Nelamuriri incepator

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Peleianu
Mesaje: 92
Membru din: Sâm Sep 07, 2013 23:14

Nelamuriri incepator

Mesaj de Peleianu »

Salut!

Am cateva nelamuriri legate de lansarile la distanta si va rog sa ma ajutati daca vreti. M-am reapucat de pescuit in vara asta, o mai faceam in copilarie si adolescenta, pe vremea aia prindeam rapitori prin Delta, acuma sunt axat pe pescuitul la crap, sunt din Bucuresti si am mai multe balti pentru asa ceva pe aproape.

Vad ca pe baltile pe unde ajung eu mai des se practica la greu aruncatul pe malul celalalt, cu rezultate bune: cine arunca in malul celalt prinde, cine nu - nu prea. Cum aveam niste bete de 2,7m si fire mai groase de 0,5, le-am schimbat, am luat bete hakuyo advance 3,92m din 2 bucati, 3,5lb, am pus fir de 0,25 si inaintas textil de 0,33 si acuma reusesc sa arunc la 70-80m cel mai departe. Plumbi am folosit de 80, 115 si 135. Cu 115 a fost cel mai bine. Am facut cam 4-5 partide cu aceste lansete. Eu as vrea sa arunc chiar si mai departe, cam 120m, si pentru baltile de langa Bucuresti dar si pentru alte lacuri unde poate mai ajung si trebuie sa caut pestii mai departe de mal.

Nelamurile ar fi:
1. Pot betele sa arunce departe dar inca nu stiu eu sa le folosesc optim si trebuie sa ma mai antrenez?
2. Imi imaginez ca o lanseta care se indoaie mai ales pe varf va arunca mai departe decat una care se indoaie mai putin. E corect?
3. Inteleg ca ale mele au actiune semi-parabolica si citesc pe net ca asemenea lansete sunt moi. Ale mele nu se indoaie aproape de loc, doar putin varful. In cazul ciortanilor nici nu stiu daca e pestele in carlig sau nu pana ajunge la mal.
4. Tot citind pe net am aflat ca betele cu actiune rapida, care ar lansa mai departe, sunt bete rigide. Si ale mele sunt rigide.

Multumesc.

Avatar utilizator
George-Alexandru
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1705
Membru din: Mie Dec 06, 2006 14:44
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Re: Nelamuriri incepator

Mesaj de George-Alexandru »

Trebuie sa te antrenezi,ai nevoie de tehnica.100-110 metri se pot atinge aproape cu orice bat de 3,90 indiferent de actiunea lui cu o tehnica de aruncare corecta si cu putin antrenament.
George Alexandru
General Manager 4Carp
Presedinte C.S. Green Lake
ViceCampion National 2014

Avatar utilizator
doipac
Mesaje: 118
Membru din: Mar Mai 28, 2013 9:30

Re: Nelamuriri incepator

Mesaj de doipac »

Salut

Betele rapide (actiune de varf) ajuta cel mai mult lanseurile de distanta. Importante insa sunt si mulinetele mai exact cu tamburi long cast. 100m ar trebui sa ii atingi destul de usor in orice conditii folosind fir de 0.25. Totul tine de exersare si de tehnica. Pentru tehnica, iti recomand articolul lui Terry Edmonds:
http://carponline.ro/articole/tehnica-l ... ta-1-88065

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nelamuriri incepator

Mesaj de osc1or »

clar iti trebuie antrenament
p.s. nu sunt recomandate lansetele cu actiune de vard pescarilor incepatori, nu vor stii sa profite de ele pt a arunca mai mult, si vor scapa si mai multi pesti in drill
Critic echilibrat

Peleianu
Mesaje: 92
Membru din: Sâm Sep 07, 2013 23:14

Re: Nelamuriri incepator

Mesaj de Peleianu »

@doipac : mulinete cu tamburi long cast am deja. foarte interesant articolul, o sa incerc sa pun cate ceva in practica la urmatoarea iesire. am vazut si cateva filmulete pe youtube cu lansari mai complicate (pendulum) dar ma tem ca ii palesc pe vecinii de stand :). am mai vazut o aruncare - easy cast - parea mai simpla, o sa o incerc si pe aia.
@osc1or: multumesc si tie, deci ma sfatuiesti sa raman la lansete rigide deocamdata? ideea e ca si partenerul meu de pescuit (tot incepator) isi va schimba lansetele si ne gandeam ca poate isi ia el cu actiune rapida, in ideea ca le mai schimbam intre noi, doar, doar, o sa aruncam mai departe.

ne mai antrenam.

Avatar utilizator
jdmishere
Mesaje: 714
Membru din: Dum Mai 01, 2011 11:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nelamuriri incepator

Mesaj de jdmishere »

Pe net sunt multe filmulete care abordeaza acest subiect
De asemenea aici pe forum aproape in fiecare an se deschide cel putin un topic pe aceasta tema sau care face cel putin referire la acest subiect.
De ex:

http://www.crapmania.ro/forum/tehnici-s ... c3615.html
Tot aici pe site daca nu ma insel era un articol a lui Silviu Florescu care aborda acelasi subiect.

Insa acestea sunt doar puncte de plecare, adevaratul test e afara cu lanseta in mana. Cu antrenament, usor, usor vei reusi sa ajungi acolo unde iti doresti.

Numai bine!
Dragos MARDARE
CS APS

Avatar utilizator
doipac
Mesaje: 118
Membru din: Mar Mai 28, 2013 9:30

Re: Nelamuriri incepator

Mesaj de doipac »

Aruncarea pendulum e recomandata ca stil mai avansat. Exista teorii conform carora executata gresit poate chiar rupe batul in aruncare.
In ceea ce priveste betele, ramai la cele tari (actiune de varf) si persevereaza cu antrenamentul.
N-are rost sa iti iei bete moi ca dupa 2,3 iesiri cand executi tehnica bine sa revii la bete tari.
E o chestie si de preferinte: unii prefer bete cu actiune progresiva altii prefer cu actiune de varf.
Pentru distanta, clar betele cu actiune de varf sunt cele care castiga metrii.

Hert
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Apr 16, 2011 17:02
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nelamuriri incepator

Mesaj de Hert »

Antrenament, practica, antrenament - este tot ce ai nevoie. si nu astepta sa faci asta doar in timpul partidelor de pescuit. ia-ti o lanseta, doua si te astept pe Ciurel (intrare prin chiajna, in partea din spate a lacului - e ditamai deschiderea de apa). faci 20-30 de aruncari si recuperari si ai sa vezi ca pleci mult mai multumit de potentialul tau, de echipamentul pe care-l ai :).

pe balta, la pescuitul efectiv, faci lansarea si pana la urmatoarea lansare ai uitat ce ai gresit si unde trebuie imbunatatit.

antrenament, practica, antrenament.
Bogdan Chiriac

Peleianu
Mesaje: 92
Membru din: Sâm Sep 07, 2013 23:14

Re: Nelamuriri incepator

Mesaj de Peleianu »

@Hert: multumesc, super ideea! unde e locul de care zici? zi-mi, te rog, un nume de strada. daca ajung la sfarsit de saptamana pe lacul Morii nu va fi plin de pescari? gasesc vreo zona mai linistita unde sa pot arunca fara sa ii deranjez pe altii?

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nelamuriri incepator

Mesaj de osc1or »

Eu m-am mai antrenat pe lacul Tei, in parcul Studentesc. Malul de vis a vis e undeva la 160m. Desi sunt pescari, sunt numai unditari, si sunt rari, ai loc printre ei.
Eu am fost duminica si am gasit lejer un loc sa fac cateva aruncari.
Critic echilibrat

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”