Adresa FIPS

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Adresa FIPS

Mesaj de Vladut Mateianu »

Cristi Y scrie:Mr. Claudio Matteoli, President

International Federation of Sweetwater Sports Fishing

Dear Mr. President,

From your letter dated February 5, 2014, received after signed agreement between the three parties interested in organizing the Carpfishing World Championship (CWC) event, we note that the right to organize the 2014 Carpfishing World Championship was awarded to Romania, not AGVPSR .

I understand and agree that today at the date hereof, AGVPSR appeares as a representative of Romania to the FIPS / CIPS and it is virtually the only institution that can work with FIPS, as your international federation statuts, to organize CWC 2014.

On the other hand we do not want to understand that your request is a personal forecast for the ..... Congress CIPS decision of 5 April 2014, when CIPS Congress will decide on the basis of official documents issued by the Romanian Government, official documentes that we’ve sended to you, if AGVPSR is or not the representative of Romania, given that in his own country has lost the right to represent the sport fishing. It’s a ..... decision of the utmost importance, which has the right to be tried fairly and lawfully, in accordance with FIPS and CIPS Statute .

Until the decision of Congress do not want in any way to interfere in our statutory relationship with AGVPSR. Support offered by us is required by Roman Law and is offered unconditionally strictly based on national interest, which we assume to understand as a good patriots .

Therefore , in our desire to not adversely affect in any way the organization of CM 2014 in Romania, a Tripartite Understanding Protocol was signed between FRPS , AGVPS and Rig Service. In it, is provided, is accepted and assumed by all 3 parties ( including AGVPSR ) that each institution will contribute according to the laws , statutes and their legal duties in organizing this international event.

In this respect FRPS has signed a Cooperation Protocol with AGVPSR and RIG SERVICE in order to authorize also nationally, according to Romanial Law, the organization of this international event which was held two years ago with such appreciation from participants. Basically, following protocol and having the legal ability to do so, we have already made the first step towards the international legality of the competition, obtaining approvals form Ministry of Youth and Sports for CWC 2014 without requiring nothing more than a minimal respect from our partners and top your impartiality in our current and possible ..... relationship with FIPS.

In conclusion, we are willing to respect the Tripartite Protocol literally, amicably and in full cooperation with the other two institutions involved, as Romania to organize an exceptional Carpfishing World Championship 2014, both organizational and sporting prowess.

Respectfully yours,
Ştefan Popescu
FRPS President




UI NĂU FROM AUĂR HISTORI , DA DACS CAM FROM DA TRACS :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Bai fratilor , chiar nu exista o minte luminata sa-i dea lui popescu peste mana ???? chiar este lasat sa ne faca de kkt cu dobitoceniile astea pana la infinit ???
Scrisoarea nu este compusa de el Tatae !
Partea proasta este ca aceasta scrisoare va alunga CM din Romania, deoarece mandria lui popescu troneaza !

PS Si a demonstrat si ce se sfatuieste el cu "comisia", baliverne popesciene. El hotareste totul, dictatorial ! :evil: Rusine popescule, ai stricat tot ceea ce a cladit Florin Carstocea, nu ar trebui sa te numesti roman ! :oops:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Adresa FIPS

Mesaj de miyagi »

Cel mai tare mi-a placut aia: "daca eu bag atatia bani si pun si balta la dispozitie el nu poate sa dea o hartie!".
Ai tinut steagul sus Vlade, dar trebuia sa te lase sa vorbesti mai mult. O gramada de pauze muzicale si telefoane pierdute au rupt ritmul.
Intr-un cuvant Bravo! Putin, da` bun. Bine ca n-ai vazut chat-ul. Numai ........, betivi si cateva exceptii.
Urban culture.

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: Adresa FIPS

Mesaj de oanavictor »

problema se pune cam asa .........Mateolli este italian ...........limba oficiala la CIPS este franceza ............scrisoarea este intr-o engleza aproximativa ...........iar formulele de exprimare pot da o alta interpretare sau un alt sens fata de ce sa vrut a se formula .........destul de ilar si tragic totodata este raspunsul asa cum il inteleg eu .........dar poate nu stapanesc eu si nicI fiica mea prea bine dedesubturile limbii de lemn engleze ale autorului scrisorii .......
ROG PE CINEVA CARE STAPANESTE LA PERFECTIE EXPRESIILE DIN LIMBA ENGLEZA SA TRADUCA ACEASTA SCRISOARE ASA CUM ESTE EA FORMULATA ..........CUVANT CU CUVANT .........IAR PE URMA VOM FACE O ANALIZA PE TEXT !
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Adresa FIPS

Mesaj de miyagi »

N-ai cum sa traduci toate ineptiile alea nici daca vrei. Poate sa le interpretezi. Lui ii face traducerile cred ca vreun copil (fiu-fiica) care nu stie ca din romana in engleza nu traduci decat folosind gramatica limbii engleze nu a limbi romane. Engleza are alte tehnici de vorbire sau gramaticale.
Nici nu-mi bat capul. Mi-a fost de ajuns ca am citit-o si nu am reusit sa pun doua idei cap la cap intr-o fraza, sa nu mai vorbim ca le-a facut interminabile si greu de digerat.
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Adresa FIPS

Mesaj de miyagi »

[From your letter dated February 5, 2014, received after signed agreement between the three parties interested in organizing the Carpfishing World Championship (CWC) event, we note that the right to organize the 2014 Carpfishing World Championship was awarded to Romania, not AGVPSR .]

