Partida fara sperante

Moderatori: Dan Mateianu, george_gre

Avatar utilizator
alig854
Mesaje: 203
Membru din: Lun Aug 27, 2012 15:39
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Partida fara sperante

Mesaj de alig854 »

Continui povestea desi instinctul imi spune sa ma opresc. Dar pana la urma cine citeste ii multumesc,iar cine nu e multumit imi cer scuze ca si-a mancat timpul cu postarea mea.
Intr-un final al primei jumatati de poveste va spuneam cum ne asezasem pe postul "La Vali". Cum nu speram la prea multe trasaturi am spart impreuna cu colegul cateva bile, am adaugat si un mix de seminte plus ceva pelete de Halibut. Monturile care le-am folosit au fost cele In-Line cu carlige nr.6 de la Nash, iar ca momeala e carlig am pus pe firul de par boiliesurile de baza fish( Spicy Tuna si cele cu Squid & Pepper) cu ceva pasta de carlig de squid alternand pe o lanseta cu pop-up-uri S&O sau Tutti Frutti, iar cele de Tutti Frutti le-am trecuit printr-un dip Fruity Plum.
Trebuie sa spun ca dupa juma de ora de nadire cu racheta si cu cobra eram facutti leoarca, data fiind caldura de afara. Dar un pic de speranta tot era in noi. Ne gandeam ca suntem pozitionati oarecum bine, avand structuri in partea dreapta si inspre stanga numai apa mai adanca, care continua oarecum inspre partea stanga a lacului pana inspre postul 2-3.
Ceea ce ne mai daduse speranta a fost cand ne-a intrerupt un bip scurt pe senzorul unui bat lansat inspre buturugi in timp ce nadeam de zor. Nimic. Dar aveam ceva mai multa speranta.
Pe o lanseta (cea cu Snow man) care a fost lansata mai tot timpul cu cate un saculet solubil gen stick mix cu ton in ulei si boia iute, o tactica care a dat rezultate
La o ora a inceput recitatul. Din jumate in jumate de ora cate un crap, media lor fiind de vreo 3-4kg in timp ce la colegul trasaturi mai rare si numai ciortani, cu o medie pe la 1,5kg. Prima seara au fost luati in jur de 15 pesti, cel mai mare avand 9kg.Desi eram pe departe sa batem vreun record personal, eram fericiti ca reusiem sa prindem ceva, mai ales pe o aseamenea caldura... am auvt capture remarcabile: incepand cu un crap de 6kg, 8kg, 5kg, 6.5kg, 5kg…si terminand cu un frumos crap comun de 9 kg dimineata.
A doua zi recitatul a continuat, ciortanul intrand la bilele dipuite in Tutti, iar la bile pe baza de fish intrand crapi ceva mai maricei, cel mai mare fiind de 9,5kg iar colegul batadu-si recordul , a scos un Crap de 8,5kg.In cea de-a doua seara am zis sa continui cu aceeasi metoda, o nadire mai mare pe baza de boiliesuri sparte, mix de seminte si pelete, dar din pacate nu a mai avut aceeasi greutate pusa pe saltea, desi ciortanul a tras fara oprire.
Dupa a 2 seara dimineata ne-am trezit cu crapi intepati deja in monturi, desi nu auzisem nici un senzor si nici statia nu bipuise.
Intr-un final a fost o partida foarte buna din perspectiva capturilor, dar nemaiavand nada si epuizati dupa 2 zile de canicula petrecute pe balta am cedat si am luat decizia sa plecam sambata pe dupa-amiaza.Prinseseram in jur de 40 de pesti la 4 lansete in doua zile, ceea nu e deloc rau avand in vedere temperaturile ce se invarteau pe la 40 de grade C.
PS:
1. Sper ca nu am dezamagit pe nimeni ca a durat atat de mult sa postam a doua parte a povestii, dar nu prea am avut timp sa scriu.
2. Pescuitul pentru noi este o placere, si desi unii nu ar fi deacord cu noi ( e normal suntem oameni si avem dreptul la pareri diferite...) chiar imi pare rau de criticile adresate.
Va multumesc inca o data si scuze pentru cei care considera ca si-au pierdut timpul. Va doresc Fire Intinse !
Tin sa-i multumes nu in ultimul rand Dl. George pentru superba balta, paznici, conditii. Super om, super balta.
Radoi Mircea Alin. DICARP Fishing Team

Avatar utilizator
alig854
Mesaje: 203
Membru din: Lun Aug 27, 2012 15:39
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Partida fara sperante

Mesaj de alig854 »

Si ceva poze...
Fişiere ataşate
DSCN3214.jpg
DSCN3214.jpg (162.77 KiB) Vizualizat de 1517 ori
DSCN3223.jpg
DSCN3223.jpg (182.92 KiB) Vizualizat de 1517 ori
DSCN3202.JPG
DSCN3202.JPG (98.9 KiB) Vizualizat de 1517 ori
Radoi Mircea Alin. DICARP Fishing Team

