PESCARI, VI SE PREGATESTE CEVA!

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: PESCARI, VI SE PREGATESTE CEVA!

Mesaj de Stefan Popescu »

Ovidiu Oancea scrie:Dar pana la urma de ce nu ai organizat anul trecut CN & CM? Era pe acolo o lista de cluburi, o lista a lotului national, etc...
Dintr-un motiv foarte simplu. Eu știu să citesc legile și să le și respect. Pentru asemenea activități trebuie să fi autorizat. Dacă inițiezi asemenea activități fără să fi autorizat, sancțiunea este dizolvarea. Unii abia așteptau să fac asemenea gafă. Nu și-au găsit omul. Pe baza acestui temei de drept am cerut eu dizolvarea AGVPSR. Sper ca legea să se aplice și în ceea ce îi privește.
Iată textul:
OG 26/2000
Art. 14. Daca asociatia, prin natura scopului sau obiectivelor propuse, urmeaza sa desfasoare activitati pentru care, potrivit legii, sunt necesare autorizatii administrative prealabile, aceste activitati nu vor putea fi initiate, sub sanctiunea dizolvarii pe cale judecatoreasca, decat dupa obtinerea autorizatiilor respective.
Și sancțiunea din Legea sportului:
Art. 88
Constituie contraventie urmatoarele fapte, daca nu sunt savarsite in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
g) refuzul de a se supune controlului instituit prin prezenta lege sau de a prezenta avizele si autorizatiile de functionare;
Astea sunt motivele și sunt întemeiate.

Avatar utilizator
Ovidiu Oancea
Mesaje: 346
Membru din: Mar Mai 04, 2010 16:39

Re: PESCARI, VI SE PREGATESTE CEVA!

Mesaj de Ovidiu Oancea »

Stefan Popescu scrie:
Ovidiu Oancea scrie:Dar pana la urma de ce nu ai organizat anul trecut CN & CM? Era pe acolo o lista de cluburi, o lista a lotului national, etc...
Dintr-un motiv foarte simplu. Eu știu să citesc legile și să le și respect. Pentru asemenea activități trebuie să fi autorizat. Dacă inițiezi asemenea activități fără să fi autorizat, sancțiunea este dizolvarea. Unii abia așteptau să fac asemenea gafă. Nu și-au găsit omul. Pe baza acestui temei de drept am cerut eu dizolvarea AGVPSR. Sper ca legea să se aplice și în ceea ce îi privește.
Iată textul:
OG 26/2000
Art. 14. Daca asociatia, prin natura scopului sau obiectivelor propuse, urmeaza sa desfasoare activitati pentru care, potrivit legii, sunt necesare autorizatii administrative prealabile, aceste activitati nu vor putea fi initiate, sub sanctiunea dizolvarii pe cale judecatoreasca, decat dupa obtinerea autorizatiilor respective.
Și sancțiunea din Legea sportului:
Art. 88
Constituie contraventie urmatoarele fapte, daca nu sunt savarsite in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
g) refuzul de a se supune controlului instituit prin prezenta lege sau de a prezenta avizele si autorizatiile de functionare;
Astea sunt motivele și sunt întemeiate.
Si anul asta?

Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: PESCARI, VI SE PREGATESTE CEVA!

Mesaj de Stefan Popescu »

Aștept să treacă 28 ianuarie! Ziua judecății AGVPSR!

bogdanpesc
Pescar de competitie
Mesaje: 396
Membru din: Sâm Iun 23, 2007 18:57

Re: PESCARI, VI SE PREGATESTE CEVA!

Mesaj de bogdanpesc »

si eu cu cine votez?
ne pregatim de mondiale si inca nu stim cine ne reprezinta la cips?
pe numele cui fac contractele de sponsorizare?
cine e inditruit sa platasca taxa de participare?
si lista e lunga
daca pe 28 ian nu se alege graul de neghina eu ce fac?...astept urmatorul termen?
Daca imi pare rau de ceva in viata asta,este ca nu am pescuit cat a vrut sufletul meu

bogdan constantinescu

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PESCARI, VI SE PREGATESTE CEVA!

Mesaj de miyagi »

Stefan Popescu scrie:Măi nene, parcă ziceai că ești jurist!

