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ponton 7

Mesaj de ICT Carp Team »

Fiind o balta unde se pescuieste pe tot conturul apei, distanta pana la malul opus nu cred sa depaseasca 300m si asta mai spre centrul baltii, cel cu barcutza daca nu are cei 7 ani de acasa poate fara probleme sa le planteze peste tine. Bineinteles ca si acestia au dreptul sa pescuiasca dar din pacate pentru ei, daca au ales acest mod de pescuit, trebuie sa inteleaga ca anumite balti nu se preteaza fara a deranja ceilalti pescari. Extrapoland putin soferii de tir sunt tot soferi dar nu cred ca am intalnit prea des tiruri in piata Romana sau Universitate tocmai ca au niste restrictii de a circula in zonele centrale ale oraselor.
Revenind la balta Pleasa eu vad doua variante:
1. se interzice plantatul din considerentele enuntate mai sus pentru ca nu cred ca simplul apel la bunul simt al posesorului de barcutza va da rezultate
2. se renunta la mai mult de jumatate din pontoane si se pescuieste doar "pe doua laturi" ale baltii , dar asta nu cred ca este in beneficiul administratiei si nici al pescarilor dornici sa ajunga pe aceasta balta

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “PLEASA”