Boilies Dunare

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

elencu
Mesaje: 34
Membru din: Dum Mar 10, 2013 20:56

Re: Boilies Dunare

Mesaj de elencu »

tiganusmc scrie:Va salut domnilor ,

Sunt un pescar de crap dependent de Dunare dar mai ales de Delta ,ocazional merg pe balti (1-2 iesiri pe an ) si m-am decis ca in acest an sa incerc sa pescuiesc la boilies . Pana acum ,porumbul si mamaliga erau baza pentru mine insa, cred ca si bilele , daca sunt bine facute ,pe baza de fishmeal, vor avea rezultate bune , Vreau sa-mi fac bilele singur iar pentru inceput m-am decis sa incerc mixul mister crab de la Senzor , activatorul tot mr crab , in care sa adaug belachan . Este pentru prima oara cand ma confrunt cu aceasta situatie ,adica vor fi primele bile facute si rulate de mine , asa ca va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti ce ar mai trebui adaugat la partea lichida . De asemenea , va rog sa-mi spuneti daca trebuie fierte si cat . Ca si marime , ma gadesc sa le fac la 20mm . Cu cat timp trebuie facute , inaintea inceperii unei partide si cat vor rezista daca nu le voi tine la loc racoros ? Aceleasi bile pot pune si pe firul de par sau trebuie dipuite ?

Va multumesc anticipat pentru ajutor ,

Marius
Daca nu va suparati, as vrea sa ma intorc pentru moment la tema initiala a acestui topic.

Da, este adevarat, aromele Monster Crab si Belachan fac parte din cele care dau cele mai bune rezultate.Dar daca esti un impatimit al Deltei, cu siguranta vrei capturi. Ei bine, in acest caz uita solubilele. In opinia mea ,mixul trebuie sa fie obligatoriu un fishmeal de buna calitate, care sa poata fi rulat doar cu aroma si ou.Cu alte cuvinte, alege sa-ti cheltui banii pe un mix bun, nu pe componente nutritive ce tin de partea lichida. S-or fi obisnuit ciortanii din Delta cu bile de 15 lei punga, dar nu in felul acesta te vei adresa cu succes crapilor mari pe care ii doresti. De fapt, pana la urma depinde ce vrei de la partida pe care urmeaza sa o faci.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”