daiwa saltiga

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

florin-v
Mesaje: 89
Membru din: Mie Ian 17, 2007 15:49

daiwa saltiga

Mesaj de florin-v »

am doua motive sa o cumpar 1. greutatea redusa, 2 design....dar vreau si alte motive sa o cumpar?
aveti ceva idee despre ea? aici o puteti vedea
http://www.cabelas.com/prod-1/0043406121970a.shtml
" NU MARI, DA RARI "

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: daiwa saltiga

Mesaj de Andrei I »

florin-v scrie:am doua motive sa o cumpar 1. greutatea redusa, 2 design....dar vreau si alte motive sa o cumpar?
aveti ceva idee despre ea? aici o puteti vedea
http://www.cabelas.com/prod-1/0043406121970a.shtml
Din cate vad eu e o mulineta de spinning... daca dai la crap cred ca gasesti si variante mai "dedicate" :wink:

Altfel..e o mulineta foarte misto..si e cu rosu...merge de craciun :)
Milionar excentric

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14744
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Mesaj de gor965 »

Nu are nici o treaba ca spune americanul ca-i de Spining .Ce nu-i de casting ,la ei e de spining indiferent ca modelul 6000 incarca aproape 220 metri de 0.45 :!: (230yds/30lb test mono) :wink:
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

florin-v
Mesaje: 89
Membru din: Mie Ian 17, 2007 15:49

Mesaj de florin-v »

Andrei, vezi ca te inseli. americanii nu au denumirea de "carp" si mulinetele ( la fel si betele )mari dupa cum ti-a zis si gor965 intra la alte denumiri cum ar fi: surf, casting sau chiar spining......daca te uiti mai atent la capacitatea de incarcare a tamburului o sa0ti dai seama ca nu iti doresti sa te duci la stiuca cu 300 de metrii de fir si o greutatee totala de cca. 600gr :D :D :D
" NU MARI, DA RARI "

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

dar manerul merge pe ambele parti ? :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei I »

Eu nu prea cred ca ma insel...Nu este o mulineta conceputa pentru pescuitul crapului ...mai verifica odata raportul de recuperare si compara-l cu cel de la BBLC sau INFINITY. (daca m-am uitat eu atent e un raport de recuperare foarte mic intre 3.6 si 4.1 : 1).

Nu are nici bait-runner.

Asta nu inseamna ca nu "merge" la crap...merge dar nu e dedicata sau indicata in lupta cu crapii de mari dimensiuni..asta e parerea mea.

Pentru casting cred ca e din categoria mulinetelor foarte bune.

Tu doreai motive in plus pentru a o cumpara...si cred ca cel mai important motiv e ca ti-o doresti ... asa ca lasa parerile de pe forum si CUMPAR-O (LE) :wink:
Milionar excentric

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14744
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Mesaj de gor965 »

Raportul de recuperare e foarte bun ,asa mic cum e ,mulineta dezvoltand forta mai mare . Pana sa apara baitrunerul se pescuia cu frana deschisa ori garda (pickup) ridicata si firul prins in clips ,asa ca unii inca prefera sa intepe pestii cu mana pe tambur si nu-l folosesc. Evident Saltiga este dedicata pescuitului marin dar cate modele nu are Daiwa folosite la crap ,somn ori alti pesti mari ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei I »

gor965 scrie:.....Evident Saltiga este dedicata pescuitului marin
Ai spus acelasi lucru ca si mine...mulineta este facuta, conceputa, gandita, testata in alt scop. Repet, asta nu inseamna ca nu o poti folosi la crap...dar daca dai un ban..ca ieftina nu e...de ce sa nu dai banu' pe o mulineta gandita pentru crap? :!: ma rog nu tu ci Florin -v
Milionar excentric

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14744
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Mesaj de gor965 »

Completarea mea a venit in urma afirmatiei initiale ,cum ca ar fi o mulineta de spining ,cu raportul ei Nu e cazul . Atuul ei este Corpul de magneziu si are un corespondent in tabara lui Shimano ,mai exact modelul Shimano Aero Technium Mgs -XSA care costa aproape dublu,nu are baitruner ,nici nu scrie undeva Carp concept ori for Carpfishing dar e clar ca-i super mulineta de crap !
Imagine
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei I »

gor965 scrie:Completarea mea a venit in urma afirmatiei initiale ,cum ca ar fi o mulineta de spining ,cu raportul ei Nu e cazul . Atuul ei este Corpul de magneziu si are un corespondent in tabara lui Shimano ,mai exact modelul Shimano Aero Technium Mgs -XSA care costa aproape dublu,nu are baitruner ,nici nu scrie undeva Carp concept ori for Carpfishing dar e clar ca-i super mulineta de crap !
Shimano Aero Technium Mgs -XSA are un tambur foarte apropiat ca marime de cel al modelului Saltiga SASURF 6000 dar rata de recuperare este la Aero de 4,3:1 ceea ce permite o "infasurare" de 102cm de fir la o singura rotatie completa.....la Saltiga 6000 rata de recuperare este de 3,6:1.

Daca tu crezi ca e acelasi lucru, fa un test cu aceasta saltiga cu prima ocazie ..si incearca sa mulinezi in timp ce in montura ai un ten de 12 kg care se repede in mal!! :D si poate atunci o sa realizezi diferenta..
Ultima oară modificat Mar Dec 11, 2007 22:42 de către Andrei I, modificat 1 dată în total.
Milionar excentric

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”