Despre Frolic

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@ Cezar Bibu

Urmareste cele scrise de mine - scriu numai ce am facut eu in legatura cu Frolicul , am zis de la un bun inceput ca e un subiect care NU m-a
pasionat , pure observatii lipsite de valoare pentru cineva ca tine care poate l-a si folosit , destul de interesante pentru cineva care incearca acum sa vada ce si cum ! Asta e tot !
Facem polemica si din asta ???? :?:

Avatar utilizator
radu sima
Mesaje: 67
Membru din: Mar Ian 11, 2005 18:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de radu sima »

Vorba ta sa nu polemizam degeaba!Eu ,cum am si scris ,l-am folosit ca si tine in combinatie cu multe alte fainuri formind un mix de boili caruia i-am zis "pe baza de Frolic" :D FROLIC MEAL!!! daca vrei.In acest mix nu am pus faina de peste, in ideea unui experiment reusit sau nu. Exista Frolic de vaca sau pui care au in compozitie probabil si ceva proteina animala asa cred ca e si cu cel de peste ,nestiind despre compozitie mai mult decit scrie pe punga.
Binenteles ca Frolicul nu inlocuieste faina de peste pt. ca evident nu e acelasi lucru cum ai spus si tu. Eu am scris numai ca mi s-a parut o varianta de mix ,pt. cei fara pretentii de pescari de competitie si nu numai ,ca si raport calitate /pret.
Radu Sima
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA
www.drcrap.ro

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Este exact ce spuneam si eu - nu poate inlocui un mix de firma dar la cite adaptari face romanul - Frolic poate fii o solutie de moment . Nu e scump - poate fii macinat ( greu pentru mine - usor pentru Cezar ) - il bagi in mix in speranta ca e nutritiv si gata ! Pescuiesti si vezi ce rezultate ai ! Eu - repet - nu l-am bagat in mix - l-am folosit numai pentru nada praf ( nu spun Method Mix - ca iarasi sar prietenii ! ) .

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Cezar Bibu »

Hai ca ati inceput sa vedeti numai polemici in jur! :shock: Avind in vedere vasta experienta a domniilor voastre,sfatul sincer al meu poate parea subiect de discutie aprinsa,si nu-mi doresc asta!

Avatar utilizator
carpkiller
Mesaje: 119
Membru din: Dum Ian 09, 2005 20:33

Mesaj de carpkiller »

@Val.
Am folosit si eu frolic sfaramat(nu macinat)intr-un fel de nada praf alaturi de pellete csl, spartura de porumb, lapte praf si gris. Frolicul macinat fin leaga sau dezleaga mixul ?

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Nu stiu - am spus mai sus ca nu am folosit niciodata Frolicul in mix . In ceea ce priveste nada praf nu cred ca are relevanta deoarece am folosit pesmet si gris - iar astea leaga bine orice . In principiu pentru ca este gras ar trebuii sa dezlege , dar vezi si tu .

Avatar utilizator
radu sima
Mesaje: 67
Membru din: Mar Ian 11, 2005 18:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de radu sima »

@carpkiller
dezleaga ,asa ca daca il incerci nu pune mai mult de 25-30% in mix sau daca pui adauga cam aceeasi cantitate de faina de orez ,gris ori combinatie intre cele doua.Si grisul leaga bine ,dar fiind granulatie mai mare vor rezulta boili mai putin dense ce elimina si aroma mai repede.
@Val
........am inteles eu gresit credeam ca tot de mix vorbesti...."nada praf"
:roll:
@Cezar
Intelege-ne si pe noi......lasa-ne sa ne facem damblaua ,sa ne contrazicem ,sa ne intrebam ,tot noi sa raspundem ,ce vrei daca nu se face cald mai repede :D Sa mergem la balta ca nu mai putem ,ne sufocam pe forum printre cuvinte :( :!: :!: :!:
Radu Sima
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA
www.drcrap.ro

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”