De la scrisoarea datata pe 5 feb 2014, primita dupa agrementul semnat dintre cele 3 parti interesate in organizarea CM-ului noi am retinut ca cu dreptul de organizare din 2014 a fost cadorisita ( premiata ) Romania si nu AGVPSR.
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Adresa FIPS

Mesaj de miyagi »

[I understand and agree that today at the date hereof, AGVPSR appeares as a representative of Romania to the FIPS / CIPS and it is virtually the only institution that can work with FIPS, as your international federation statuts, to organize CWC 2014.]

Inteleg si accept ca azi la data prezentei, AGVPSR apare ca reprezentanta Romaniei la FIPS sau CIPS si ca este singura institutie ce poate lucra virtual cu FIPS-ul, ca (probabil conform cu statutul confederatiei) statutul federatiei voastre internationale, sa organizeze CWC 2014.

Mai vrei Nea Victore?!!!! Deja mi s-a luat.
Urban culture.

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: Adresa FIPS

Mesaj de oanavictor »

Asi dori sa se traduca toata scrisoarea de la un cap la altul ......sunt curios ce ar putea intelege un italian ,un francez ,un ungur ........
rog frumos cine este in stare de asa ceva dau o sticla de roze frantuzesc de SANCERRE 2008 ........
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

oskar
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Aug 10, 2013 21:00

Re: Adresa FIPS

Mesaj de oskar »

Traducerea (de fapt textul in original) este pe forumul federatiei, sectiunea crap. Nu pot da link-ul aici.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Adresa FIPS

Mesaj de Vladut Mateianu »

oskar scrie:Traducerea (de fapt textul in original) este pe forumul federatiei, sectiunea crap. Nu pot da link-ul aici.
da-mi mie pe pm si il postez eu aici.... pe site-ul federatiei pute rau si riscam sa ne manjim degetele... :mrgreen:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: Adresa FIPS

Mesaj de Cristi Y »

Dear Sirs,

Din scrisoarea dumneavoastră din data de 5 februarie 2014 pe care am primit-o, în urma înțelegerii dintre cele trei părți interesate de organizarea acestui eveniment sportiv oficial, am reținut că dreptul de organizare al Campionatului Mondial de Crap 2014 a fost atribuit României, nu AGVPSR.

Intelegem si suntem de acord ca astazi la data prezentei , AGVPSR figurează ca reprezentanta a Romaniei la FIPS/CIPS si ca este practic singura institutie cu care puteti colabora cf. Statutelor federatiei internationale pe care o conduceti , in vederea organizarii CM 2014 .

Pe de alta parte nu dorim sa intelegem ca solicitarea Dvs este o ante pronuntare personala la o viitoare decizie a Congresului CIPS din 5 aprilie 2014, dată la care Congresul CIPS va decide, în baza documentelor oficiale emise de Guvernul Romaniei , acte pe care vi le-am comunicat, dacă AGVPSR mai are sau nu calitatea de reprezentant al României, în condițiile în care în propria sa țară și-a pierdut dreptul de reprezentare al pescuitului sportiv. Este o decizie viitoare , de maxima importanta , care are dreptul sa fie judecata corect si legal , conform Statutului FIPS .
Pina la aceasta decizie a Congresului nu dorim sub nici o forma sa ne interferam in relatia Dvs statutara cu AGVPSR . Ajutorul oferit de noi este necesar cf. legilor romane si este oferit neconditionat , strict in baza intersului national , pe care intelegem sa ni-l asumam ca buni patrioti .

De aceea , in dorinta noastra de a nu afecta sub nici o forma organizarea acestui CM 2014 in Romania s-a semnat Protocolul triparit între FRPS , AGVPS si Rig Service . In acesta se prevede si este acceptat si asumat de catre toate cele 3 parti ( inclusiv AGVPSR ) ca fiecare institutie isi va aduce contributia conform legilor , statutelor si atributiilor lor legale in organizarea acestui eveniment international de o asa mare amploare .

In acest sens FRPS a încheiat Intelegerea cu AGVPSR și RIG SERVICE pentru a putea autoriza si pe plan national , conform legilor romane , organizarea acestui eveniment international care a fost apreciat în urmă cu 2 ani de toți participanții, pentru calitatea serviciilor. Practic , respectind Protocolul si avind abilitatea legala de a o face , am facut deja primul demers spre legalitatea interna a competitiei , obtinind Avizul MTS pentru CM 2014 , fara a cere nimic altceva decit un minim respect din partea partenerilor nostri si o maxima impartialitate a Dvs in relatia noastra actuala si posibil viitoare cu FIPS .

In concluzie, suntem dispusi sa respectam ad literam Protocolul Tripartit si in mod amiabil si in deplina cooperare cu celelalte doua institutii implicate , pentru ca in Romania sa se organizeze un CM 2014 de exceptie , atit organizatoric cat si pe plan sportiv .

Respectfully yours,
Ştefan Popescu



postata de george rujan aka oskarici , aplaudac secretar
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”