Stiuca pe langa Bucuresti

Cateodata vrem sa prindem si stiuca, salau sau pastrav. Despre spinning, casting si pescuit la musca

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Stiuca pe langa Bucuresti

Mesaj de zfcristian »

Am inteles ca este foarte multa agatatura pe Chiroiu 4 .
Vedem ce va fi , teoretic unde este agatatura tre sa stea si dintoasa :mrgreen:

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stiuca pe langa Bucuresti

Mesaj de miyagi »

Gata Mah! m-AM LINISTIT :evil: .
Urban culture.

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Stiuca pe langa Bucuresti

Mesaj de zfcristian »

Balta superba!
Drumul nu chiar usor de la Biserica incolo!
Partea proasta : sunt dezamagit ca pe o balta cum e Chiroiu 4 inca mai apar practici ca la ligheanele de pe langa Bucuresti . Pe balta erau aprox 25-30 pescari de spinning plus vreo 10 la crap iar administratia a dat drumul la apa pe capatul din stanga .
RUSINICA!!!!!
Plus folclor d'ala de neam prost cu salau de 8 kg scapat de un pusti care cand a trecut pe langa mine pe malul de visavis de administratia avea 2 stiuci scapate, la 20 minute dupa aceea vorbeste cu Miyagi si avea 10 stiuci scapate pentru ca "stiuca nu musca cum trebuie" iar pana am ajuns la masini sa plecam pe langa cele 10 stiuci mai era si salaul de 8 Kg scapat la mal dar cantarit ff exact :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


M-am lecuit de Chiroiu 4 si o sa ii "laud" ori de cate ori o sa am ocazia !

1 singura stiuca pe toata balta am vazut prinsa ! KKT !!!

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stiuca pe langa Bucuresti

Mesaj de Lao »

Te-ai dus si tu o data si gata, nu e buna. Sa fi tu sanatos de cate ori m-am dus acolo si n-am prins nimic, pana am invatat balta...Dar mie ii pare bine, mai putina inghesuiala pe garla.. :mrgreen:

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Stiuca pe langa Bucuresti

Mesaj de zfcristian »

Lao scrie:Te-ai dus si tu o data si gata, nu e buna. Sa fi tu sanatos de cate ori m-am dus acolo si n-am prins nimic, pana am invatat balta...Dar mie ii pare bine, mai putina inghesuiala pe garla.. :mrgreen:
Eu nu am spus ca nu e buna, am spus ca mi se pare magarie sa se dea drumu la apa cand ai pescari pe balta .
Ce urmeaza , navodirea in timp ce pescarii au sculele in apa ?!?!?!?

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stiuca pe langa Bucuresti

Mesaj de miyagi »

Deci!
Nu e bine Domnu` Rus, nu e bine.
S-a facut atata reclama la balta asta si-au pus oamenii obrazu-n joc si facem ce? magarii!
Macar anunta-ne frate ca e o balta care trebuie plimbata tot timpul. Pui bannere pe siteuri dedicate, prinde in ele si chestia asta sa stim ca pescuim in curenti.
Mai dadea si el la peste, la shto pe-acolo.
Urban culture.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Stiuca pe langa Bucuresti

Mesaj de petre iulian »

Daca intrebati de ce curge apa sigur aflati si daca erati atenti observati ca este supraplinul . Daca Chiroiu3 scade apa pentru ca recolteaza novacul normal ca apa curge in draci . Si ca sa scada nivelul apei pe Chiroiu3 trebuie scazuta si Chiroiu 4 .....pana acum nu am mai auzit ca o balta da drumul la apa sa nu prinda pescarii rapitor :wink:

ps. ieri am venit de la moara si apa curgea in draci dar nici prin cap nu mi/a trecut sa/i zic domnului Petcu : Ce faci domne umblii la apa sa nu prindem noi la concurs :lol: :lol:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Stiuca pe langa Bucuresti

Mesaj de petre iulian »

Buna seara!
Ma numesc Valer Russu,sunt proprietarul lacului Chiroiu4.Folosesc contul colegului meu Petre Iulian deoarece,din nu stiu care motiv,nu reusesc sa-l folosesc pe al meu,oricum nu sunt un virtuoz al tastaturii si postez rar.
La observatiile dumneavoastra,perfect justificate dealtfel ma simt obligat sa va raspund.Apa intr-adevar scade,am incercat sa o fac treptat sperand sa nu perturb pe cat posibil pescuitul sportiv.Motivul este obligatia-ce e drept morala,dar totusi o obligatie-fata de proprietarul lacului din amonte de a-i facilita golirea baltii prin scaderea nivelului din Chiroiu4, pentru ca in cateva zile doreste inceperea pescuitului cu navodul.
La interpelarea dumneavoastra trebuie sa va spun ca regret inconvenientul creat-desi judecand dupa capturile celorlalti din week-end-ul la care va referiti,este unul minor-dar nu imi este rusine.
Afirmatiile privind "aviditatea"patronilor de balti poate are fundament in unele situatii,nu stiu.In ce priveste Chiroiu4,acest lac nu este privit ca o afacere-am sansa ca veniturile mele sa provina din alte surse-singura dorinta este autosustinerea costurilor si incercarea de a nu face compromisuri majore in modul in care se exploateaza potentialul lacului.
Chiroiu4 este doar o mare pasiune pentru pescuit,dublata de respect si dragoste fata de natura.Am incercat sa intervin in salbaticia locului doar atat cat am considerat necesar pentru a-l face accesibil pescuitului sportiv,am incercat sa pastrez pestii mari,am cumparat de cate ori am avut ocazia exemplare deosebite,in general am incercat sa ofer ceea ce si eu,ca pescar si iubitor al naturii as cere .Imi doresc sa faceti partide frumoase,personalul e instruit ca sa indrume pe cei care solicita informatii,incercarea de a boicota rezultatele dumneavoastra prin scaderea apei sau alte mijloace ar fi stupida,echivaland cu o sinucidere intr-un termen nu foarte lung.
Va rog deci,stimate domn,sa va informati inainte de a face afirmatii jignitoare,am vazut si pe un alt forum o postare a dumneavoastra cu un limbaj ceva mai civilizat (am ceva dificultati in a intelege ce vreti sa spuneti aici).Sunt deschis observatiilor si sugestiilor dumneavoastra,in masura in care se sustin printr-un dialog civilizat.
PS Paznicul a sesizat folosirea motorului termic,i-am cerut sa nu intervina,nu mi s-a parut foarte deranjant.
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
RSC
Pescar de competitie
Mesaje: 868
Membru din: Dum Oct 16, 2011 10:40

Re: Stiuca pe langa Bucuresti

Mesaj de RSC »

Blestemul crapului a fost..l-ati parasit pentru stiuca "de pe gard" :D

ps: inca din 2009 Valer Rus se plangea ca e obligat ca toamna sa-si transforme balta-n fluviu datorita faptului ca balta din amonte trebuie navodita. Nu e omul de vina si chiar nu ii sta in fire...
"Keep it simple!"

Avatar utilizator
RSC
Pescar de competitie
Mesaje: 868
Membru din: Dum Oct 16, 2011 10:40

Re: Stiuca pe langa Bucuresti

Mesaj de RSC »

..dar pentru Iulica nu bag mana-n foc :D :lol:
"Keep it simple!"

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuit la Rapitor”