Nelamuriri incepator

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
viorel dulamita
pescar de competitie
Mesaje: 1087
Membru din: Joi Noi 20, 2008 20:00
Puncte: 0
Localitate: dej

Re: Nelamuriri incepator

Mesaj de viorel dulamita »

...41,8lb...il platesc eu :wink: :lol: ...0,17mm folosesc cei ce pescuiesc in concursuri pe moara, cu momitoare si rezista :wink: ...el fiind incepator si un inaintashi de 30lb i-ar fi suficient...

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Nelamuriri incepator

Mesaj de zfcristian »

Whiplash de 0,17 folosesc de 2 sezoane si nu am rupt din aruncare niciodata


Sent from my iPad using Tapatalk

Avatar utilizator
viorel dulamita
pescar de competitie
Mesaje: 1087
Membru din: Joi Noi 20, 2008 20:00
Puncte: 0
Localitate: dej

Re: Nelamuriri incepator

Mesaj de viorel dulamita »

zfcristian scrie:Whiplash de 0,17 folosesc de 2 sezoane si nu am rupt din aruncare niciodata
Sent from my iPad using Tapatalk
...dar nici nu l'ai folosit ca fir de forfat :wink: :D ...

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nelamuriri incepator

Mesaj de zfcristian »

viorel dulamita scrie:
zfcristian scrie:Whiplash de 0,17 folosesc de 2 sezoane si nu am rupt din aruncare niciodata
Sent from my iPad using Tapatalk
...dar nici nu l'ai folosit ca fir de forfat :wink: :D ...
L-am folosit ca inaintas nu ca fir de forfac .
Pentru forfac nu cred ca e cea mai buna alegere

Avatar utilizator
viorel dulamita
pescar de competitie
Mesaje: 1087
Membru din: Joi Noi 20, 2008 20:00
Puncte: 0
Localitate: dej

Re: Nelamuriri incepator

Mesaj de viorel dulamita »

zfcristian scrie:...Pentru forfac nu cred ca e cea mai buna alegere
... :wink: :D ...

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nelamuriri incepator

Mesaj de Claudiu Garlea »

Din cate am citit eu in PPT, in "culisele" CN-ului, Claudiu Lukacs il folosea pentru rig-uri, datorita pretului si a lungimii. (sper sa nu il incurc).

Sper sa gasesc articolul sa vad daca e acelasi fir pe care il stiu eu si restul.

Avatar utilizator
viorel dulamita
pescar de competitie
Mesaje: 1087
Membru din: Joi Noi 20, 2008 20:00
Puncte: 0
Localitate: dej

Re: Nelamuriri incepator

Mesaj de viorel dulamita »

...Sunt situatii cind pescuiesti plantat si ai nevoie de un fir pt forfat de 45 lb, rezistent la abraziune, dar cind pescuiesti cu momitor ai nevoie de un fir cit mai moale, scufundator(substrat tare), sa se aseze pe substrat si forfatul sa aiba o "prezenta" cit mai naturala...eu consider ca firul pt inaintash e unul, iar pentru forfat altul...in general la firul textil Berkley W diametrul dat de producator este mult mai mic decit cel real(cel de 0,17mm este>0,30mm)...

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: Nelamuriri incepator

Mesaj de Dan Mateianu »


Peleianu
Mesaje: 92
Membru din: Sâm Sep 07, 2013 23:14

Re: Nelamuriri incepator

Mesaj de Peleianu »

multumesc pentru feed-back. nu de bani sau lipsa lor e vorba, ci de motivul pentru care se folosesc fire separate. adica sunt curios sa inteleg logic motivul pentru 2 textile diferite.
e mai rezistent firul de forfac decat inaintasul? inaintasul meu tine 30 kg si inca n-am prins asa crap ... : ) se incurca montura daca leg carlugul cu inaintas? inaintasul e mai vizibil pe substrat decat firul special de forfac?

eu folosesc monturi simple: carlig legat de vartej, vartejul intra intr-un plumb culisant cu tija.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Nelamuriri incepator

Mesaj de miyagi »

Dle Peleianu ideea este urmatoarea. Firul de rig trebuie sa aiba calitatile necesare unui pescuit eficient pe un anumit tip de substrat si-n anumite conditii de hranire a pestelui. Firul inaintasi trebuie sa reziste cat mai mult la frecarile plumbilor sau naditoarelor, dar si la frecarea cu substratul sau cu diferitii factori ce compun substratul in zona de pescuit, gen pietre, scoici, structuri submerse. Daca sunt situatii in care trebuie sa folositi un fir matasos si mai subtire la rig ca sa realizati diferite monturi ce fac diferenta la inteparea crapului realizati ca nu veti putea folosi firul de forfach pentru ca e cu mult mai rigid. In conditiile in care se impune un fir camasuit, iarasi se face diferenta intre ele. In ceea ce priveste incurcatul sau infasuratul nu trebuie sa va faceti griji atata timp cat folositi anti tungle-ul. Acea tija, tub, teava, furtunas va impiedica in principiu inodarea sau infasurarea. Totusi si astea pot aparea in conditiile unui forfach mai lung si nelestat corespunzator. Mai exact o supraincarcatura de pasta de boiles alipita bilelor sau un saculet solubil va impiedica acestea,
Urban culture.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”