Pune semnul intrebarii la final ca daca se impune o interpretare gramaticala a textului nu se intelege nimic.
Tu ziceai, in urmatorul post, ca "sti sa citesti si sa respecti legile". Sa citeasca stie majoritatea romanilor in tara asta. Ca sa le respecti trebuie sa le intelegi, dar din cate se observa tu nu faci decat sa le dai o conotatie subiectiva. Daca ai fi stiut sa le interpretezi ar fi trebuit in primul rand sa cunosti tehnicile juridice de interpretare. Nu le cunosti. E absolut normal si firesc pentru un individ care n-a lucrat cu ele. Calitatea de procesoman nu te ajuta. Doar iti da impresia ca te ajuta. La fel cum iti dau si avocatii, aceeasi impresie, ca sa-ti ia banii si sa te vare in litigii interminabile. Din asta fac la randul lor, bani.
Ce-mi place mie la tine e ca, desi n-ai piept ci doar mustata, tu totusi te iei cu lumea. In instante, te duci, reclami, vii cu explicatii si motivatii subiective ( ceea ce e firesc atata timp cat esti parte procesuala, dar nu si rational ), apoi tot tu judeci ( ce-oi mai cauta-n instanta daca te antepronunti atata asupra verdictelor, nu intelege nimeni ), faci recurs ca judecatorii nu ti-au dat solutia favorabila, tii instantele ocupate cu niste tampenii, ca atata timp cat tu nu intelegi conceptul de "izvor de drept", nu poti realiza ca vei ajunge sa suferi intr-un final de teoria conspiratiei. Sa-ti dau o veste proasta. Ai cam inceput sa dai semne.
O ultima intrebare mai am pentru tine ca nu mi se mai pare distractiv sa-mi racesc gura cu un perdant. Ce vei face dupa ce te vei vedea pus in fata unui esec totalitar? Cum iti vei regrupa materia cenusie, ca uite azi sunt conciliant si-ti recunosc o umbra de electrolit in creierasul ala cu mustata de Freddy Mercuri? Cum iti vei reface moralul in fata unei situatii din care ai iesit mult mai sarac decat ai fost pana sa incepi?
Daca-mi dai raspuns numai la intrebari iti urez numai bine. Daca ma provoci insa, renunt la conciliere.
Urban culture.

Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: PESCARI, VI SE PREGATESTE CEVA!

Mesaj de Stefan Popescu »

bogdanpesc scrie:si eu cu cine votez?
ne pregatim de mondiale si inca nu stim cine ne reprezinta la cips?
pe numele cui fac contractele de sponsorizare?
cine e inditruit sa platasca taxa de participare?
si lista e lunga
daca pe 28 ian nu se alege graul de neghina eu ce fac?...astept urmatorul termen?
Tu nu votezi cu nimeni, bogdane. Nu ai cum. Si ca sa nu crezi ca am ceva personal cu tine (sau cu oricare alt pescar sportiv) iti spun ca tu nu figurezi in ecuatie. Baietii astia se dau de ceasul mortii ca nu-i baga nimeni in seama si nu-si dau seama de ce. Motivul este foarte sinplu; nu existati. Si acum sa-ti explic de ce. Relatia unui pescar sportiv cu un club nu este institutionalizata, in sensul ca nu este consfintita printr-un contract sportiv, cu drepturi si obligatii pentru parti. Multe asa zise cluburi nu sunt decat cu numele, nefiind recunoscute ca structuri sportive de MTS. AGVPSR nu poate sa oblige cluburile sa legitimeze pescarii sportivi si sa tina evidenta acestora intrucat nici legea nici statutul ei nu-i permite, ea avand ca membri nu persoane fizice, ci persoane juridice. Chestia asta care o spui ca tu faci contracte de sponsorizare si nu stii in numele cui, este totala. Asta imi intareste convingerea ca pescarii sunt niste copii mari cu care AGVPSR joaca tzurca. Taxele de participare pe care voi le platiti ca fraierii (intrucat asigurarea participarii la competitii oficiale revine cluburilor, nu sportivilor) este inca un act ilicit facut de AGVPSR, intrucat nu este autorizata sa organizeze asemenea competitii. Stau si ma intreb de ce cluburile sportive prostite sa se afilieze la AGVPSR ( cu incalcarea flagranta a legii sportului) nu pun la sedinta o intrebare simpla: Este autorizata participarea loturilor nationale la competitii sportive oficiale de catre autoritatile statului roman? Sau AGVPSR o face ilicit?
PS In justitia romaneasca te poti astepta la orice. Fondul judecatii este daca organizarea acestor competitii oficiale, recunoscute si de AGVPSR prin acte oficiale, intra sau nu sub incidenta prevederilor art. 14 din OG 26/2000. Judecata se poate termina in 5 minute si, daca legea este respectata, se va pune capat acestei stari care a ajuns de nesuportat in pescuitul sportiv din Romania. Imi place la nebunie pozitia de spectatori a marei mase a pescarilor sportivi din Romania, care asteapta sa se intample ceva, fara insa a face nimic. Daca solutia va fi cea legala si se va dispune dizolvarea AGVPSR, marii aruncatori de zoaie de pana acum, vor deveni cei mai dizgratiosi pupatori de fund. Poti sa retii si sa-ti aduci aminte de acest lucru.

Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: PESCARI, VI SE PREGATESTE CEVA!

Mesaj de Stefan Popescu »

Ce liniște!

cornel.s,
Învață întâi limba română. Eșec totalitar nu există. :oops:

bogdanpesc
Pescar de competitie
Mesaje: 396
Membru din: Sâm Iun 23, 2007 18:57

Re: PESCARI, VI SE PREGATESTE CEVA!

Mesaj de bogdanpesc »

Recunosc,am citit de doua ori si nu am inteles mare lucru
Eu intreb punctual si mata ma ametesti
Daca e asa cum spui ,NOI ,concurentii Romani participanti la Campionate mondiale, am fost si suntem niste "braconieri"si maine poimaine se prind cei de la cips-fips si ne retrag toate performantele obtinute pe apa,de la Decebal incoace....haida bre sa fim seriosi
sau de acum incolo Romania nu va mai fi prezenta la nici un CM ca nu vrei mata?
Noi traim acum,acum ce fac intreb eu ,nu-mi raspunde ca eu nu exist ,EU si altii existam si in ciuda dumneavostra vom reprezenta tara la campionatele mondiale de anul asta, cu voia sau fara voia dvs
Timpul nu sta pe loc pana va lamuriti dvs cu e cu pestiutii si cu legalitatea lor de a respira sub apa
Daca poti sa ajuti e ok,dar sa vii sa spui sus si tare ca ce facem noi pe banii nostrii e imoral , contravine nu stiu carei legi,nu e inregula
mai ai putin sa ne faci tampiti si mata esti detinatorul inteligentei supreme
respecte
Daca imi pare rau de ceva in viata asta,este ca nu am pescuit cat a vrut sufletul meu

bogdan constantinescu

Catalin Bujita
Mesaje: 157
Membru din: Joi Dec 15, 2011 20:15
Puncte: 0

Re: PESCARI, VI SE PREGATESTE CEVA!

Mesaj de Catalin Bujita »

@ Popescu, taxele de care mentionezi au fost platite de cluburi si nu de pescari. Revin la ce am spus in postarea mea anterioara, dupa regulamentul vostru vor mai ramane doar 2-3 cluburi.
Faptul ca membrii clubului au cotizat pentru a strange suma de participare tine de organizarea interna a fiecarui club. Acest lucru este valabil pentru intreg bugetul care a tinut de CN sau de organizarea generala a clubului.
Daca ai avut sponsori (ma rog, daca ai muncit sa-i gasesti si convingi) sau ai avut pe cineva cu putere financiara..... daca nu, dar ti-ai dorit sa mergi atunci bagi mana in buzunar.
Iar cand zici ca le platim "ca fraierii" ne jignesti facandu-ne fraieri pentru ca vrem sa pescuim. Acest lucru te eticheteaza intr-un fel pe care bunul simt ma sileste sa nu-l pomenesc. Asa ca "meri in .... .......". Vrei sa jucam spanzuratoarea?

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: PESCARI, VI SE PREGATESTE CEVA!

Mesaj de gabi1 »

A furat maimuta briciul :!: :!:

Popescule, manipulezi sensul cuvintelor pentru a provoca, ai doar abilitatea nu si argumentele, esti un ras si considera ca o favoare faptul ca mai esti bagat in seama. :!: :!:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”