Modern si traditional

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Roger
Mesaje: 114
Membru din: Mie Ian 19, 2005 11:57

Modern si traditional

Mesaj de Roger »

M-a intrigat un post al unui coleg.
Zicea ca ar trebui sa se renunte la inventii si imitatii pentru a intelege ceva din carpfishing.
Dincolo de contradictia in termeni(ori inovam - ori imitam..altceva ?) e o idee care a fost insuficient discutata.Poate o altfel de prezentare a sportului astuia.O alta perspectiva.Tangential a atins-o Vlad Pavlovici in Avp de luna asta : Carpfishingul in Romania este un curent importat.Este varianta moderna a pescuitului , trendul universal , entitatea in care o sa ne integram(probabil chiar si impotriva vointei noastre).

Pentru cei care nu stiu asa se modernizeaza romanu de secole.Copiind ceea ce inventeaza altii.Nu e nimic rau in asta.La marginea asta de Europa se pastreaza traditia de a importa modernismul.
Se poate discuta la nesfarsit pe tema asta dar in esenta cam asa stau lucrurile.
La fiecare schimbare au fost probleme.Azi ele sunt : de ce sa eliberez pestele , de ce sa nu folosesc bomba , de ce sa ?..de ce sa ?..
Daca acceptam ca asta e viitorul ..Raman doar vorbe goale din toate contrele astea.

p.s.Intr-o carte aparuta recent la Humanitas , Discernamantul Modernizarii , autorul trateaza pe larg clinciul asta in care intram atunci cand dispare ceva cu care suntem obisnuiti si vine ceva nou.
Alexandru Marcu

DD
Mesaje: 120
Membru din: Mie Ian 12, 2005 16:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de DD »

@Alexandru

Si pe mine m-a intrigat raspunsul colegului. Cred ca s-a vrut pretios si cosmopolit (ca sa nu spun plin de fitze). Referitor la postarea lui raspunsul l-am dat la topicul respectiv. Si daca tot facem referiri la ALP, postarea mi-a adus aminte de editorialul din ultimul numar. Cred ca prin imitatii a vrut sa spuna “contrafacute” si aici are dreptate (vezi exemplul meu) dar in ceea ce priveste inovatia si inventia sunt de acord cu tine.

Referitor la subiectul propus de tine, eu cred ca in primul rand totul tine de experienta si educatie.
Eu personal am inceput sa folosesc un singur ac atunci cand am observat ca de foarte multe ori al doilea se agata (ceea ce ducea inevitabil la o ratare) sau ranea pestele. La vremea respectiva nici macar nu expodase “bomba”, baltile erau administrate de AGVPS si aveau peste, iar legal se puteau folosi doua carlige. Eliberam pestele sub dimensiunea legala nu pentru ca citisem despre C&R ci pentru ca asa era legal.

Pescuitul se modernizeaza in permanenta de mii de ani. De la carligele de os si ostiile folosite de preistorici pana la metodele actuale. Dar evolutia trebuie privita si sub alt aspect. Daca acum o mie de ani scopul pescuitul era asigurarea subzistentei , iar cantitatea prinsa iti asigura un loc in fruntea comunitatii (cel mai bun pescar, cel mai bun vanator, cel mai puternic, etc.) astazi el ar trebui sa reprezinte un mod de destindere si de evadare din cetate. Folosirea bombei sau a 40 de lansete intinse pe 200 m de mal, sacii umpluti de peste nu tine decat de educatie. Ce isi doreste un pescar de crap in plus fata de un astfel de pescar? Captura capitala. Un pescar de crap poate astepta un peste si o saptamana. Altii nu, se simt jugniti daca pleaca acasa fara cateva kg. de peste. Le stirbeste prestigiul in fata colectivului (a se citi blocul).

PS.
Romanii nu se modernizeaza copiind ce inventeaza altii. Asta tine de globalizare. Sunt convins ca daca pescarii de competitie ce posteaza aici ar pune pe hartie tot ceea ce stiu si au experimentat nu ar fi cu nimic mai prejos decat numele consacrate.
Si sa nu uitam ca si restul europie a copiat destul din aceasta margine. Sunt destule exemple.
Dorin Cruceru
Asociatia Pescarilor de Crap din Romania
____________________________________________
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti.
Sun Tzu

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Eu cred ca puneti problema gresit . Si asta nu pentru ca vreau sa-l apar pe Cezar ci pentru ca nu poti considera o inovatie racheta de nadire din tub de calciu Sandoz .In rest experimentam toti !

DD
Mesaje: 120
Membru din: Mie Ian 12, 2005 16:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de DD »

@ Administrator :D

Eu nu m-am referit in discursul meu decat tangential la postarea respectiva. Vorbeam de inovatii in general si nu de improvizatii. Naditul cu tubul de calciu este din puncutl meu de vedere o improvizatie si nu o inovatie. Dar, pentru ca exista si un dar improvizatia te poate scoate din incurcatura uneori. Inovatia te scoate (evident ca dupa ce ai facut-o) de fiecare data din incurcatura, iti usureaza viata, iti imbunatateste randamentul,... hai ca stii mai bine decat mine ce este o inovatie :D
Daca nu m-am exprimat suficient de clar si am creat confuzii imi pare rau. Nici chiar folosirea cerealelor pentru bebelusi in mixuri nu o consider chiar o inovatie (cu toate ca asa cum spuneai chiar tu calitatea, digerabilitatea, lipsa totala a conservantilor, aportul de vitamine etc. sunt excelente si in mare parte echilibrate).

