Imbunatatire mix Senzor 1016

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Imbunatatire mix Senzor 1016

Mesaj de shahjaban »

are dreptate IONUT72.....dupa ce tragi la sorti standul pe care vei pescui in concurs , incearca sa localizezi pestele apoi sa iti faci o strategie , sa maresti durata partidei cat poti de mult si apoi ....nu mai stiu , doar atat ne-a zis !! tot el trebuie sa ne zica mai departe.
oare cu ce pescuieste ?? nu cred ca foloseste din ingrediente din astea care prind doar pescari !! oare ne spune ?? :lol: :lol: :lol: ..vreo reteta secreta de mamaliga ???..I'm so curious !! :shock: :shock: :shock: :o :o
Dragos C. - Brasov

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Imbunatatire mix Senzor 1016

Mesaj de osc1or »

shahjaban scrie:are dreptate IONUT72.....dupa ce tragi la sorti standul pe care vei pescui in concurs , incearca sa localizezi pestele apoi sa iti faci o strategie , sa maresti durata partidei cat poti de mult si apoi ....nu mai stiu , doar atat ne-a zis !! tot el trebuie sa ne zica mai departe.
oare cu ce pescuieste ?? nu cred ca foloseste din ingrediente din astea care prind doar pescari !! oare ne spune ?? :lol: :lol: :lol: ..vreo reteta secreta de mamaliga ???..I'm so curious !! :shock: :shock: :shock: :o :o
nu-l mai supara pe ionut72 ca iar incepe sa se distreze pe aici


on topic: eu ca parte lichida la bile fishmeal folosesc CSL 30ml, amino 30ml, melasa 20ml, extract chilli 10ml, aroma 10ml la care adaug oua sau lapte de porumb diluat pana la 500ml
Critic echilibrat

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Imbunatatire mix Senzor 1016

Mesaj de ionut72 »

are dreptate IONUT72.....dupa ce tragi la sorti standul pe care vei pescui in concurs , incearca sa localizezi pestele apoi sa iti faci o strategie
Cum, voi, pentru concurs, va cumparati mix de 1016 pe care vreti "sa-l imbunatatiti" (si intrebati pe net cum se face asta) si apoi, la concurs, pescuiti "in orb" (fara o strategie, fara sa cautati pestele etc)? :)

Sssshhh! Nu speriati vanatu'! Pot sa spun ca, cele mai misto concursuri (si la care castigi si cel mai usor bani si premii) sunt cele cu taxa mare (peste 2000 de lei/echipa)!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

szabo laszlo
Mesaje: 59
Membru din: Mar Dec 02, 2008 16:25
Puncte: 0
Localitate: TURDA

Re: Imbunatatire mix Senzor 1016

Mesaj de szabo laszlo »

ragosh scrie:
shahjaban scrie:Doar cei de la Senzor ar putea sa te sfatuiasca ce mai poti adauga in mix , ca sa il "imbunatatesti" si sa nu strici mecanica mixului ( cum au facut altii :D ) ...parerea mea este ca in afara de betaina ( cateva procente , nu ai ce adauga in mix ) ...
Daca vrei sa ii cresti atractia , doar la partea lichida poti umbla ( sau sa o imbunatatesti pe cea din activatorul dat de cei de la senzor sau sa compui tu o parte lichida care crezi ca este mai buna decat cea originala ...si aici cred ca se poate face ceva ...dar nu fa ceva de genul cum ai propus tu initial ..( pe mine m-a distrat teribil kilogramul acela de robin red si cel de GLM , sper ca nu mai esti suparat pe mine ptr gluma facuta :cry: )
Ba chiar iti multumesc ca ai facut observatia. Pana la urma s-a putea sa fie ceva adevarat in semnsul in care daca as mai adauga 1kg RR si 1kg GLM, atunci mixul, vorba d-lui Laszlo
"esti departe de dozajul la care rezultatele nu cresc proportional cu investitia"
Cel mai bine ar fi sa ma limitez la betaina si cam asta e...
Am impresia ca expresia folosita de mine a fost inteles gresit pentru ca dintruna te-ai sucit 380* si spui ca nu mai pui nimic doar betaina :o .
Cand am scris ca "esti departe de dozajul la care rezultatele nu cresc proportional cu investitia" m-am referit ca cei 55 gr /kg GLM inca nu au ajuns la un nivel de dozaj /kg pe care degeaba mai incerci sa o maresti caci efectele raman la fel .La unele ingrediente dozarea peste o anumita limita rezultatele nu se mai modifica atat de mult sa mai merite costurile.
shahjaban scrie:
sunt de acord cu cel dinaintea mea care a spus ca 50 de grame de proteina in plus pe kg de mix ii face mai bine decat 50 de grame de RR.
Acest lucru nu este intodeauna valabil pentru ca daca intr-un mix stiu ca am 200 gr /kg predigerata de peste si 50 gr/kg robin red lucrurile se inverseaza si ar trebui marit doza de RR si eventual redus predigerata .Atunci cand am sugerat sa renunte la 50 gr robin red si sa mai adauge 50 gr predigerata de peste in presupusul mix 1016 era scris ca contine deja 100 gr/kg robin red si 50 gr predigerata . Din propria experienta nu am observat o marire a ratei capturilor daca am dozat RR peste 100 gr ,dar in schimb 50 gr de predigerata mi se pare putin si GARANTAT o doza mai mare aduce mai multi pesti si si mai mari.