Avatar utilizator
alig854
Mesaje: 203
Membru din: Lun Aug 27, 2012 15:39
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Partida fara sperante

Mesaj de alig854 »

...
Fişiere ataşate
DSCN3236.jpg
DSCN3236.jpg (177.45 KiB) Vizualizat de 1513 ori
DSCN3234.jpg
DSCN3234.jpg (175.06 KiB) Vizualizat de 1513 ori
DSCN3231.jpg
DSCN3231.jpg (149.29 KiB) Vizualizat de 1513 ori
Radoi Mircea Alin. DICARP Fishing Team

Avatar utilizator
alig854
Mesaje: 203
Membru din: Lun Aug 27, 2012 15:39
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Partida fara sperante

Mesaj de alig854 »

...
Fişiere ataşate
DSCN3274.jpg
DSCN3274.jpg (166.73 KiB) Vizualizat de 1513 ori
DSCN3253.jpg
DSCN3253.jpg (139.76 KiB) Vizualizat de 1513 ori
DSCN3247.jpg
DSCN3247.jpg (208.93 KiB) Vizualizat de 1513 ori
Radoi Mircea Alin. DICARP Fishing Team

Avatar utilizator
alig854
Mesaje: 203
Membru din: Lun Aug 27, 2012 15:39
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Partida fara sperante

Mesaj de alig854 »

...
Fişiere ataşate
DSCN3286.jpg
DSCN3286.jpg (178.63 KiB) Vizualizat de 1513 ori
DSCN3283.jpg
DSCN3283.jpg (181.83 KiB) Vizualizat de 1513 ori
DSCN3277.jpg
DSCN3277.jpg (183.01 KiB) Vizualizat de 1513 ori
Radoi Mircea Alin. DICARP Fishing Team

Avatar utilizator
alig854
Mesaje: 203
Membru din: Lun Aug 27, 2012 15:39
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Partida fara sperante

Mesaj de alig854 »

...
Fişiere ataşate
DSCN3269.jpg
DSCN3269.jpg (176.94 KiB) Vizualizat de 1513 ori
DSCN3292.jpg
DSCN3292.jpg (159.7 KiB) Vizualizat de 1513 ori
Radoi Mircea Alin. DICARP Fishing Team

Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Partida fara sperante

Mesaj de RazvanG »

Bravo cumetre,felcitarile noastre insa daca spuneai toata povestea intr-un singur post,sa mor daca nu erau 3 pagini pline cu felicitari.
Am taria de caracter sa-mi cer scuze ca te-am luat mai tare(asta este felul meu,cine ma stie poate confirma) si iti urez fire intinse oriunde te vei duce.
Sanatate si sa auzim de bine. :wink:
Nume utilizator schimbat din shimanobig in RazvanG

Avatar utilizator
alig854
Mesaje: 203
Membru din: Lun Aug 27, 2012 15:39
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Partida fara sperante

Mesaj de alig854 »

shimanobig scrie:Bravo cumetre,felcitarile noastre insa daca spuneai toata povestea intr-un singur post,sa mor daca nu erau 3 pagini pline cu felicitari.
Am taria de caracter sa-mi cer scuze ca te-am luat mai tare(asta este felul meu,cine ma stie poate confirma) si iti urez fire intinse oriunde te vei duce.
Sanatate si sa auzim de bine. :wink:
Si eu imi cer scuze pentru ca nu am pus totul deodata, dar servicul imi ocupa mult din timp. Data viitoare nu o sa mai fac greseala sa o lungesc. Fire intinse si tie.
Radoi Mircea Alin. DICARP Fishing Team

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Partida fara sperante

Mesaj de Lao »

Enescule, tu esti mah? Cu ala micu' care e mare de acum?

Avatar utilizator
Lucian Manea
Mesaje: 695
Membru din: Lun Ian 31, 2011 15:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Partida fara sperante

Mesaj de Lucian Manea »

alig854 scrie:
shimanobig scrie:Bravo cumetre,felcitarile noastre insa daca spuneai toata povestea intr-un singur post,sa mor daca nu erau 3 pagini pline cu felicitari.
Am taria de caracter sa-mi cer scuze ca te-am luat mai tare(asta este felul meu,cine ma stie poate confirma) si iti urez fire intinse oriunde te vei duce.
Sanatate si sa auzim de bine. :wink:
Si eu imi cer scuze pentru ca nu am pus totul deodata, dar servicul imi ocupa mult din timp. Data viitoare nu o sa mai fac greseala sa o lungesc. Fire intinse si tie.
Felicitari si sunt de aceasi parere cu Shimanobig.

Inca o data felicitari.
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “GREACA CERCANI”