Dar la ce am putea folosii amidonul (alimentar) in mix (asta pentru ca nimeni nu a vorbit pana acum de amidon, sau nu imi aduc eu aminte)? Ar putea iesi o inovatie? Cum ar afecta in final compozitia?
Dorin Cruceru
Asociatia Pescarilor de Crap din Romania
____________________________________________
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti.
Sun Tzu

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@DD

in mare parte ai dreptate -dar nu putem sa nu tinem cont de ceva ce s-a inventat deja si MERGE !!!!!! Daca vrem sa fim inovatori sau inventatori alegem o alta cale - uite aia cu amidonul mi se pare o cale de cercetat -nu inseamna ca va da rezultate !
Si la crap e ca la masini - ce dracu inventam din nou motorul Diesel? Stim ca merge ,nu il contestam , daca inventam ceva peste el vom ramine in istorie ! Cum ar suna "motorul cu aprindere pe apa DD " ???? :lol: :lol: Intelegi ce vreau sa spun !

Avatar utilizator
Roger
Mesaje: 114
Membru din: Mie Ian 19, 2005 11:57

Mesaj de Roger »

Ideea principala era ca dincolo de mici artificii romanii au importat (si)carpfishingul.
Nu sunt practicantii lui nici mai destepti nici mai novatori decat alti romani din alte domenii.L-au adus aici asa cum l-au gandit altii pentru acolo
Cei care au inteles ca asta e viitorul sunt putini(aici)acum dar numarul poate creste daca cumva ceilalti vor intelege ca s-ar putea sa nu mai aiba unde si ce peste sa prinda intr-o buna zi(asta apropo de c&r)

Poate comparatia dintre pescuit si altele(importate cu dureri :D )este putzin fortata dar in linii mari urmeaza aceiasi linie.
Ce exemple sa va dau ? Mai tineti minte "Nu ne vindem tzara ?"
Ce intelegeau romanii din privatizare atunci ? Zip ! Acum ..Altceva
Hai ca o iau pe aratura.. :D :D Ma duc sa-mi fac un spritz sa-mi treaca ! :D
Alexandru Marcu

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Cezar Bibu »

Val,nici nu m-am gindit vreodata c-as putea folosi tub de calciu Sandoz,dar am si eu o racheta d-aia mai ieftina si chiar am intilnit problema semnalata de DD,drept care i-am si recomandat o solutie care am folosit-o si care,culmea,a si functionat,hai sa zicem multumitor.Bineinteles ca sunt si rachete mult mai bune,dealtfel le-am si mentionat,asa ca m-am cam aprins putin la postarea respectivului,ce sa fac?Mai ales cind eu ,cel putin,acord o importanta f mare accesoriilor,chiar in defavoarea altor articole care ar parea mai importante,gen rod pod sau nu stiu ce cort..

Avatar utilizator
tudorgabriel
Mesaje: 145
Membru din: Dum Ian 16, 2005 19:44
Puncte: 0
Localitate: galati

Mesaj de tudorgabriel »

Hai ca mi-am luat-o baieti,chiar ati crezut asta cu racheta din tub de calciu sandoz :D :D :D
Am si eu 3 rachete ,2 Korda si 1 fox,cred ca m-au costa .....cam mult :D
Va salut :D :D :D

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Cezar

stiu destul de bine rachetele pina la 200.000 buc . Am si eu vreo 5 - le tin degeaba sau de rezerva . Mi-au facut Senzorii cadou de ziua mea una bucata Korda si am rezolvat problema , sper pentru mult timp. Altfel le faceam si eu aceeasi mosmoanda cu polistirenul ( ma gindeam la o rondea din polistiren extrudat - e mai dur)

Vlad Pavlovici
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 10, 2005 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici »

Roger, nu sunt sigur ca inteleg care e intrebarea. Poti s-o formulezi mai precis?

Evident ca pescuitul la crap, in stil englezesc (caruia tu ii spui carpfishing, desi crede-ma ca termenul e un moft), e importat. N-avem nici o contributie la el. E un soi de virus care e pe cale sa devina epidemie. Dupa parererea mea, cu care altii pot foarte bine sa nu fie de acord, e interesant ca se impune singur. Nu presa, nu magazinele il ajuta, el ajuta presa si magazinele. Presa si magazinele nu sunt organizatii de caritate, nici agenti de influenta dezinteresati. Vand ce se cauta, scriu despre ce se vinde. Pescuitul modern se impune fiindca are o complexitate logica, atragatoare, e coerent si viabil. Toate detaliile pe care le cunoastem din pescuitul traditional au fost puse la microscop, studiate, regandite, imbogatite. Nu mai vorbesc de nade, monturi, localizare, dar pana si un amarat de suport a devenit rod-pod – pentru motive mai serioase decat s-ar crede!

Asa ca discutia despre modernism poate fi interesanta, dar e pur academica. E ca si cum am discuta astazi despre virtutile transportului cu cai, in fata avalansei de masini. Discutam cat discutam, dupa care toti ne urcam in masina si plecam unde avem treaba. Doar puterea de cumparare si dezinteresul pentru informatie sunt obstacole in calea extinderii mai rapide a pescuitului modern, dar se fac deja mari progrese. Nu contest ca exista confuzii, snobism si alte vicii de forma, dar fondul e din ce in ce mai substantial, macar in comparatie cu neantul din urma cu cativa ani.

Mai devreme sau mai tarziu, vom avea targuri de crap, reviste de crap, asociatii de crap, magazine specializate pe crap, emisiuni de crap, producatori autohtoni de nade si echipament, tot tacamul. Asta este directia in care mergem. Avem de-a face cu o subcultura, care isi dezvolta propria mitologie si propriile coduri (de la codul etic la codul vestimentar) si poate fi studiata ca mic fenomen social. Ca si in alte domenii, putem afla ce vom fi uitandu-ne la altii, care au ajuns deja “acolo”.

Dar, cum ziceam, care e intrebarea ta?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”