Atunci cand incerci sa scoti 100-150 gr mix si sa pui in locul lor alte ingrediente de regula mai valoroase si care de regula sunt solubile in apa apar probleme cu elasticitatea/fermitatea aluatului pentru ca deja producatorul mixului a folosit ingrediente solubile care daca depasesc 20-30 % fac coca lipicioasa ,fara fermitate,fara elasticitate ( nu gasesc descrierea exacta ) va atrage dupa sine si un consum redus de parte lichida care il pune pe respectivul in postura de a renunta la unele lichide in detrimentul oualor sau daca face gresala ca renunta la oua se vede pus in situatia ca i-i crapa bilele ,nu rezista la cobrare etc,etc.De multe ori acest lucru este ca si in cazul cubului magic in care rezolvi o parte a cubului si constati ca ai stricat-o pe cealalta .
Acest lucru nu suna a amenintare sa nu incercati daca aveti pasiunea , timpul,locul,dotarea si bani necesari se poate ori ce dar cu pasi mici si doze reduse.

Avatar utilizator
ragosh
Mesaje: 82
Membru din: Dum Sep 30, 2012 9:13

Re: Imbunatatire mix Senzor 1016

Mesaj de ragosh »

ionut72 scrie:
are dreptate IONUT72.....dupa ce tragi la sorti standul pe care vei pescui in concurs , incearca sa localizezi pestele apoi sa iti faci o strategie
Cum, voi, pentru concurs, va cumparati mix de 1016 pe care vreti "sa-l imbunatatiti" (si intrebati pe net cum se face asta) si apoi, la concurs, pescuiti "in orb" (fara o strategie, fara sa cautati pestele etc)? :)

Sssshhh! Nu speriati vanatu'! Pot sa spun ca, cele mai misto concursuri (si la care castigi si cel mai usor bani si premii) sunt cele cu taxa mare (peste 2000 de lei/echipa)!
Ionut esti pe langa subiect. Strategia este bine pusa la punct si putem face fata la diverse situatii, nu trebuie sa-ti faci griji in legatura cu asta.
Intrebarea era una simpla si vroiam sa ascult parerile oamenilor. Concluzia trasa ar fi ca nu prea s-ar merita o asa investitie, luand in considerare ca valoarea mixului nu va creste proportional cu ingredientele investite in el, iar pe de alta parte prezinta riscuri la rulare.
Va multumesc pentru raspunsuri !
Numai bine ! :wink:

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Imbunatatire mix Senzor 1016

Mesaj de ionut72 »

@ragosh

Bravo, ma bucur ca interventiile mele pe subiect au avut efectul scontat si ca, pana la urma, concluzia la care ai ajuns e cea corecta! Mai departe ... era gata sa-ti urez "bafta" :D

P.S.Despre necesitatea unei strategii de concurs te las sa te lamuresti cu shahjaban!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”