ready-made

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

alex_mures
Mesaje: 264
Membru din: Mar Ian 29, 2008 19:52
Puncte: 0
Localitate: Tg-Mures
Contact:

Mesaj de alex_mures »

La Livada anul asta am avut satisfactii foarte mari la The Source si la Monster Tiger Nuts aman2 de la Dynamite Baits

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de cipibm »

Satisfactii mari cred ca totusi ai cand faci bilele cu manuta ta,ai o mica combinatie,un mic secret si prinzi si peste cu ele.
Scuze off-top.

alex_mures
Mesaje: 264
Membru din: Mar Ian 29, 2008 19:52
Puncte: 0
Localitate: Tg-Mures
Contact:

Mesaj de alex_mures »

cipi
La Livada am auzit de reputatia ta in a face bile bune de la niste baietii din Cluj(se vede mana de cofetar :wink: ),dar aici e vorba de ready-made-uri

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de cipibm »

Am cerut scuze Off topik

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Pai, acum spune-ne si parerea despre ready made-uri.... :roll: :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Cezar Bibu »

@serbtudor ( si nu numai...),

ca si in alte topicuri, legate de nada sau scule, ar trebui sa scoti din vocabular "cel mai bun", cind vorbim de pescuit.

Eu unul ma indoiesc c-am putea clasifica ready-madeurile in fishmeal sau birdfood. Poate doar asa , dupa arome , care pot fi de peste sau "dulci" . In definitiv, valoarea nutritiva a base-mixului acestor bile e una scazuta, si e mai importanta atractia respectiva, data si de aroma.
Dupa cum ai vazut pina acum, ai primit mai multe raspunsuri, si nici unul nu seamana cu altul. Asta e influentata si de furnizorii fiecaruia... :lol:. Mai important e , dupa parerea mea, sa gasesti o locatie potrivita si o prezentare buna , si fara indoiala, vei prinde si cu ready-made in partide scurte de 24-48 ore, aproape oriunde.

serbtudor
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Aug 09, 2008 21:20

Mesaj de serbtudor »

am cititi articolul dvs cu mult interes...de acolo mi-a venit ideea sa intreb ce ready-made sunt in topul preferintelor...poate sa ma inspir si din preferintele altora.de la anu vreau sa incep sa folosesc si eu bile home-made si celel ready sa ramana pt partidele scurte de maxim 48 de ore...
recunosc ca am folosit gresit "cele mai bune" asa ca intrebarea ramane care bile sunt in topul preferintelor personale...
in alta ordine de idei bilele pe care eu le folosesc cu incredere sunt tehni-spice,3d de la nutrabaits si nash monster pursuit...dar as vrea sa mai incerc si altele :D

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei I »

@tudor

Eu nu as putea sa spun care sunt ready-made-urile din top3 personal si nici macar de home-made nu as putea sa fac un astfel de clasament.

Marea majoritate (poate peste 80%) a ready-made-urilor de pe piata sunt bile de calitate, insa a le cataloga in ordinea preferintelor e greu si iti spun si de ce consider asta.

Imparteala lor nu o fac dupa bird-food sau fish-meal ci dupa:
- ce vreau sa prind (ciortan viteza sau crap)
- balta
- perioada anului
- durata partidei (abia aici dicutam de imparteala in fuctie de bird sau fish)

O sa spun cam ce am folosit (doar pentru nadire) cu rezultate bune. Ca momeala nu pot sa spun pentru ca de cele mai multe ori incerc pe moment diverse combinatii (snowman, saculet, bile dipuite, pasta).

Tancabesti: 1016, Belachan de la Solar, TechniSpice
Darvari: Monster Pursuit (dipuit)
Moara: 1016, mamaliga ready-made :lol: :lol:
Peris: Pink peper, 1016, Monster pursuit, BFM

De cele mai multe ori nu nadesc cu un singur fel de nada, combin fie cu solubile fie cu ceva de alta aroma pe un pat separat in vecinatatea patului principal in functie de conditiile de la fata locului.

Cele de mai sus nu reprezinta deci un top personal al ready-made-urilor ci mai degraba o lista a celor care le folosesc frecvent si cu incredere. La aceasta lista poti adauga aproape orice ready-made consacrat, cu care daca insisti si pescuiesti cu incredere vei prinde peste.

Andrei I.
Milionar excentric

Avatar utilizator
Vali Bonto
Mesaje: 336
Membru din: Lun Oct 09, 2006 15:57
Puncte: 0
Localitate: Targoviste

Mesaj de Vali Bonto »

1.Nutrabaits 3D - devastatoare pe Tancabesti si Peris.
2.Nutrabaits BFM Pinneaple & N-Butyric - cel mai rapid si constant ready-made pe orice balta..
3.Nutrabaits Trigga - dupa o nadire de 2 zile nu mai prinzi cu nimic altceva..ajunsesem pe un pat de 3D paralel sa prindem la Trigga foarte rapid,iar la 3D ne uitam lung..

Ordinea scrisa de mine este aleatorie...ar fi o problema daca m-ar pune cineva sa aleg sa pescuiesc exclusiv cu una din cele de mai sus...

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Cezar Bibu »

@tudor,

aia cu "cele mai bune " era o observatie generala .. :)

bilele enumerate de tine sunt OK, dpmdv. Poti incerca si astea noi de la Solar, au o textura interesanta pentru niste ready-madeuri, fie Squid, fie Belachan. Depinde acum si pe ce balta vrei sa pescuiesti. De ex, am inteles ca la Livada lucreaza f bine bilele de la Dynamite Baits . Eu unul am incercat si eu citeva modele , si...n-am fost multumit, dar asta nu e o regula.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”