Despre mix.Sarat sau dulce ?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
prologic
Mesaje: 130
Membru din: Mar Feb 15, 2011 19:05
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Despre mix.Sarat sau dulce ?

Mesaj de prologic »

osc1or scrie:am si eu o intrebare, daca pui si indulcitor si pui si picant e o problema?
indulcitor + fructoza + melasa (ca dulce) si extract de chilli si boia + piper (2linguri din fiecare/kg mix)
pe langa toate cele, mai adaug si 2 linguri de sare
a incercat cineva?
personal la fishmealuri folosesc in amestec: dulce (indulcitor 1-2 linguri/kg mix depinde si de aroma folosita) + sarat (1 lingura sare/kg mix,nu neaparat marina)+ 1 lingura monoglutamat de sodiu/kg mix
Melasa o consider un ingredient excelent subevaluat la noi (nu stiu de ce !!! poate ca-i prea ieftin :D )

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Despre mix.Sarat sau dulce ?

Mesaj de ionut72 »

Melasa o consider un ingredient excelent subevaluat la noi
Eu, din contra, o consider supraevaluata. Si la acesta concluzie am ajuns in urma testelor facute anul asta: am rulat boiliesuri si cu melasa si fara. N-am observat, de-a lungul intregului sezon, vreo diferenta semnificativa in ceea ce priveste frecventa trasaturilor intre cele 2 tipuri de boiliesuri. Ca, la media de greutate, cele fara melasa au castigat. Ori, avand in vedere ca tinta mea in pescuit nu e "cirtanul-viteza", ci "dulapii", am ajuns la concluzia ca mai bine fara!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
prologic
Mesaje: 130
Membru din: Mar Feb 15, 2011 19:05
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Despre mix.Sarat sau dulce ?

Mesaj de prologic »

ionut72 scrie:
Melasa o consider un ingredient excelent subevaluat la noi
Eu, din contra, o consider supraevaluata. Si la acesta concluzie am ajuns in urma testelor facute anul asta: am rulat boiliesuri si cu melasa si fara. N-am observat, de-a lungul intregului sezon, vreo diferenta semnificativa in ceea ce priveste frecventa trasaturilor intre cele 2 tipuri de boiliesuri. Ca, la media de greutate, cele fara melasa au castigat. Ori, avand in vedere ca tinta mea in pescuit nu e "cirtanul-viteza", ci "dulapii", am ajuns la concluzia ca mai bine fara!
e foarte greu de evaluat un ingredient ( ar trebui facut de mai multi pescari si pe mai multe locatii ....) eu doar mi-am spus parerea!
Si eu pescuiesc doar la peste mare si pe locatii ca atare media tuturor pestilor prinsi in 2013 fiind de 14,700 kg! Vezi aici:http://www.crapmania.ro/carpbook/statis ... avran-1769

oskar
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Aug 10, 2013 21:00

Re: Despre mix.Sarat sau dulce ?

Mesaj de oskar »

Dulce acolo unde peștele nu e obisnuit cu fishmeal, le fac mai sarate vara, iar proporția de faină peste de calitate superioară o cresc acolo unde peștele este hrănit cu peleti de peste sau este obișnuit cu pescarii de crap și cu fishmeal.
Folosesc puține ingrediente de calitate, retete simple. Nu imi plac terciurile din mulți compusi, cum e reteta lui Vladut de pe alt topic.
În pescuit pun mai puțin accent pe compoziția bilelor si nadelor si ma concentrez mai mult pe cum, cand și unde o dau. Contează numai să nu greșești compozitia si sa ai incredere in ea.
Și era sa uit! Unde e mult mărunțiș si albitura, uitați de dulce, melasa sau altceva.... E contraproductiv.

Avatar utilizator
doru_croc
pescar de competitie
Mesaje: 2433
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:01
Puncte: 0
Localitate: Alexandria

Re: Despre mix.Sarat sau dulce ?

Mesaj de doru_croc »

oskar scrie:Dulce acolo unde peștele nu e obisnuit cu fishmeal, le fac mai sarate vara, iar proporția de faină peste de calitate superioară o cresc acolo unde peștele este hrănit cu peleti de peste sau este obișnuit cu pescarii de crap și cu fishmeal.
Folosesc puține ingrediente de calitate, retete simple. Nu imi plac terciurile din mulți compusi, cum e reteta lui Vladut de pe alt topic.
În pescuit pun mai puțin accent pe compoziția bilelor si nadelor si ma concentrez mai mult pe cum, cand și unde o dau. Contează numai să nu greșești compozitia si sa ai incredere in ea.
Și era sa uit! Unde e mult mărunțiș si albitura, uitați de dulce, melasa sau altceva.... E contraproductiv.
Wow :lol:
Pentru unii umorul este ca si o limba straina: fara subtitrare nu inteleg nimic!
Este de o mie de ori mai bine să fii optimist şi să te înşeli, decât să fii pesimist şi să ai dreptate.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Despre mix.Sarat sau dulce ?

Mesaj de cornelserbu »

oskar scrie:Dulce acolo unde peștele nu e obisnuit cu fishmeal, le fac mai sarate vara, iar proporția de faină peste de calitate superioară o cresc acolo unde peștele este hrănit cu peleti de peste sau este obișnuit cu pescarii de crap și cu fishmeal.
Folosesc puține ingrediente de calitate, retete simple. Nu imi plac terciurile din mulți compusi, cum e reteta lui Vladut de pe alt topic.
În pescuit pun mai puțin accent pe compoziția bilelor si nadelor si ma concentrez mai mult pe cum, cand și unde o dau. Contează numai să nu greșești compozitia si sa ai incredere in ea.
Și era sa uit! Unde e mult mărunțiș si albitura, uitați de dulce, melasa sau altceva.... E contraproductiv.
grozav !!!
nu ma asteptam, zau asa...
esti tare dom'le, mai ales ca terciul se face doar din doua ingrediente (malai si apa), iar daca gasesti un loc de exceptie si timpul optim pentru a da o nada de doi lei, vei prinde un peste tot de doi lei...
poti sa-mi spui si cine esti, caci nu mi-e frica de consecinte :lol: :lol: :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Despre mix.Sarat sau dulce ?

Mesaj de cornelserbu »

@ vladut
melasa e foarte buna indiferent de pestele vizat mai ales ca nu mai trebuie indulcitor...
eu am folosit-o intotdeauna

in general indulcitorul se pune pentru a atenua gustl neplacut al unor arome pe baza de propilen glicol, iar sarea e bine sa nu lipseasca din bile
Cornel Serbu
Friends Carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”