Ulei esential Piper negru

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei I »

Se prinde bine cu usturoi. In special merge mai bine la ten porumbul cu aroma de usturoi. Dar intra si crapul. Exista de asemenea Garlic Powder ce se aduga in mix pt bile.

Piperul in general este un foarte bun atractant pentru crap si este utilizat in special pentru a face selectia crapului mare. Eu am obtinut rezultate foarte bune cu bile ready made Pink Pepper Plus de la Nutrabaits, ce au in componenta bilute de piper rosu inca necoapte, acestea avand un parfum de piper foarte puternic dar nu si "iuteala".

Uleiul de piper negru se foloseste la scara destul de larga cel putin in Romania in mixul pentru bile, si tind sa cred ca rezultatele sunt usor imbunatatite prin folosirea acestuia in special in selectarea crapului mare.
Milionar excentric

anghel d.
Mesaje: 48
Membru din: Dum Ian 11, 2009 10:16

Mesaj de anghel d. »

????de unde pana unde tragi concluziile astea ? folosesti constant piper la bile >? sau este o parere de om batran ? :roll: :oops:
anghel dragos-toyota carp team

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei I »

anghel d. scrie:????de unde pana unde tragi concluziile astea ? folosesti constant piper la bile >? sau este o parere de om batran ? :roll: :oops:
:lol: :lol: :lol: DA, DA, DA .... 3 intrebari 3 raspunsuri
Milionar excentric

Gabi Milea
Mesaje: 127
Membru din: Joi Dec 04, 2008 9:11

Re: Ulei esential Piper negru

Mesaj de Gabi Milea »

Se poate folosi intr-o combinatie de apa rece...cu aroma de capsuna pe baza de alcol etilic ? :?

Moose_master
Mesaje: 235
Membru din: Mar Iun 07, 2005 18:50
Puncte: 0
Localitate: Montreal

Re: Ulei esential Piper negru

Mesaj de Moose_master »

AndreiI, iti multumesc pentru parea ta personala vis-a vis de acest ingredient.
Eu insa am mari dubii la treaba cu selectia crapului mare. Daca cinva descoperea cum poti sa selectezi crapii mici de crapii mari, era bogat taica. Pai in concursuri baltile ar fi fost toate "ciorbe de piper". Personal nu cred in ruptul capului ca exista ceva in lumea asta care sa faca selectie intre crapul mic si balaure. Este adevarat ca nici tu nu ai facut precizarea ce inseamna pentru tine crap mic si ce inseamna crap mare. Dar intuiesc ca ne gandim amandoi la aproximativ aceleasi dimensiuni.
La fel a fost si cand a iesit pe piata betaina sau nu stiu ce scoica cu buza verde. E dor marketing taica si nimic altceva. Crapul e ca omul: muritorii stau gramada ca sardelele in blocuri si vedetele de cinema stau retrase si umbla doar "pe trasee prestabilite".

Fac pariu cu tine ca daca pescuim in acelasi loc, tu cu nada ta pe baza de ce vrei tu si eu cu nada mea pe baza de "Senzor" unul dintre noi va avea doar o frecventa mai mare a prezentarilor si nicidecum tu vei avea mai multi pesti mari, iar eu
amestecati. Tin pariul la orice ora pe ce vrei tu.

Moose_Masta
APCR Canadian Branch

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Ulei esential Piper negru

Mesaj de Andrei I »

Pai inseamna ca pescuim cu aceeasi nada :lol: ai asa cum a spus si Vladut, aroma de 1016 are deja ulei de piper negru in ea :wink:

Referitor la selectia crapului, nu o spun eu, au spus-o multi din cei considerati a fi "tatici" ai crapului ... aia mari (si inteleg prin asta de la 7,8kg in sus) prefera, se pare, condimentele (robin red, piper, ardei, sunt multe produse spice ce sunt utilizate din cauza acestor teorii).

Cat despre a face o partida de placere cu tine ,,,, te asteptam cu drag in tara "munteanule" :wink:
Milionar excentric

Moose_master
Mesaje: 235
Membru din: Mar Iun 07, 2005 18:50
Puncte: 0
Localitate: Montreal

Re: Ulei esential Piper negru

Mesaj de Moose_master »

Deci io vorbeam despre balauri nu despre 7-8 kile. Am crezut ca este vorba despre altceva. Imi cer scuze.
Cat despre pescuieli in tara, la cate partide am de onorat (pescuit si vanatoare) ar trebui sa vin in tara de doua ori in perioade diferite ale anului si asta mi-e cam peste mana. Dar sa nu spun niciodata niciodata. De comis o comit eu cu siguranta, dar acum am de pus in linie dreapta ce am inceput aici, apoi sunt liber la orice.

Numa bine

Moose_Masta
APCR Canadian Branch

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”