Modern si traditional

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Roger
Mesaje: 114
Membru din: Mie Ian 19, 2005 11:57

Mesaj de Roger »

Vlad , nu era nici o intrebare.
Intrigat fiind de un post am zis sa scriu 2 randuri.Sa-mi verific teoriile(parerile) referitoare la modernismul asta.
Discutia e stufoasa si foarte serioasa.Nu sunt nici pe departe suficient de competent ca sa joc rolul de moderator al unei astfel de discutii.

DAR.Mi se pare ca aceasta punere in scena s-a facut foarte rar si in cercuri restranse.Ar trebui spus mai des si mai raspicat ca in pescuitul crapului(mi-am insusit formularea neaosa !) notiuni ca C&R , boilies et , etc , nu sunt fitze pt baietzi de bani-gata.E pescuit modern.Punct.Asta trebuie sa auda cat de des posibil cat mai multi pescari.

Foarte pe scurt cam despre asta era vorba.
Desi nu am pus o intrebare concreta in raspunsul tau am gasit multe raspunsuri.
Cum , cine si mai ales de ce promoveaza sportul asta.Cine sunt "pionierii"romani care ne conduc pe drumul asta.Cum poate cineva care e interesat sa faca trecerea de la pescarul bombar la pescarul de crap.
Nu ma grabesc sa dau raspunsuri pentru ca in alt context am fost acuzat de pupincu*ism.

In sfarsit mi s-a parut interesant ca mereu ne-am modernizat ca natie importand si am facut asta cu convulsii.Daca la 1848 puteam sa punem asta pe seama dezinformarii(de exemplu) sau mai bine spus proastei informari acum n-avem nici o scuza.
Alexandru Marcu

Vlad Pavlovici
Mesaje: 16
Membru din: Joi Mar 10, 2005 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici »

Roger, o sa-ti dau un raspuns simplu in chestia cu “pionierii”. Cine sunt? Pot fi oricine. Oricine se duce pe o balta, isi pune cortul, isi instaleaza echipamentul, nadeste, sta vreo doua zile si prinde de-i baga in boala pe toti bombarii si mamaligarii din jur e un purtator de cuvant eficace. Competenta face cea mai buna impresie. Se poate vedea ca nu e numai teorie, nu sunt numai povesti de adormit pescarii prin reviste sau filmari regizate la televizor.

Pestele vorbeste, ca sa ma exprim in versuri. Le prinzi o bucata de 5 kilograme (ceea ce reprezinta o captura pentru multi), incep sa fie atenti. Le prinzi mai multe sau mai mari, incep sa bage la cap. Vii tu cu sculele si nadele tale ciudate si, intr-o saptamana, scoti crapi pe care ei nu-i prind intr-un an, i-ai dat gata. Si dintre cei care vad chestia asta se recruteaza si viitorii adepti. Unii se conving doar din aproape in aproape, vazand si facand, la fel cum nu invata noduri dupa desene, ci doar daca le arata cineva cum se leaga.

Asa ca da-i bataie, pune in aplicare ce stii, pescuieste, prinde si vei fi un ambasador excelent.

PS: Cat despre “cercurile restranse”, ultimul audit al BRAT dadea ca numar de oameni care rasfoiesc lunar ALP cifra de 96.000! Nouazeci si sase de mii. Nu e vorba de cumparatori, ci de numarul total al celor care citesc revista sau macar se uita prin ea in fiecare luna. Evident, nu sunt numai pescari de crap printre ei, dar daca admitem ca 10% sunt, e clar ca informatia circula si la un nivel mai larg, nu numai in cercuri restranse.

DD
Mesaje: 120
Membru din: Mie Ian 12, 2005 16:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de DD »

Si ce ne facem daca "bombarul" adopta tehcica, momelile, sculele, incepe si prinde crapi din ce in ce mai mari, dar nu intelege ce inseamna C&R si continua sa duca pestii acasa? Cum ii educam (pentru ca mentalitatea ca daca am platit taxa si am investit in scule musai trebuie sa si recuperam investitia este foarte raspandita) :?:
Dorin Cruceru
Asociatia Pescarilor de Crap din Romania
____________________________________________
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti.
Sun Tzu

Avatar utilizator
Caaron
Mesaje: 102
Membru din: Dum Ian 09, 2005 16:45

Mesaj de Caaron »

