BOILLESURI DIN STROT

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
PESCAROM
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Apr 05, 2008 18:04

BOILLESURI DIN STROT

Mesaj de PESCAROM »

Am si eu o intrebare a folosit cineva sau foloseste cineva strot de floarea soarelui sau de rapita...bine inteles in cantitate redusa la fabricarea boilessurilor....in combinatie cu alte produse?

PESCAROM
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Apr 05, 2008 18:04

Mesaj de PESCAROM »

vam pus aceasta intrebare deoarece cu cativa ani in urma pescuiam la patratica de strot fabricat prin presare....si am reusit sa prind si crapi de 16 kg...de aceea ma gandeam dak a incercat cineva sa fabrice cineva boilessuri care sa aiba in compozitie strot de rapita sau floarea soarelui... :lol:

markel
Mesaje: 54
Membru din: Mie Oct 04, 2006 12:47
Puncte: 0
Localitate: oradea

Mesaj de markel »

Ehe! ce vremuri cu pogace, de floarea soarelui, sau de dovleac!
Eu nu mai folosesc asa ceva, pt. simplul fapt ca s-a desfiintat oloistea.
Da! a fost cam de mult!

PESCAROM
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Apr 05, 2008 18:04

Mesaj de PESCAROM »

clar.....atunci....sa inteleg k nu foloseste nimeni strot in fabricarea boilessurilor....

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Noi nu folosim srot. Doar ceva asemanator, canepa pisata !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

PESCAROM
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Apr 05, 2008 18:04

Mesaj de PESCAROM »

hm... :lol: da intradevar folosesc si eu canepa pisata(praf)la fabricarea boilessurilor.....si uneori cu rezultate chiar foarte bune

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

Srotul de floarea soarelui contine un bun procentaj de reziduuri - cojile semintelor. Daca ti se pare ca te ajuta un material ca asta in structura bilelor , foloseste-le, eu cred insa ca nu te ajuta. Mai ramane varianta srotului macinat care nu e tocmai ieftin pentru calitatea lui destul de slaba si atunci mai degraba te gandesti sa investesti banii aia in semintele de floarea soarelui prajite si decorticate. Ala e "miezul" srotului si ca bani s-ar putea sa fie mai avantajos, ca de problema calitatiui nici nu mai incap discutii.
Nu ma pricep la bile si n-as putea sa-ti spun care ingredient e mai tare intr-un anumit fel de bile, insa cred ca mai bun decat srotul pot fi o groaza de alte chestii - faina de arahide, canepa pisata, seminte de floarea soarelui macinate, nuci... etc Toate sunt uleioase, hipercalorice...

De aici incolo intreaba un meserias in mixuri ca eu nu mai stiu ce sa-ti mai spun.
Legio - Patria Nostra !

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel »

Si srotul poate fi bun, intr-o anumita privinta. Legio, poti sa-mi spui ce inseamna turte cu jufla( julfa) in aceasta perioada?? La fel poti folosi srotul de floare(sau seminte de canepa), macinat foarte fin, daca se poate zdrobit in piua, apoi pus in apa ptr a se ridica resturile de coji la suprafata, le iei cu o spumiera si pui miezul ramas la uscat. Acesta se poate folosi cu succes in combinatia oricarui mix, in proportie de 5-10%. Fir intins!! :wink:
Fir intins

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

Fara suparare, dar mie asta imi suna a "hai sa plantam un lan de grau ca asa mi s-a facut o pofta de gogosi"... :lol:

Nu sunt tatic in ale boiliesurilor - nici pe departe. Daca nu stiu sa fac boiliesuri superdestepte asta nu inseamna ca sunt masochist atunci cand vine vorba de alcatuirea mixului. Am destui pitici pe creier in ceea ce priveste alegerea apei, si conditiilor de pescuit. Daca-mi mai complic viata si cu chestii dinastea cred ca as ajunge la balamuc! :wink:
Legio - Patria Nostra !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”