Desfasurare si foto Help for Children Editia a 9-a 2013

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

ionutpopescu24
Mesaje: 651
Membru din: Vin Aug 13, 2010 14:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Desfasurare si foto Help for Children Editia a 9-a 2013

Mesaj de ionutpopescu24 »

Cristi Olaru scrie:Felicitari Ionut & Catalin! :wink:
Multumim frumos!

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Desfasurare si foto Help for Children Editia a 9-a 2013

Mesaj de popescu59 »

Atmosfera de vis intr-un concurs in care banii si valoarea premiilor nu a contat nici o secunda . Toti cei prezenti am luptat intr-un singur clasament si acel clasament a fost al prieteniei si omeniei . Felicit toate echipele participante , meritati din plin tot respectul din lume . Gestul de a participa la un concurs caritabil fara premii arata cit de mult iubiti copii , viata si nu in ultimul rind pescuitul .Felicitari fratilor Parfene pentru initiativa si mai ales pentru acest minunat lac pe care il administreaza impecabil.Iubiti copii ei sunt singura noastra speranta spre un viitor mai bun .

Avatar utilizator
Lukyan
pescar de competitie
Mesaje: 1106
Membru din: Sâm Feb 12, 2005 14:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Desfasurare si foto Help for Children Editia a 9-a 2013

Mesaj de Lukyan »

Pentru dl. Nae Popescu, ii urez acum "La multi ani !" pentru onomastica domniei sale sarbatorita direct pe lac in timpul acestei competitii si , daca nu mi-am permis sa il deranjez decat atunci cand a dorit domnia sa in timpul concursului , il rog aici sa posteze una sau cate fotografii considara domnia sa, eu unul stiind ca a fost acela dintre merituosii acestei editii cu niste capturi record de ten! Multumesc anticipat, sanatate, si La multi ani !

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Desfasurare si foto Help for Children Editia a 9-a 2013

Mesaj de popescu59 »

Lucian , multumesc frumos de urari . Din pacate tenul nu s-a punctat la acest frumos concurs si am inteles de ce .Ne pare rau dar asta este raminem cu satisfactia celei mai frumoase partide de pescuit din 2013 .Capturile au fost destul de numeroase intre 13,4 kg si 19,8 kg .
Fişiere ataşate
1185290_382928188503157_1507185151_n.jpg
1185290_382928188503157_1507185151_n.jpg (46.12 KiB) Vizualizat de 1185 ori
63903_383247685137874_44835026_n.jpg
63903_383247685137874_44835026_n.jpg (66.92 KiB) Vizualizat de 1189 ori
securedownload.jpg
securedownload.jpg (126.75 KiB) Vizualizat de 1189 ori

Avatar utilizator
Lukyan
pescar de competitie
Mesaje: 1106
Membru din: Sâm Feb 12, 2005 14:49
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Desfasurare si foto Help for Children Editia a 9-a 2013

Mesaj de Lukyan »

Imagine

A IX-a ediţie “Help for Children” ajută victimele ultimelor inundaţii

Link direct Tancabesti.ro http://tancabesti.ro/index.php/a-ix-a-e ... inundatii/

Link direct Jurnalul de Ilfov : http://www.jurnaluldeilfov.ro/stire/341 ... ndaii.html


Jurnalul de Ilfov


Nr 166 din 26 Septembrie 2013

Redactor : Eugen Dichiseanu


Imagine

Să nu trăiești numai pentru tine, asta înseamnă a trăi

Tâncăbești, 13-15 septembrie

S-au întâmplat duminica trecută.

Toate, memorabile:

- finalul unui concurs de caritate,
- un record şi
- ziua Karinei.


O zi magică, pe apa şi malul lacurilor Tâncăbeşti. Fiecare secvenţă din cele trei s-a născut dintr-un miez comun. Acela al solidarităţii umane.

Aşa au devenit mesaje importante de viaţă şi momente însemnate, în albumul personal al fiecăruia dintre participanţi.

Competiţia de pescuit sportiv “Help for Children” – cu scop filantropic – era destinată adunării de fonduri, ca donaţii pentru Blocul operator al Clinicii de chirurgie pediatrică a Spitalului “Marie Curie”, din Capitală.

Ediţia desfăşurată între 13-15 septembrie a fost a III-a din acest an şi a IX-a de la debutul ei, din 2011. Zeci de cazuri sociale şi medicale de copii cu boli grave au fost susţinute material din taxe de participare la concursuri şi donaţii ale pescarilor sportivi şi nu numai. La fel ca acum.