DD la chestia asta ma gandeam si eu: ce se intampla daca preluam numai ce ne convine? Sunt sigur ca au fost foarte multi, care au vrut doar sa prinda peste si au incercat pana si metodele astea fitzoase, atata timp cat le aducea peste. Dar , preluand doar la nivel superficial, nu ai cum sa ajungi prea departe, pt ca, spre norocul nostru, curentul acesta numit pescuit de crap modern inseamna ceva mai mult decat "boilies=peste mult si mare". Ma indoiesc ca cineva care ajunge sa aprofundeze, sa consume timp, energie si bani, nu isi va da seama ca solutia se numeste C & R. Vb lui Vlad, curentul asta numit pescuit de crap modern, seamana cu un bulgare de zapada: cu cat se rostogoleste mai mult, cu atat devine mai mare si avanseaza mai repede. In virtutea inertiei lucrurile vor intra pe fagasul lor normal, caci alta solutie nu exista.

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

@roger

Imi pare rau ,dar n-ai inteles bine mesajul. Eu ma refeream la inventii gen kiciuri, nu la pionerat in carpfishing!
Exemplu: vezi colegul di la Galati care foloseste tub de calciu sandoz in loc de racheta !
Crezi ca asa vom progresa? In ritmul asta o sa facem saci de crap din perdele si saltele de receptie din femei gonflabile sparte!
Iata cateva inventii pe care le respecta toata lumea:
-rondele flotante in varful rachetei(mareste flotabilitatea si "basculabilitatea")
-pietricica in racheta la fund(ajuta enorm la descarcare cand nada este putin umeda)
-etc. Ramine sa incercam si noi sa descoperim ceva constructiv!

Avatar utilizator
Daniel Costache
Mesaje: 122
Membru din: Vin Ian 14, 2005 20:10
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache »

ilarion moldoveanu scrie:@roger
. Eu ma refeream la inventii gen kiciuri, nu la pionerat in carpfishing!
Exemplu: vezi colegul di la Galati care foloseste tub de calciu sandoz in loc de racheta !
Crezi ca asa vom progresa? !
Prietene trebuie sa-ti spun ca ai mare dreptate...
Adevarul este ca in perdele bilele nu se usuca la fel de bine si nu-i intra crapului pe gat. Cu cat dai mai mult pe un sac de uscat bile cu atat bilele devin ma atractive si poti prinde numai capitali..
In privinta rachetei sunt mai rezwervat insa daca omul are ceva pricepere si dibacie se descurca si cu tuburi din calciu de care o fii el.
Deja o dam in snobism si parca incep sa-i inteleg pe cei care ne arata cu degetul....

Inteleg sa nu facem compromisuri la tot ceea ce tine de aducerea pestelui pe mal si de intoarcerea acestuia in conditii optime in apa dar daca ne cramponam ca pe sacii nostrii de uscat nu scrie Fox atunci eu ma las de pescuit.
O sita de uscat bile m-ar fi costat 150000 dar am scos-o la tamplar cu 300000... Imi cer scuze public ....
Fire intinse!

Avatar utilizator
Daniel Costache
Mesaje: 122
Membru din: Vin Ian 14, 2005 20:10
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache »

ERATA:
penultimul rand: suma la care se facea referinta era 1500000 si nu 150000.
Iar imi cer scuze cititorilor.
Fire intinse!

Avatar utilizator
nelubalaj
Mesaje: 20
Membru din: Joi Mar 10, 2005 20:48
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Mesaj de nelubalaj »

Mai baieti ,mai baieti! cat puteti fi de rai.
Daca o luam asa ,sa va intreb sunteti cumva patroni sau administratori de balti(magazine de pescuit).
Nu inteleg ,daca nu dai niste milioane pe un produs inseamna ca nu e bun. total gresit.
Poate multi dintre voi cei care scrieti pe acest forum folositi calculatoare facute de mine, nu le-ati cumparat din piata ca nu sunt de firma,asa mi-ati dat mie banii ca eu folosesc numele de firma.
Cum puneti voi problema ma face sa inteleg ........nu mai suntem in stare sa gandim, tre sa cumparam tot si cat mai scump.
Dati-o tot inainte ,cumparati tot ce e mai scump ca e de calitate nu mai ganditi ,ca patronii va multumesc.
Nelu B.

Avatar utilizator
nelubalaj
Mesaje: 20
Membru din: Joi Mar 10, 2005 20:48
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Mesaj de nelubalaj »

@Daniel Costache,

Bravo! ma bucur ca gandesti.
Nelu B.

Avatar utilizator
nelubalaj
Mesaje: 20
Membru din: Joi Mar 10, 2005 20:48
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Mesaj de nelubalaj »

Baieti imi cer scuze :oops:
Nelu B.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”