Fraţii Parfene, administratorii Complexului “Two Lakes Two Brothers”, de la Tâncăbeşti sunt sufletul organizării acestor fapte de solidaritate.

Prioritatea zilei – ajutorarea sinistraţilor de la inundaţii

Tragedia revărsărilor de ape din judeţele Galaţi şi Tulcea i-a făcut pe fraţii Parfene să răspundă urgenţei momentului. În acord cu participanţii la competiţie, au schimbat destinaţia fondurilor, anunţate iniţial pentru Spitalul “Marie Curie”.

Donaţiile lor se îndreaptă acum ţintit, în ajutorul năpăstuiţilor din zonele potopite. Inundaţiile de la începutul acestei toamne au devastat sate întregi. Dezastrul a ucis nouă oameni. Alţii sunt daţi dispăruţi. Zeci de localităţi au fost măturate de viituri. Mai mult de 700 de case şi gospodării s-au aflat sub ape.

Fonduri pentru oamenii aflaţi la necaz

Până acum, la Tâncăbeşti s-au strîns peste 15.000 de lei. Iar donaţiile vor continua până la sfârşitul acestei săptămâni.

Toţi banii strânşi vor fi depuşi în contul Fundaţiei “Mereu Aproape”, iniţiatoarea campaniei “Apa trece, România rămâne”!

Imagine

Ajutoarele celor de la Tâncăbeşti nu sunt la prima înfăptuire. Au făcut-o ori de cîte ori a fost nevoie, încă din 2006. Solidaritatea lor a devenit tradiţie.

Premiile concursului

S-a punctat greutatea totală a celor mai mari cinci crapi, prinşi şi eliberaţi. Iată echipele şi greutatea totală a capturilor.

Locul I – Cătălin Caraenache – Ionuţ Popescu (65,47 kg)

Locul II – Bogdan Suciu – Aurel Nica – Mihai Guşă (61,03 kg)

Locul III – Sandu Buştei – Daniel Gostin (57.96 kg)

Captura competiţiei – Denis Paffoni – Liviu Stan – Florin Adam (un crap de 20,11 kg).

Diploma Onorifică

I-a fost înmânată micuţei Karina Elena, care şi-a sărbătorit împlinirea a 4 ani, chiar duminică, 15 septembrie.

Imagine

Recordul zilei – un somn lung de 2,10 metri!

Imagine

Duminică s-a consemnat o captură de excepţie: un somn uriaș, de peste 63 kg.

Performanţa nepunctabilă, a rămas neomologată.

Pentru că regulamentul concursului s-a referit exclusiv la crapi și nu la somn. Ea a rămas totuși un record al zilei, datorită dimensiunilor exemplarului prins.

Aproape o oră au muncit din barcă pescarii sportivi – cu rândul la lansetă – să-l aducă la mal și să-l măsoare.

Dan Postolache, Alex Sârbu, Gabriel Mitricoaia și Petre Joga l-au momit cu două boabe de porumb…

Imagine

Pe surse: Ce i-a spus Karina peștișorului de aur?

“Bună, peștișorule! Pe mine mă cheamă Karina Elena Burcea.

Azi voi împlini 4 ani.

O să am un tort mare.

Am fost lângă mama (Sandra), tata (Ionuţ), fratele meu Iustin (de 1,4 ani) și nenea Bebe Moise la concursul, “Help for Children”.

Vreau să îi ajutăm pe oamenii necăjiţi de inundaţii.

Pentru asta, nenii Parfene mi-au dat o Diplomă.

Peștișorule, vreau să fii prietenul meu, totdeauna!”

Imagine

Cam asta i-a spus Karina peștișorului de aur.

Imagine

E cert că făptura fermecată îi va ţine copilei – toată viaţa – “firul întins” al succesului și generozităţii.

De fapt, ăsta a și fost mesajul competiţiei de la Tâncăbești, la care a participat ea.


Imagine

Avatar utilizator
BURCEA IONUT
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 230
Membru din: Mar Dec 06, 2011 13:41
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Desfasurare si foto Help for Children Editia a 9-a 2013

Mesaj de BURCEA IONUT »

Multumim Lucian pentru surpriză.
Multumim si fratilor Parfene pentru initiativa de a organiza aceste competiții caritabile la care promitem sa vanim de cate ori putem(desigur cu Karina si chiar si cu Alex de acum in colo).
Multumim si celor de la Jurnalul de Ilfov pentru surpriza facuta si nu in ultimul rand multumim participantilor si celor ce au fost implicati in organizarea acestui eveniment caritabil.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”